Görüş Bildir

Norveç Avrupa'nın En Büyük Rüzgar Santralini Kuruyor

Anasayfa > Cafe

Norveç’in kamu kurulusu olan Statkraft ile rüzgar enerjisi şirketi Tronder Enerji bir araya gelerek Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santralini kuracak. Proje maliyeti 11 milyar euro olan rüzgar enerji santrali Norveç’in Trondelag bölgesinde kara üzerinde olacak.

Statkraft’tan yapılan açıklamada kıyı şeridinde kurulacak altı rüzgar enerji parkının toplam 1000 megavat (MV) gücünde olacağı, santralin inşasına Nisan ayında başlanıp, tüm projenin 2020 yılında tamamlanacağı belirtildi.

Statkraft Genel Müdürü Christian Rynning-Tonnesen projenin Norveç’in rüzgar enerjisi yatırımlarında dönüm noktası olduğunu belirterek “Bu çapta bir proje şimdiye kadar Norveç’te görülmüş değil. Statkraft ve Tronder Enerji ile birlikte İsviçreli bir konsorsiyum ve dört yabancı yatırımcı projeye dahil. Projenin tamamlanmasının ardından süreç içinde Norveç’in ihtiyacından fazla enerji üreteceğiz. Ancak bu bütün Avrupa’da çevre dostu enerji üretiminin yeniden yapılandırılması ile atılacak bir adım. Yüzyılın ortalarına doğru daha verimli türbinlerin bugün kullandığımız türbinlerin yerini alacağını düşünüyorum” dedi.

Rüzgar enerji santralinin 2020 yılında tamamlanması ile birlikte yılda 3,4 teravat/saat (TWh) yenilenebilir enerji üreteceği, bunun da 170.000 konutun yıllık aydınlanma ve ısıtma gereksinimini karşılayacak kapasitede olduğu öğrenildi. 

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
3
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
phesus

bizim suriyelilere harcadığımız parayla adamlar avrupanın en büyük rüzgar enerjisi sistemini kuruyor.

Andy Dufresne

kurarlar çünki onlarda projenin iptali için aym ye koşacak bir chp yok.

freedom

olduk olmadık yere hes kuracaklarına, bu projeyi yaptılar da aym ye koşan mı oldu?

Erhan E.

"Rüzgar enerji santralinin 2020 yılında tamamlanması ile birlikte yılda 3,4 teravat/saat (TWh) yenilenebilir enerji üreteceği," Eğer bu ifade doğru ise açtı... Devamını Gör