Nokia'nın Dev Patent Zaferi, Android'i Vurdu!

5PAYLAŞIM

Nokia'nın Dev Patent Zaferi, Android'i Vurdu!

Nokia'nın Dev Patent Zaferi, Android'i Vurdu!

Nokia, HTC'ye vurduğu son darbeyle şirkete şok yaşattı. Ama asıl şoku yaşayan, Android'in ta kendisi

Nokia'nın, Almanya'da HTC'ye karşı açtığı patent davası, Nokia'nın zaferi ile sonuçlandı.

Telefonların NFC üzerinden veri aktarımı konusundaki bir pantentini izinsiz kullandığı gerekçesiyle HTC'ye karşı açtığı davayı kazanan Nokia aslında aynı teknolojiyi yaygın olarak kullanan Google/Android ekosistemine karşı da zafer kazanmış oldu. Zira bu dava örnek gösterilererek artık tüm Android telefonlara satış yasağı getirmek veya büyük tazminatlar elde etmek mümkün olacak.

Dava sonucuna göre HTC'nin One modelinin Almanya'da satışı yasaklanabilecek. Ancak asıl tehlike diğer Android telefonların da aynı akıbete uğraması ihtimali. Zira Nokia'nın sahibi olduğu patent NFC ve Bluetooth üzerinden veri aktarımını organize eden bir protokole dair. Ancak Android telefon üreticileri bu teknolojiyi " Android Beam " ismiyle kendi ekosistemlerine adapte etmişler. Alman mahkemesi ise Android Beam'in izinsiz kullanılan patent üzerine kurulduğunu kabul ederek Android'e büyük darbe indirmiş oldu.

HTC, İngiltere 'de de Nokia'ya karşı bir patent davasını kaybederek HTC Mini'yi İngiltere'de satıştan geri çekmek zorunda kalmıştı. Öyle görünüyor ki, Nokia tek tek tüm ülkelerde HTC'yi mahkum ederken, Android telefonlara da göz dağı vermeyi sürdürecek...

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir