Fransız Vekil Valerie Boyer Yine Devrede: Soykırım Yasası Yeniden

 > -

O Vekil Yine Devrede

O Vekil Yine Devrede

Aralık 2011’de hazırladığı Ermeni soykırımını inkar edenin cezalandırılmasını isteyen yasa teklifiyle Türkiye ile Fransa arasında bozuk olan ilişkilerin iyice donmasına neden olan Halk Hareketi Birliği (UMP) Milletvekili Valerie Boyer yine harekete geçti.

Ermenistan devletine yakınlığı ile bilinen “Panarmenian” sitesi, geçen Nisan Fransa’daki seçimlerin ikinci turunda yeniden milletvekili seçilen Boyer’in yeni bir yasa teklifi hazırlamaya başladığını ve teklifin içeriğinin 1 yıl öncekiyle aynısı olacağını duyurdu.

Yeni teklifini yeni yılda Fransa Senatosu’na sunması beklenen Boyer’in Aralık 2011’de hazırladığı ve senatonun geçen 23 Ocak’ta kabul ettiği teklif, Ermeni soykırımını inkar edenin 45 bin euro para ve 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasını içeriyordu. Senatonun kabul ettiği yasa teklifi yapılan başvuru üzerine Fransa Anayasa Konseyi’nce iptal edilmişti. Boyer bunun üzerine tasarının yeni dönemde de kabul edilmesi için mücadelesini sürdüreceğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Nicolas Sarkozy, Boyer’in tasarısına açık destek vermişti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Fransa
Görüş Bildir