Not Artışına İmkb Ne Tepki Verir?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Not Artışına İmkb Ne Tepki Verir?

Not Artışına İmkb Ne Tepki Verir?

İMKB’de gözler kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in 8 Kasım’daki toplantısından çıkacak karara kilitlendi. İki senaryo üzerinde duran uzmanlar yatırımcıların bu dönemde hızlı alımlardan uzak durması ve yükselişlerde kârlı pozisyonlarını kademeli olarak kapatması uyarısında bulundu. Hurriyet.com.tr'den Emek Kaplangil'in haberine göre; 2001 ve 2008 krizlerinde yatırımcılarına çok kaybettirerek küstüren İMKB, 71 bin puan sınırına dayanarak bu yılın en çok kazandıran borsası oldu. İMKB 100 Endeksi, yılbaşından beri yüzde 38 kazandırarak, getiride küresel borsalar arasında uzakara birinciliğe yerleşti. Borsadaki bu seyirle birlikte, yatırımcılar İMKB 100 Endeksinin TL bazında 9 Kasım 2010 tarihinde gördüğü rekor kapanış seviyesi olan 71.543 puanı kırıp kıramayacağına odaklandı. Borsa uzmanları iyimser havanın devam etmesi durumunda bu rekorun kısa vadede kırılacağını belirtirken, bu seviyelerden alımlar yapılmaması uyarısında bulundu.

Yarım günlük konferans

Bazı portföy yöneticileri ise bu seviyelerde alımdan çok kademeli satışın daha sağlıklı olacağını tavsiye etti. Mali sektör hisselerinin primli olduğunu belirten uzmanlar, yükseliş yönünde hareket edeceklerin alternatif olarak perakende, otomotiv, telekomünikasyon sektörünü tercih edebileceğini söyledi. Piyasadaki heyecan ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in İstanbul’da 8 Kasım tarihinde ‘Türkiye’nin kredi görünümü’ başlıklı yarım günlük bir konferans düzenleyeceğini duyurmasıyla yükseldi. Çünkü bu toplantı Fitch’in Türkiye’nin notunu açıklayacağı tarihle aynı döneme denk geliyor.

80 bine yükselebilir

8 Kasım’da Türkiye’nin kredi notu görünümünün ‘durağan’dan, ‘pozitif’e yükseltilmesi haberinin gelmesi durumunda bunun fiyatların içinde olduğu ve satış gelebileceği belirtiliyor. Ancak, kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi durumunda ise sert alışların yaşanabileceği ve endeksin hızlıca 80 bin seviyesine yükselebileceği tahmin ediliyor. Oyak Yatırım Araştırma Bölümü’nden Alper Erginol, not artışının gelmesi durumunda yaşanacak yukarı yönlü çok sert hareketlerde kar realizasyonlarına karşı dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti. Erginol, “Not artışı gelirse İMKB 100 Endeksinde dolar bazında 90 bin puana doğru hareket başlar. Ama 80 bin puan civarında bir kâr realizasyonu olasılığı da yüksek. Sadece görünüm artırılırsa yurtdışı dinamiklere de bağlı olarak, 68 bin 500 destek seviyesi izlenmeli. Bunun üzerinde kalırsa sorun yok, altına inildiğinde 65 bin seviyesi önemli” dedi.

Alma değil satma zamanı

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BorsaİMKBİstanbulTercih
Görüş Bildir