Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NYT: ‘Türkiye’de Sığınmacı Selinden Kâr Eden Milyonlarca Dolarlık Gölge Ekonomi Oluştu’

 > 
21PAYLAŞIM

New York Times gazetesi, Türkiye’de sığınmacı selinden kâr eden milyonlarca dolarlık gölge ekonomi oluştuğunu belirtti.

Türkiye’de Avrupa’ya sığınmacı selinden kâr eden milyonlarca dolarlık gölge ekonomi oluştuğunu belirten New York Times, bu yeni ekonominin İzmir sokaklarında görünür halde olduğunu aktardı.

 İzmir’de can yeleği satmaya başlayan bir erkek giyim mağazası 

Sokaklarda insan kaçakçılarının Yunanistan’a götürecekleri sığınmacı topladıklarını, giyim kuşam dükkânlarının can yelekleri ve can simitleri satıp vitrinlerinden sergilediğini, otobüs ve taksilerin sığınmacıları teknelerin kalktığı kıyıdaki tenha köşelere taşıdığını anlattı. “Para İzmir üzerinden akıyor” diyen gazete, bu manzaranın gerisinde çok geniş çaplı bir insan kaçakçılığı altyapısının yattığını kaydetti.

Kaçakçılardan talimat bekleyen sığınmacıların paralarını iptidai ‘sigorta bürolarına’ teslim ettiğini, otellerin göçmenleri gece yerde yatırmak için 10 dolar aldığını, merdiven altı atölyelerde işe yaramaz can yelekleri üretildiğini, Yunanistan’a giderken sıklıkla patlayan ya da ters dönen ucuz şişme botları dağıtan bir yeraltı tedarikçi ağı olduğunu sıraladı.

Adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşan Türk yetkililer şu değerlendirmeyi yaptı: “Devlet seyirci kalıyor. Uluslararası gözlemciler, göçmenler resmi ekonomiye nakit para pompalarken, bundan en kazançlı çıkanların çok iyi organize olmuş suç şebekeleri olduğunu, yetkililere de görmezden gelmeleri için ödeme yapıldığını söylüyor.”

Ayrıca bakınız: 5 Madde ile Avrupa'daki Göçmen Krizinden Para Kazananlar

NY Times ve Cumhuriyet

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir