O Polis Masa Başında Çalışıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

O Polis Masa Başında Çalışıyor

Ethem Sarısülük soruşturmasında bilirkişiler, hazırladıkları raporu savcılığa gönderdi. Raporda, şüpheli polisin göstericilerden uzaklaşırken ateş ettiği kaydedilerek "Sarısülük'ün yere düşme anında polisin durduğu yer ile polis tarafından tabancanın ele alındığı ilk yer arasının 4.8 metre olduğu tespit edildi" denildi.

Ankara ’da kafasına aldığı kurşunla ölen Ethem Sarısülük için savcılık ve mülkiye müfettişleri iki koldan araştırma yürütüyor. Birçok delile ve somut bilgiye ulaşılmasına karşın, Sarısülük’ü vurduğu iddia edilen zanlı polis, emniyetin personel biriminde çalışmaya devam ediyor. “Silahına el konuldu” açıklaması doğru ama zaten Sarısülük’ün kafasından çıkan kurşunla silahın karşılaştırılması için silahın adli emniyete teslim edilmesi gerekiyordu.

Yargı şeffaf gidiyor

Sarısülük’ün ailesi ve avukatları, soruşturma sürecinin her aşamasına aktif bir şekilde katılıyor. Dolayısıyla olası ‘delil karartma’ iddiaları baştan önleniyor. Otopsi sırasında Sarısülük’ün kardeşi ve avukatının hazır bulunması, kafasından çıkanın mermi olduğu, merminin 9 mm olduğu gibi bilgilerin kamuoyuna yansımasını sağlamıştı. Soruşturma çerçevesinde son olarak olayın gerçekleşme biçimine dair raporlar kamuoyuna yansıdı.

Diğer taraftan, Sarısülük’ü öldüren kurşunu attığı iddia edilen ve savcılığın başzanlısı konumunda bulunan polis memuru hakkındaki soruşturma konusunda aynı hız ve şeffaflık sürmüyor. Aradan geçen süreye karşın, suçlamaları reddeden başzanlı polisin sadece yeri değiştirildiçevik kuvvet sınıfından, personel birimine alındı. Mülkiye müfettişleri, Zanlı ile ilgili soruşturma çerçevesinde açığa alma talep etmedi. Gerekçe olarak da “Eylemi gerçekleştirdiği hukuken net değil” yorumu gösterildi. Oysa, hukuken netleşince zaten zanlı hakkında kasten adam öldürme nedeniyle tutuklama kararı çıkacak.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraEthem SarısülükPolis
Görüş Bildir