Nobelli 4 Uzmandan Kuş Gribi Uyarısı

 > -

Nobelli 4 Uzmandan Kuş Gribi Uyarısı

Nobelli 4 Uzmandan Kuş Gribi Uyarısı

Aralarında Nobel ödüllü akademisyenlerin de bulunduğu bir bilim heyeti, Avrupa Birliği Komisyonu’na yazdıkları mektupla, ‘Hollanda’da yapılan araştırmalara dikkat; kuş gribi dönebilir’ uyarısı yaptı.

DÜNYANIN önde gelen 56 biliminsanı, Avrupa Birliği Komisyonu’na bir mektup yazarak gelinciklere mutant virüsler enjekte edilerek yapılan kuş gribi araştırmalarının “global bir salgına neden olabileceği” konusunda uyarı yaptı. Biliminsanları, deneyle yaratılan mutant kuş gribi virüsünün hava yoluyla gelincikler arasında yayılabileceğini ve bu virüsün insanlara bulaşabileceğini söyledi. Araştırmacılar ‘bir hapşırıkla bulaşabilecek’ bu yeni virüsün büyük bir sağlık tehdidi oluşturduğunu belirtti. Tartışmalar, araştırmacı Dr. Ron Fouchier’ın Hollanda’daki Erasmus Tıp Merkezi’nde yürüttüğü kuş gribi araştırmasını yayınlayabilmek için devletten lisans talep etmesi ile başladı.

‘BİYO-SİLAHA DÖNÜŞEBİLİR’

Hollanda hükümeti, Fouchier’in gelincikler üzerinde yaptığı deneyler sonucu yarattığı yeni, havadan bulaşabilen kuş gribi virüsünün teröristlerce biyolojik silah olarak kullanılabileceğini, araştırmanın devlet kontrolünde yayınlanması gerektiğini söyledi. Avrupa Viroloji Enstitüsü Başkanı Prof. Giorgio Palu da Avrupa Birliği Komisyonu’na şikâyette bulunarak, risksiz olduğunu öne sürdüğü bu deneylerin etkili anti viral ilaç ve aşıların geliştirilebilmesi için zorunlu olduğunu savundu.

Birce BORA / LONDRA

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiBilimNobel
Görüş Bildir