Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nokia Küllerinden Doğar mı?

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Nokia Küllerinden Doğar mı?

Nokia Küllerinden Doğar mı?

Cep telefonu araması yapan aylık 1.5 milyon tüketicinin tercihlerinden oluşan bir raporda Samsung %47.4 pazar payı ile tartışmasız liderliğini koruyor.

Samsung’u %10.5 ile Sony takip ediyor. Nokia ise bu sıralamada %8.5 ile 3. sırada yer alıyor. Son yıllarda kullanıcı sayısı hızla artan akıllı telefon pazarında markalar arasındaki rekabet hızla artıyor. 2007’de iPhone satışa çıktığında pazarın yaklaşık %50’si ile tartışılmaz hakimi olan Nokia, 2013’e geldiğimizde %8.5 lere düşen pazar payı ile giderek kategori içerisindeki yerini kaybediyor. Microsoft satın alması ile önemli bir rekaber avantajı sağlayan Nokia’nın ileriki günlerde atacağı adımlar merak konusu. Markanın bugünkü durumuna baktığımızda ise Fillandiya’lı cep telefonu devinin önemli ölçüde kan kaybettiği görülüyor.

2009 ve 2010 yıllarında en popüler telefonlar sıralamasında ilk üçü kimseye kaptırmayan Nokia, 2011’de sıralamada gerilere düşmeye başladığı görülüyor. 2012 ve 2013 yıllarında ise listelerde yerini kayderken Samsung’un Galaxy serisi ve iPhone ile rekabet için piyasaya sürdüğü Lumia serisinden 920 ve 520 modelleri ancak 12. ve 15. sırada yer alabildi.

Giderek kan kaybeden Nokia karşısında, Samsung cep telefonu kategorisindeki yerini güçlendirirken, kategori içerisinde %47.4 lük pazar payına ulaştı. Uzun zamandır Galaxy S3 ve S4 modelleri ile zirveyi kimse kaptırmayan Samsung’u yerinden eden ise General Mobile’ın Discovery modeli oldu. Satışa çıktığından bu yana tüketicilerin en çok tercih ettiği telefon olan Samsung Galaxy S4 bu hafta yerini General Mobile Discovery’e bıraktı. Geçtiğimiz yıl 900 TL ve üstü telefonların ilgi gördüğü pazarda, tüketicilerin tercihleri bu yıl 500 TL- 1.000 TL arası telefonlara doğru değişim gösterdi.

Microsoft satın alması ile küllerinden doğup doğmayacağı merak edilen Nokia’nın, Samsung’un yanında dün tanıtımı yapılan iPhone 5S ve iPhone 5C modellerine karşı da zorlu rekabetine ilerleyen günlerde tanık olacağız.

iPhone 5S ve 5C’nin Videoları Yayınlandı

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonAppleGalaxy S3MicrosoftSamsungSonyTercihcep telefonuiPhone
Görüş Bildir