Noam Chomsky Türkiye'ye Geliyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Noam Chomsky Türkiye'ye Geliyor

Noam Chomsky Türkiye'ye Geliyor

Yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri olarak addedilen MIT Profesörü Noam Chomsky, Türkiye’ye geliyor.

Noam Chomsky, İstanbul’da bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Hrant Dink İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Konferansı’na katılacak. Chomsky, etkinlikte ‘Türkiye ve Oluşan Dünya Düzeni’ başlıklı bir konuşma yapacak.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji ve Tarih Bölümlerinin ev sahipliğinde yapılacak konferans 18 Ocak Cuma günü. Saat 15.00’te başlayacak konferans Albert Long Hall’da. Noam Chomsky kimdir?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde dilbilim profesörü olan tanınmış profesör, kendi ismiyle adlandırdığı Chomsky Hiyerarşisi’ni geliştirdi. Dilbilimine olan katkısı Davranışçılık Kuramı’nı çürütme yönünde çok etkili oldu. Ayrıca bilişsel bilim’in popülaritesini artırdı. Dilbilimsel çalışmalarının yanı sıra Kuzey Amerika’nın en önemli sol politikacı entelektüellerinden biri sayılır. Vietnam Savaşı’ndan itibaren Amerika’nın dış ve ekonomik politikalarında dünyaca tanınan katı bir eleştirmendir. 1992 yılında gerçekleşen Sanat ve İnsan Hakları Takdirnamesi’nde, 1980 ve 1992 yılları arasında dünyanın en çok alıntı yapılan yaşayan insanı seçildi. Noam Chomsky Anarko-sendikalizme sempati ile bakan bir sol liberteryen ve Dünya Endüstri İşçileri Vakfı’nın üyesidir.

Chomsky, akademik alanda saygı görmüş ve pek çok defa onurlandırıldı. Londra Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi tarafından Onursal Doktorluk ile ödüllendirilen Chomsky, aynı zamanda dünyanın birçok yerinde konferanslara davet edildi. 1967’de Berkeley’deki California Üniversitesi’nde Beckman Konferansı’nı verdi. 1969’da ise Oxford Üniversitesi’nde John Locke Konferansı’nı ve Londra Üniversitesi’nde de Sherman Anma Konferası’na katıldı.

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entellektüeli listelerinde, 2005 yılında 1., 2008 yılında 11. sırada yer aldı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBilimİngiltereİstanbul
Görüş Bildir