Obama Eşcinsellere Destek Verdi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Obama Eşcinsellere Destek Verdi

Obama Eşcinsellere Destek Verdi

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimine 12 gün kala genç seçmenlerin sorularını yanıtladı.

Müzik kanalı MTV'de "Obama'ya Sor" adıyla yayımlanan programa sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan katılan öğrenciler, Başkan'a genellikle iş olanakları, üniversite ücretleri ve eşcinsel evlilikle ilgili sorular yöneltti.

Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te MTV muhabiri Sway Calloway aracılığı ile sorulara cevap veren Obama, işsizlik sorununu başkanlık koltuğu ile birlikte eski Başkan George W. Bush'tan devraldığına işaret etti. Bush döneminde her ay 800 bin kişinin işsiz kaldığına dikkat çeken Obama, işsizlik sorunu çözmek için imalat sanayini tekrar ABD'ye döndürmeye çalıştığını söyledi.

Sürdürülebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmak istediğini belirten Obama, küçük girişimcileri teşvik etmek için sermaye geliri vergisini kaldırmayı planladığını ifade etti.

Hükümetinin öğrenci kredilerine uygulanan faiz oranlarını dengede tutmak ve öğrencilere hükümet tarafından verilen mali yardımı artırmak için bazı adımlar attığını anımsatan Obama, ikinci kez seçilmesi durumunda bu adımlar üzerine yoğunlaşacağını ve üniversitelere okul harçlarını düşürmeleri çağrısında bulunacağa söz verdi.

Obama, "Eğitim olanaklarını yükselten ve okul harcını düşüren okulları ödüllendirip, okul harçlarını artıran üniversitelere ise federal yardımı kesmeyi planladıklarını" söyledi.

Gençlere mutlaka üniversite gitmeleri çağrısında bulunan Obama, "Gençlerin şunu bilmesini istiyorum; üniversite eğitimine yatırım yapmak, her zaman karşılığını vermiştir. Üniversite mezunları için işsizlik oranı, üniversiteye gitmeyenlere oranla yüzde 50 oranında daha az. Üniversite eğitimi, ortalama 25 bin dolara mal oluyor. Ama bir üniversite mezunu, hayatı boyunca bir ise mezunundan en az 1 milyon dolar daha fazla para kazanıyor."

Eşcinsel evlilikle ilgili sorulara yanıt veren Obama, "Şahsen eşcinsel çiftlerin, heteroseksüel çiftlerle aynı haklara sahip olması gerektiğine inanıyorum. Ancak ABD'de evliliklerle ilgili kararlar, eyaletler tarafından alınıyor. Dolayısıyla konunun eyaletler ve mahkemeler tarafından çözümlenmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum" dedi.

Obama, sözlerine şöyle devam etti:

"Evliliği Koruma Kanunu'na karşı olduğumu zaten dile getirmiştim. Halihazırda mahkemelerde konuyla ilgili devam eden bazı davalar var. Beklentim, mahkemeler tarafından alınacak kararlarda Evliliği Koruma Kanunu'nun reddedilmesi."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaEşcinselFacebookmüzik
Görüş Bildir