Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NSU Üyesi Zschäpe Cinayet Zanlısı Olarak Yargılanacak

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Nsu Üyesi Zschäpe Cinayet Zanlısı Olarak Yargılanacak

Nsu Üyesi Zschäpe Cinayet Zanlısı Olarak Yargılanacak

Almanya'da 8′i Türk toplam 10 kişinin cinayetinden sorumlu tutulan ırkçı NSU örgütünün yaşayan tek üyesi Beate Zschäpe'nin "cinayet zanlısı" olarak yargılanmasına izin verildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi halen tutuklu bulunan kadın terör zanlısı ve dört yardımcısı hakkında bu kapsamda açılacak davaya izin verdi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nin 38 yaşındaki Beate Zschäpe ve diğer zanlılar hakında hazırlanan iddianamedeki bütün maddelerin dava konusu olarak ele alınmasına izin verdiği ve davanın gelecek birkaç ay içinde başlayabileceği öğrenildi.

Ancak buna rağmen mahkemenin bir sözcüsü Spiegel Online'a yaptığı açıklamada alınan kararın henüz zanlı avukatlarına tebliğ edilmediğini belirterek, "Bu yapılmadığı sürece karara ilişkin gelen iddialar hakkında açıklamada bulunamayız." dedi.

500 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLANDI

Irkçı terör örgütü "Nasyonal Sosyalist Yeraltı" hakkında hazırlanan ve Federal Başsavcı Harald Range'nin de altında imzası bulunan 500 sayfalık dava dosyasında, Beate Zschäpe, cinayetlere ve bombalı saldırılara ortak olmakla suçlanıyor.

NSU iddianamesinde öne çıkan suçlamalar arasında ağır kundaklama girişimi, terörist yapılanma oluşturmak ve soygun girişimine yardımcı olmak yer alıyor. Daha önce kadın terör zanlısının NSU'ya üye olduğunu kabul etmeyen savunma avukatları ise Zschäpe'nin suçsuzluğu yönündeki ısrarını sürdürüyor.

DOSYADA KİMLERİN ADI GEÇİYOR?

Beate Zschäpe ile birlikte hakkında dava açılan isimler arasında aşırı sağ eğilimli NPD partisinin önde gelen isimlerinden Ralf Wohlleben de bulunuyor. Wohlleben'in cinayet silahlarının temin edilmesinde rol oynadığı ileri sürülüyor. Dosyadaki diğer iki isim ise NSU terör hücresi üyelerine sahte kimlik çıkarmakla suçlanan Holger G. ile "Ceska" serisi cinayet silahlarını hücreye temin ettiğini itiraf eden Carsten S. oldu.

Zwickau'da yaşayan Andre E. adlı beşinci zanlı ise NSU üyelerine kalacak yer ve karavan tipi araç temin etmekle suçlanıyor. Savcılık, NSU'nun Köln'deki bombalı saldırı girişiminde kullandığı örgüt evi ve araçlarının E. tarafından organize edildiğini ileri sürüyor.

Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde 6. Ağır Ceza Dairesi'nin bakacağı ana davanın ilkbahar aylarında başlayacağı tahmin ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaTerör
Görüş Bildir