Nokia Lumia Satışları Rekor Kırıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nokia Lumia Satışları Rekor Kırıyor

Finlandiyalı akıllı telefon üreticisi Nokia 'nın son üç aylık kazancı Lumia satışlarının gerçekten iyi gittiğini gösteriyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 4.4 milyon Lumia cihaz satan şirket, 2013 yılının ilk çeyreğinde toplam 5.6 milyon adet Lumia cihaz satarak kendisi için yeni bir satış rekorunu kırmış oldu.

Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ilk çeyrekte satılan Lumia cihazların üçte ikisi Windows Phone 8 işletim sistemini kullanıyor. Şimdiye kadar toplamda satılan Lumia akıllı telefonların sayısınınsa 20 milyona yaklaştığı biliniyor.

İlk çeyrekte toplam sevkiyatta en büyük düşüş yüzde 33 gibi bir rakamla Kuzey Amerika'd yaşandı. Geçtiğimiz çeyrekte 700.000 cihaz sevk edilen Kuzey Amerika'ya bu çeyrekte 400.000 cihaz sevkedildi. Buna rağmen tüm dünya üzeride artış gösteren satış rakamlarıyla birlikte Nokia, Kuzey Amerika tarafında yaşanan bu tatsız durumdan etkilenmeden akıllı telefon satışlarını arttırmaya devam etmeyi başardı.

Nokia henüz yeni bir Lumia cihazını açıklamamış olsa da Lumia 928 ile ilgili gelen söylentiler ortalığı karıştırmayı başardı. Bu noktada Nokia'nın önümüzdeki haftalarda ABD akıllı telefon pazarındaki satış rakamlarını ve pazar payını arttırmaya yardımcı olacağını düşündüğü yeni ürününü tanıtması bekleniliyor.

Nokia Lumia Catwalk Görüntülendi

Haberin Tamamı İçin:

Nokia Lumia 800 White official: Hands-on - SlashGear

2013′Ün İlk Çeyreğinde 5.6 Milyon Lumia Satan Nokia Rekor Kırdı

Nokia‘nın akıllı telefon piyasasındaki umudu Lumia serisi, son dönem performansıyla Finli şirketin yüzünü güldürüyor. Bu döneme kadar Android ve iOS karşısında tabiri caizse ezilen şirketin Windows Phone8′li Lumia modelleri 2013′ün ilk çeyreğinde satış rekoru kırdı.

Geçtiğimiz yılı 4.4 milyon Lumia satarak kapatan Nokia, aynı zamanda 10.7 milyar dolar gelir ve 584 milyon dolar kar elde etmişti. Bu başarısını 2013′ün ilk çeyreğe taşıyan şirket, son üç ayda toplamda 5.6 milyon Lumia satışına ulaştı. Finli üreticinin resmi sitesinden paylaştığı rapora göre elde edilen bu rakam aynı zamanda yeni bir rekoru temsil ediyor.

Yıldan yıla bakıldığında Nokia’nın Lumia serisiyle önemli bir başarı yakaladığını görmek mümkün. Zira 2012′nin ilk çeyreğinde iki milyon adet Lumia sevkiyatı gerçekleştiren şirket bu yıl satışlarını 6 kat artırdı. 2011′in Eylül ayında 800 adet Lumia satan şirket, geçtiğimiz Mart ayı itibarıyla 19.9 milyon sevkiyata erişti.

Lumia’nın yükselişi genel anlamda rekor seviyelerde devam etse de şirket son çeyrekte iOS ve Android’in hakimiyetindeki ABD pazarında pek de iç açıcı bir grafik sergileyemiyor. Zira 2012′nin dördüncü çeyreğinde ABD’de 700 bin adet sevkiyat gerçekleştiren Finli üreticinin satışları bu çeyrekte 400 bine geriledi. Ancak önümüzdeki günlerde Verizon için geliştirdiği Lumia 928 modelini piyasaya sürmeye hazırlanan Nokia’nın bu cihaz ile birlikte ABD piyasasında yeniden yükselme hedefinde olduğu da biliniyor.

Diğer yandan Lumia serisi şu an için Android ve iOS’taki rakiplerini geçemese de Windows Phone 8′li akıllı telefon pazarının sürükleyicisi konumunda. Zira şirketin üst segment modeli Lumia 920 henüz satış rakamları ile rakiplerini geçmeyi başaramasa da en azından Windows Phone’lu telefonlar arasında zirveye oturmayı başardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAmerika Birleşik DevletleriAndroidWindows 8iOS
Görüş Bildir