Nutella Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nutella Hakkında Bilmediğiniz 8 Şey

Dünyada nutella içeren suç oranları git gide artmaya başladı. En son Almanya'da hırsızlar 20,000 dolar değerinde 5.5 tonluk Nutella çaldılar. Ondan haftalar önce ise Columbia Üniversitesinde öğrencilerin yemekhanelerinden Nutella yürüttükleri ortaya çıktı. İşte insanları suça sevk eden çikolata hakkında bilmediğiniz 8 gerçek...

1- Dünya Nutella Günü

2007'de İtalya'da iki blog yazarı nutella aşklarını onun için bir kutlama günü yaratarak gösterdiler. Dolayısıyla her Şubat'ın 5 i nutella yeme, Nutella içeren tariflerle tatlılar hazırlama ve nutella paylaşma günü.

2- Şampiyonların Kahvaltısı

Guiness rekorlarına göre 2005'de Almanya'da düzenlenen Nutella'nın 40. yaşı kutlamaları şu ana kadar ki en büyük kahvaltı toplanması oldu. 27,854 insan nutella ile kahvaltı yapmak için Gelsenkirchen'de bir araya geldi.

3- Kapış Kapış Gidiyor

Dünyada her 2.5 saniyede bir Nutella satılıyor. İstatistiklere göre dünyada her 8 saniyede bir doğum oluyor, hesabı siz yapın.

4- Dünyanın Her Yerinde

75 ülkede birden satışta olması bir yana, her yıl satılan Nutella kavanozları bir araya getirilse 1000 futbol sahası kadar alan kaplıyor.

5- Hayranları Çok

2009'da, Nutella sayfası Barack Obama ve Coca Cola'nın ardından Facebook'da en çok hayrana sahip sayfa oldu. Şu sıralar üst sıralardaki yerini kaybetse de, 17 milyon hayrana sahip.

6- Her Şeyin Başı Hitler ve Napolyon

1806'da Napolyon savaşta öne geçmek adına İngiltere'nin ekonomisini durdurmak istedi. Bunu tüm dünyada çikolata ticaretini durdurarak sağlamaya çalıştı ve çikolata fiyatları fırladı. Turin'de ki çikolotacılar ise bu duruma çikolatanın içine fındık parçaları koyarak karşılık vermeye çalıştı. Dolayısıyla gandiya isimli yeni bir çikolata türü ortaya çıktı.

Yüz yıl sonra ise ikinci dünya savaşı sırasında çikolata fiyatları yine fırladı. Bunun üzerine de İtalyan bir pastacı olan Pietro Ferrero fındıkları kullanarak pasta gandiya isimli bir ürün çıkardı. 1964'de ise isimini Nutella olarak değiştirdi.

7- Nutellanın Gerçek Yüzü

Çikolata ve fındığın birleşiminin ismi olan gandiya eski bir İtalyan komedyen Gianduja'dan gelir. Piedmont'da yanında bir deposuyla eşek üzerinde gezen bir köylüydü. Söylenenlere göre deposunda şarap taşırdı ama aslında çikolata taşıyordu. Nutella ilk çıktığı zamanlarda Giaduja'nın maskesi ve yüzü reklam olarak kullanılıyordu.

8- Bedava Reklam

Nutella İtalya'da o kadar popüler hale geldi ki, bir dönem marketler elinde ekmekle gelen her çocuğun ekmeğine bedava nutella sürüyordu. Neden bu kadar bağımlı olduğumuza şaşırmamamız gerek.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veyselkaranirte

Bu büyük lezzetin arkasında çok ciddi bir trajedi var... Çünkü ''palm oıl'' aslında orangutanların en büyük besin kaynağı, fakat günümüzde artık orangutanlar bu gıda maddesine ulaşamıyorlar.. Üstelik orangutanlar özellikle hamilelik dönemlerinde bu maddeye aşırı derecede muhtaçlar ancak onlar kendileri için hayati olan bu gıdaya artık ulaşamıyorlar ve ölüyorlar... Palmiye yağı kullanmayan yerli ürünleri kullanmanızı şiddetle öneririm. nette arama yapabilirsiniz .; EN ACI LEZZET, NUTELLA

varda-chimera

ciddi misin? stn bi antipatim vardı bu gerçekse daha da arttı. Peki Torku da ve saralle nindi snrm bitter inde böyle bi durum var mı?

akrepburcu

Turin değil Torino; Piedmont değil, Piemonte.

jechtech

İçinde palm yağı olduğunu da yazın.

veyselkaranirte

ve palmiye yağının nasıl kritik bir besin maddesi olduğunu

bhurock

sarelle her zaman daha güzel geliyor bana :S

haticehtc

yani burdan almam gereken mesaj ne

Başlıklar

AlmanyaBarack ObamaÇikolataFacebookGuinness Rekorlar KitabıİngiltereİtalyaŞarapfutbolpasta
Görüş Bildir