Obama Suriye Teklifini Kabul Etti

-

Obama: 'Rusya'nın Teklifi Suriye Krizine Çözüm Getirebilir'

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya’nın Suriye’ye ‘kimyasal silahlarını uluslararası denetime açması yönündeki çağrısını memnuniyetle karşılayıp Şam’ın çağrıya olumlu yanıt vermesi durumunda, Suriye’ye askeri müdahale planlarını rafa kaldırabileceğini söyledi.

Pazartesi günü Amerikan televizyon kanallarına konuşan Obama, Rusya’nın çağrısından memnuniyet duyduğunu dile getirse de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bu çağrıya olumlu bir yanıt vereceğine dair şüpheleri olduğunu belirtti.

ABD News televizyon kanalına konuşan Barack Obama, “Kimyasal silahların kullanımına ilişkin normları korunduğundan emin olmak istiyorum” dedi.

Obama, “Bu bizim ulusal güvenlik çıkarlarımız dâhilinde. Bunu askeri bir müdahale olmadan yapabilirsek, bu da benim ağırlıklı tercihim olur” diye devam etti.

Obama ayrıca, Suriye’ye yönelik askeri müdahale seçeneğini oylayacak olan Kongre’nin müdahaleye onay verip vermeyeceği konusunda ise ‘kötümser’ olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı, kimyasal silah saldırısı düzenlediğini iddia ettiği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın cezalandırılması için Suriye’ye yönelik askeri müdahale seçeneğini öne sürmüş, hem ülke içi hem de ülke dışında destek arayışına girmişti.

Kongre müdahaleye onay verilmesine ilişkin tartışmalara başladı.

Fakat, Kongre’den Obama’nın önerisine destek zayıf görünüyor. Cuma günkü anket verilerine göre 433 üyeli Temsilciler Meclisi’nden 230’undan kimi müdahaleye kesin karşı çıkacaklarını, kimi de ‘karşı çıkabileceklerini’ dile getirdi.

Amerikan toplumunda da farklı görüşler dile getiriliyor. Associated Press haber ajansının Pazartesi günü yaptığı bir ankete göre, her beş Amerikalıdan biri, kimyasal silah saldırısı karşısında sessiz kalmanın benzer saldırılar düzenleme ihtimali olan hükümetleri cesaretlendireceği görüşünde.

Obama’nın açıklamaları Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Şam’a, kimyasal silah stoklarını uluslararası denetime açması ve daha sonra bunları imha etmesi yönündeki çağrısını takip ediyor.

Lavrov’un Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim’e ilettiği öneriye Suriyeli yetkililerin sıcak yaklaştığı belirtiliyor.

Rusya’nın teklifini ilk dile getiren ABD Dışişleri Bakanı John Kerry oldu.

Avrupa ve Arap dünyasından destek arayışı için ziyaretlerini sürdüren Kerry, Londra’da İngiliz mevkidaşı William Hague’le görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Esad’ın elindeki kimyasal silah stoklarını bir hafta içinde teslim etmesi halinde bir askeri müdahalenin önüne geçebileceğini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri daha sonra Kerry’nin “sözün gelişi bir argümana” başvurduğunu söylese de, Moskova’da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile ortak basın toplantısı düzenleyen Sergey Lavrov, “Yalnızca kimyasal silahları uluslararası denetime açmak değil, ama aynı zamanda imha edilmesi” konusunda Suriyeli mevkidaşını uyardı.

Lavrov ayrıca, Suriye’nin daha sonra Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne da dahil olması gerektiğini dile getirdi.

Çevirmen aracılığıyla yaptığı açıklamada ise Muallim, Rusya’nın “Amerikan saldırısına karşı Suriye halkını koruma teşebbüsünü” memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya’nın çağrısını “ileriye doğru bir adım” olarak nitelerken, bunun “dikkat dağıtma taktiği” olabileceğini de sözlerine ekledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius Esad’a plana ilişkin “hızlı, ciddi ve doğrulanabilir” taahhütlerde bulunması çağrısı yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Moskova’nın önerisini “ilginç bir teklif” olarak niteleyip bu çağrıyı ‘gerçek eylemlerin takip etmesini’ umduğunu söyledi.

Şam'daki BBC Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen, görüştüğü üst düzey bir Suriyeli yetkilinin, Rusya'nın getirdiği önerinin tüm taraflar için 'kazan-kazan' formülü olduğunu söylediğini aktarıyor.

Beyrut'taki BBC muhabiri Jim Muir, Şam ve Moskova yönetimlerinin Amerikan kamuoyunu etkilemek için olası bir askeri müdahalenin nasıl 'geri tepeceğine' ilişkin mesajlar verdiğini belirtiyor.

Bunlar; Suriye ve Lübnan'daki müttefiki Hizbullah'ın misilleme saldırıları düzenlemesi, Suriye'deki silahlı muhalefet içindeki El Kaide bağlantılı grupların güçlenmesi ve şimdiden 100 binden fazla kişinin öldüğü iç savaşın iyice kızışması gibi senaryolar.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de 21 Ağustos'ta meydana geldiği belirtilen kimyasal saldırı olayının arkasında Suriye rejiminin olduğu iddialarını reddetmişti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise silah denetçilerinin hafta sonuna doğru açıklanması beklenen bulgularında kimyasal silah kullanıldığı sonucu ortaya konursa, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye içinde bu silahların imha edileceği bir bölge oluşturmasını talep edeceğini söyledi.

Konseyin daimi üyesi Rusya, daha önce Suriye hükümeti aleyhine 3 tasarıyı veto yetkisinin yardımıyla engellemişti.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Obama'dan 'Suriye'yi Vurmayabiliriz' Mesajı

ABD'de 6 kanala birden konuşan Obama, kimyasal silahların teslim edilmesi karşılığında Suriye operasyonunun iptali teklifine destek verdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Suriye'nin kimyasal silahlarına yönelik teklifiyle ilgili olarak, "Sadece güvenmek yetmez, bunu teyit de etmeliyiz" dedi.

Obama, altı farklı Amerikan medya organına Suriye konusunda röportaj verdi.

Kimyasal silahlar konusunda Rusya ve Suriye'nin son adımını değerlendiren Obama, bu teklifin ancak ABD'nin ciddi bir askeri tehdidi ve kendilerine uluslararası desteğin ardından geldiğine işaret etti.

Ulusal güvenlik ekibinin Rusya ile görüşeceğini belirten Obama, Esad rejimine yönelik şüphelerinin devam ettiğini ama tüm diplomatik yolları tüketmeye bakacaklarını dile getirdi. Ancak bir yandan da Esad yönetimine yönelik baskının sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Obama, eski başkanlardan Ronald Reagan'ın sözüne atıfta bulunarak, "Sadece güvenmek yetmez, bunu teyit de etmeliyiz" diye konuştu.

"ESAD'IN KAPASİTESİ ANCAK ÇOCUKLARA YETER BİZİMLE EŞLEŞEMEZ"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, ABD'nin olası askeri müdahalesine karşılık verebileceğine yönelik sözlerinin sorulması üzerine, Esad'ın kapasitesinin ancak çocuklara ve profesyonel savaşçı olmayan muhalefete yeteceğini vurgulayarak, "Suriye'nin askeri gücü bizimkiyle eşleşemez" diye konuştu.

İran ve Hizbullah'tan "asimetrik saldırılar" gelebileceğini belirten Obama, İran ve Hizbullah'ın da ancak kendi çıkarlarına ciddi bir tehdit gördüğünde karşı atağa geçebileceğini ama müttefiklerinin bile Esad'ın çizgiyi aştığının farkında olduğunu kaydetti. Obama, İran'ın bile zamanında Saddam Hüseyin'in kimyasal silahlarına maruz kaldığını anımsatarak, böylesi bir olasılığı çok fazla görmediğinin işaretlerini verdi.

Suriye'nin kimyasal silahlar konusunun askeri olmayan yollarla çözülmesini kendisinin de umduğunu ve tercih ettiğini ifade eden Obama, "Ama uluslararası normlara yönelik söylediklerimizin ne anlama geldiğini anladıklarından emin olma noktasında yine de pedaldan ayağımızı çekmemek önemli" ifadesini kullandı.

Obama, kimyasal silahların çözüme kavuşturulması halinde bunun Suriye'deki iç savaşa da çözüm sağlamayacağını ama ülkede siyasi bir çözüme ulaşılması bağlamında altyapı yaratabileceğini dile getirdi.

Obama, teklifin ciddi olduğu konusunu da hızlı biçimde ele alacaklarını bildirdi.

"KONGRE ONAYLAMAZSA NE YAPACAĞIMA HENÜZ KARAR VERMEDİM"

Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı güne ilişkin videolarla ilgili olarak da Obama, "Onları görünce kalbim paramparça oldu. Her gün dünyanın her yerinde korkunç şeyler oluyor, Suriye'de de oluyor ama öyle birkaç şey vardır ki bunlar insanlık için çok önemlidir. Kimyasal silahlar dünyanın en korkunç silahları" dedi.

Obama, Kongre'den askeri güç yetki izni çıkmazsa sonraki adımının ne olacağıyla ilgili soruyu da "Ne yapacağıma henüz karar vermedim" diye yanıtladı.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Obama'dan Rusya'nın Önerisine Destek

ABD Başkanı Obama'nın, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim etmesi önerisinin BMGK'da tartışılmasına destek verdiği bildirildi.

WASHINGTON/LONDRA

ABD Başkanı Barack Obama'nın, Rusya'nın, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime teslim etmesi önerisinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) tartışılmasına destek verdiği bildirildi.

Beyaz Saray yetkilileri, Obama'nın Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefon görüşmelerinde Rusya'nın önerisinin ele alındığını açıkladı.

Obama, ABD'nin askeri saldırı planlarını durdurabilecek olası bir gelişme olarak nitelediği öneriyle ilgili ayrıntıların hala belirsiz olduğunu kaydetti.

BMGK'ya kimyasal silah tasarısı

Öte yandan, İngiltere Başbakanı Cameron, ülkesinin, ABD ve Fransa ile birlikte Suriye'nin kimyasal silahları teslim etmesiyle ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne karar tasarısı sunacağını söyledi.

Cameron, İngiliz Parlamentosu'ndaki bir komisyonda yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ile bugün Suriye'deki gelişmelerle ilgili telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

"İngiltere, Fransa ve ABD bugün BMGK'ya karar tasarısı sunacak" diyen Cameron, silahların tesliminin ve imhasının belli bir zaman çizelgesi doğrultusunda yapılması gerektiğini vurguladı.

Fransa bugün, Suriye'nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime verilmesi, aksi takdirde askeri güç kullanılması yönünde BM Güvenlik Konseyi'ne karar tasarısı sunacağını açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Obama Suriye Teklifini Kabul Etti

ABD Başkanı Barack Obama; Rusya'nın gündeme getirdiği Suriye'nin kimyasal silahlarını uluslararası kamuoyunun temsilcilerine teslim etmesi teklifini görüşmeyi kabul etti.

Beyaz Saray’dan bir yetkili NBC News’e yaptığı açıklamada, konuyla ilgili görüşmelerin bugün Birleşmiş Milletler’de başlayacağını söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da ABD, Fransa ve İngiltere’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bir karar tasarısı sunacağını söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Rusya’nın teklifini kabul ettiklerini açıkladıktan sonra NBC News’e yaptığı açıklamada “barışçıl çözüm”ün kabulünün “savaşa bir son vereceğini” ümit ettiğini söylemişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriAngela MerkelBarack ObamaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerFransaHizbullahİngiltereİranLübnanRusyaSuriyeTercihVladimir Putin
Görüş Bildir