Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

O Halde Feminizm!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

O Halde Feminizm!

O Halde Feminizm!

Ceren Belge imzalı OHAL’de Feminizm: Nebahat Akkoç Anlatıyor, OHAL bölgesinde ve koşullarında ayakta durmayı başarmış bir kadının son derece kişisel ve politik hikâyesini aktarıyor.

OHAL’de Feminizm , 2010’dan bu yana Concordia Üniversitesi’nin siyaset anabilim dalında hukuk ve siyaset, kimlik ve azınlıklar ile toplumsal cinsiyet çalışmalarını sürdüren Ceren Belge’nin 2006, 2007, 2010 ve 2011 yıllarında Nebahat Akkoç ile yaptığı uzun, upuzun söyleşisinden oluşuyor. KAMER’in kurucusu ‘öğretmen Nebahat Hanım’ın hayat hikâyesinin aslında daha en başından itibaren nasıl da bir direniş hikâyesi olarak örüldüğünün kanıtı bu kitap, bu uzun söyleşi.

Nebahat Akkoç, Diyarbakırlı bir ailenin kızı. Uzun yıllar Diyarbakır’ın merkezinde ve köylerinde öğretmenlik yapmış, tam da Diyarbakır Eğitim–Sen Şube Başkanı olduğu dönemde, 1993 yılında, kendisi gibi öğretmen olan kocası Zübeyir Akkoç’un vurularak öldürülmesinin ardından emekliye ayrılmış ve… Aslında bütün hikâye, bu cinayetten sonra başlar gibi görünse de gerek Akkoç’un ailesinin kökleri gerekse 12 Eylül sonrası ve ‘90’lı yıllarda Diyarbakır’da yaşamın olağanüstü seyreden hali nedeniyle kaçınılmaz olan gerçekleşmiş; Nebahat Akkoç, bir tavır alması ve direnmesi gerektiğini görmüş. Tarihe ‘Akkoç Davası’ olarak geçen ve Nebahat Akkoç’u, Türkiye’den AİHM’e ilk başvuranlar arasında olması nedeniyle çeşitli biçimlerde şiddetle karşı karşıya bırakan dava süreci, Nebahat Akkoç’un direnişinin sadece bir yönünü gösteriyor. Çünkü 2000’de sonuçlanan ve Zübeyir Akkoç’un ölümünde devlet ihmalinin olduğu sonucuna varan AİHM kararından önce de sonra da Nebahat Akkoç direniyor.

Kökler, ‘normal’ler, hayatlar

Akkoç’un babası köklerini 1915’te, annesi ise 1938’de kaybetmiş; o tarihlerde sürgün edilmiş, yalnız bırakılmış, koparılmışlar ailelerinden, yurtlarından. Sonra da köksüz iki insan olarak evlendirilmişler. Ermeni–Alevi bir ailenin Kürt kızı olan Nebahat Akkoç, ailesindeki ‘farklılığı’ sezse de erken yaşlarda bu farklılığı çok anlamlandıramıyor ama bir şekilde ‘diğerleri gibi’ veya ‘normal’ olmadıklarını biliyor. Tıpkı, kendi kızının hissettiklerini hissediyor belki de çocuk yaşında. Ceren Belge, OHAL’de Feminizm kitabında Nebahat Akkoç’un kızı ve oğluyla da söyleşmiş. Kızının annesiyle benzeşen duygusunu bu satırlar nedeniyle biliyoruz: “Arkadaşlarımın ailelerine bakardım, derdim bunlar ne kadar normal aileler. Bir düzenleri var, belirgin, onları yapıyorlar. Bende öyle değildi. (…) Normal aileler gibi veli toplantılarıma biri gelsin, biri benle ilgilensin, biri beni tamamlasın…”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AleviDiyarbakırKitapOHALÖğretmenOlağanüstü Hal
Görüş Bildir