'Obama Cumhuriyetçilere Savaş İlan Etti'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Obama: Ekonominin Motorunu Yeniden Ateşleyeceğiz

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, orta sınıf işler yaratarak Amerikan ekonomisini canlandırma sözü verdi.

Devletin daha büyük değil, daha "akıllı" olması gerektiğine vurgu yapan Demokrat Partili başkan, devletin yalnızca küçük bir kesim için değil, geniş kesimler için var olması gerektiğini de söyledi.

Bireysel silahlanmanın yol açtığı şiddet olaylarının azaltma sözü de veren Obama, her iki partinin de üzerinde uzlaştığı bir göçmenlik reformu yapılması çağrısında da bulundu.

Obama'nın konuşmasına Cumhuriyetçi partinin yanıtını veren Senatör Marco Rubio ise, başkanın, vergileri artırma konusundaki "takıntısına" son vermesi gerektiğini de belirtti.

Temsilciler Meclisi'nde konuşan Obama, kendi neslinin görevinin, "Amerika'nın ekonomik büyüme motorunu yeniden ateşlemek ve yükselen bir orta sınıf yaratmak" olduğunu da belirtti.

Başkan Obama, Afganistan'da bulunan 34 bin ABD askerinin gelecek yılla birlikte ülkelerine döneceklerini ve Amerika'nın Afganistan'daki savaşının 2014 yılında sona ereceğini de duyurdu.

Gelecekte, Amerika'nın asker göndermek yerine Yemen, Libya ve Somali gibi ülkelerin kendi güvenliklerini sağlamalarına yardımcı olacaklarını da belirten Obama, Kuzey Kore'ye de nükleer silahlar konusundaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.

2014 yılı sonunda ABD'nin Afganistan'daki operasyonları sona erecek.

Ancak geride eğitim vermek amacıyla ne kadar asker bırakılacağı henüz netlik kazanmış değil.

Obama'nın Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Ocak'ta yaptığı görüşmede, muharip görevlerin Afgan güçlerine devredilmesinin hızlandırılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Beyaz Saray daha önce Afganistan'da 9 bin civarında asker tutma niyetini ima etmişti; öte yandan geride hiç asker bırakılmaması ihtimalinde de söz etmişti.

ABD'nin Afganistan'daki asker sayısı 2010'da 100 bin ile doruğa çıkmıştı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Obama, Ekonomide Atılacak Adımlar İçin Birlik Çağrısı Yaptı

ABD Başkanı Barack Obama 'Birliğin Durumu' konuşmasında her iki partinin ekonomik gelişmelere karşı birlikte hareket etmesini istedi. Orta gelirli ailelere desteğini yenileyen Başkan Obama 1 Mart'ta otomatik olarak kesilecek olan 1,2 trilyon dolar savunma harcamaları için her iki partiye görev çağrısında bulundu. Obama, Amerikan halkının daha iyi bir vergi reformu hak ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda iki partinin birlikte çalışmasından dolayı bütçe açığının yaklaşık 2,5 trilyon dolar azaldığını hatırlatan Obama "Hedefimiz önümüzdeki birkaç yıl içinde bütçe açığını 4 trilyon dolar azaltmak." dedi. Eski başkanlardan John F Kennedy'nin 50 yıl önce söylediği "Anayasanın gücü bize rekabet için değil, ilişkileri geliştirmek için verildi. Benim görevim bunu millete rapor etmek. Bunu geliştirmek hepimizin görevi." sözünü hatırlatarak konuşmasına başlayan Başkan Obama partilerin çıkarlarını bir tarafa bırakıp Amerika'nın çıkarları için hareket etmelerini istedi.

Bütçe açığı ile ilgili Cumhuriyetçilere yaptığı teklifin ekonomiye bir kuruş yük olmayacağının altını çizen Obama, vergi gelirlerinin artırılmasının ile birlikte harcama kesintilerinin dengeli bir şekilde hayata geçirilmesini istedi.

Kongre'de bulunan davetlilerin yanı sıra, televizyonları başında milyonlarca insanın seyrettiği 'Birliğin Durumu' konuşmasında Eğitim konusuna da değinen Obama 4 yaşındaki bütün çocuklar için okul öncesi eğitim imkanı vermeyi hedeflediklerini bu proje için Avrupa Birliği'ne (AB) 50 milyar dolarlık acil altyapı teklifinde bulunduğunu söyledi. Amerika'da üretimlerini artıran Apple ve Ford şirketlerinin yeni iş istihdamları oluşturdukları için memnuniyetini dile getiren Obama " Hükümetin tamamlanmamış görevleri var. Sadece birkaç kişiyi değil, birçok kişi temsil ediyoruz. Bireysel inisiyatif serbest girişimleri teşvik ediyoruz. Bununla ülke genelindeki bütün çocuklara fırsat kapılarını açıyoruz."diye konuştu.

Federal asgari saatlik ücretin 9 dolar olması için teklifte bulunan Obama ayrıca Kongre'nin iklim değişikliğine karşı üretime destek vermemesi halinde kendi yetkilerini kullanacağını dile getirdi.

Partilerin birlikte hareket etmesinin tam zamanı olduğunu vurgulayan Obama " Yeni iş imkanları oluşturacak, bütçe açığını azaltacak kapsamlı vergi reformu için çok iyi bir şans. Küçük işletmeler için daha az zaman harcanacak formlar ve daha fazla işçi çalıştıracak şekilde hazırlanması lazım. Milyar dolarlık insanların yanında çalıştırdıkları insanlardan daha az vergi ödemelerini değiştirmek lazım.Bunun yanında Amerika'da istihdam oluşturmak için yurtdışından gelen şirketlere daha az vergi ödemesi sağlayan bir vergi kodunun hazırlanması gerekir."şeklinde beklentilerini ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Orta Sınıfın Güçlendirilmesi İçin Destek İstedi

ABD Başkanı Barack Obama, ikinci kez başkanlığa seçilmesinden sonraki ilk ''Birliğin Durumu'' konuşmasını yaptı.

Kongre'deki birleşik oturumda Amerikan halkına seslenen Obama, ekonomiye ağırlık verdiği ve orta sınıfa özel bir vurgu yaptığı konuşmasında, istihdamdan vergi reformuna, bütçe konularından sağlık, enerji, altyapı, göçmenlik, eğitim, asgari ücretin artırılması, silah kontrolü yasasının çıkarılması gibi alanlara kadar, ülke gündemini meşgul eden çeşitli konularda çağrılarda bulundu, yeni öneriler sundu.

Obama'nın konuşması, gelecek bir yılın da ötesinde, ikinci başkanlık döneminin bir yol haritası niteliğindeydi.

John F. Kennedy'den alıntıyla başladı Konuşmasına eski ABD başkanlarından John F. Kennedy'nin 51 yıl önce yine bu Kongre'de söylediği, ''Anayasa bizi iktidar için rakip değil, ilerleme için partner yapar. Birliğin Durumu'nu rapor etmek benim görevim, bunu ilerletmek ise hepimizin görevi'' şeklindeki sözlerini hatırlatarak başlayan Obama, ''Bu gece, Amerikan halkının cesareti ve kararlılığı sayesinde, duyuracak çok fazla ilerleme mevcut'' dedi.

''Bizim neslimizin görevi, Amerika'nın ekonomik büyümesinin gerçek motorunu, yükselen, gelişen bir orta sınıfı yeniden canlandırmak'' diyen Obama, 'Bu ülkenin, 'eğer sıkı çalışırsanız ve sorumluluklarınızı yerine getirirseniz, nereden gelirseniz gelin, kim olursanız olun ya da kimi severseniz sevin, başarılı olabilirsiniz' şeklindeki temel pazarlığını yeniden tesis etmek, bizim tamamlanmamış görevimiz. Bu devletin sadece birkaçı değil, çoğunluğun yararına çalışmasını, serbest girişimi teşvik etmesini, bireysel girişimleri ödüllendirmesini ve bu büyük ülkedeki her bir çocuğa fırsat kapılarını açmasını sağlamak, bizim tamamlanmamış görevimiz'' diye konuştu.

Vergi reformu Şu anın, istihdam yaratımını teşvik eden ve bütçe açığının azaltılmasına katkı sağlayan kapsamlı ve iki partinin ürünü olacak bir vergi reformu için en iyi fırsat olduğunu belirten Obama, ''Amerikan halkı, küçük işletmelerin karmaşık formları doldurmak için daha az, genişleme ve işe alım için daha fazla zaman harcadığı, milyarderlerin çok çalışan sekreterlerinden daha az vergi ödemediği, istihdamı yurtdışına taşımak için teşvikleri azaltan, Amerika'da istihdam yaratan işletme ve üreticiler için vergi oranlarını azaltan bir vergi düzenlemesini hakediyor'' diye konuştu.

Parti çıkarlarını bir kenara koyarak, pervasızca kesintileri, geleceğe yönelik akıllı tasarruflar ve yatırımlarla yer değiştiren bir bütçenin geçirilmesi için çalışma çağrısında bulunan Obama, ''Bunu, tüketicileri geren ve yatırımcıları korkutup kaçıran bir tavırla yapmayalım. Dünyadaki en büyük ülke, işlerini, bir üretilmiş krizden diğerine sürüklenerek yürütemez. Şu anda burada, halkın hükümetinin açık kalmaya devam etmesi, faturalarımızı ödememiz ve ABD'nin tüm güveni ve kredisini her zaman destekleme hususunda anlaşalım'' diye konuştu.

WASHINGTON / AA

Haberin Tamamı İçin:

'Obama Cumhuriyetçilere Savaş İlan Etti'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAppleAvrupa BirliğiBarack ObamaKoreSavaşvergi
Görüş Bildir