Nissan'dan Sürücülere Yardımcı Olacak Akıllı Saat

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Nissan'dan Sürücülere Yardımcı Pilot Olacak Akıllı Saat: Nismo

Giyilebilir teknolojilerin toplam pazarının 50 milyar dolara ulaşmasının Creditte Suisse tarafından beklendiğini daha önce kaleme almıştık. Bu raporu doğrular nitelikte Google’ın konuşan ayakkabısı ve Glass‘ı, Nike’ın Fuelband‘ı, Samsung’un Gear‘ı derken her geçen gün yeni bir ürün tanıtılıyor.

Yeni trend giyilebilir teknoloji ürünlerine şimdi araba üreticisi firmalar da dahil oldu. Nissan arabanın performasını sürücüymüş gibi kontrol eden Nismo’yu üretti. Daha önce yapılmış akıllı saatler gibi kullanıcının kalp hızını, vücut sıcaklığını ölçen Nismo ayrıca araba ile ilgili içinde ortalama hızı, yakıt tüketimi ve performans gibi detaylı bilgiler de sunuyor.

Google sürücüsüz aracı denerken Nismo’yu, araçların geleceği için devrim olarak nitelendiremeyebiliriz. Ama gelecekte araçların internete bağlı olacağının ve sürücü ile araç arasında iletişim yollarının çeşitleneceğinin göstergesi olarak kabul etmek mümkün. Mercedes’in Google Glass için yaptığı hazırlıkları da düşündüğümüzde, yakın bir zamanda araba üreticilerinin giyilebilir teknolojiler odaklı yatırımlarının artacağını söyleyebiliriz.

Nismo akıllı saat ile kullanıcılar kalp hızı, vücut sıcaklığı gibi kişisel sağlık durumlarının haricinde sosyal ağ üzerinden gelen mesajlara ve diğer bildirimlere de ulaşabilecek. Araç hızının haricinde Twitter, Facebook ve Instagram’dan gelen bildirimlerle sosyal hızı da ölçecek bu saatin ileride saatlerde aranacak özelliklere dikkat çeker nitelikte.

Siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç renk seçeneği olan Nismo, Lityum pille çalışan saat 7 gün şarj süresine sahip ve mikro usb ile şarj edilebiliyor. Akıllı saatin fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almazken 22 Eylül’de Frankfurt Motor Show’da detaylı bigilere ulaşmak mümkün olacak.

Webrazzi

Haberin Tamamı İçin:

Nissan'dan Akıllı Saat

Tüketici elektroniği şirketleri ve teknoloji devlerinden sonra Nissan da giyilebilir teknoloji alanına dahil oldu. Nissan'ın ürettiği akıllı saatler, aracın yönetilmesinde yardımcı olacak.

Nissan, Frankfurt Motor Show fuarında giyilebilir teknoloji dünyasına ilk adımını attı. Nissan Nismo Watch adı verilen saatler, adından da anlaşılacağı üzere Nissan Nismo marka otomobil kullanan sürücülerin kullanımına sunuldu. Nismo, Nissan'ın motorsporları ve performans bölümü.

Otomobil devinin ürettiği akıllı saatler, diğer teknoloji şirketlerinin ürettiği saatlerden biraz farklı. Nismo Watch, diğer saatler gibi akıllı telefonlarla değil, araçlarla iletişim kurması için tasarlandı.

Bu akıllı saati akıllı telefon uygulaması kullanan bir araca bağlayarak akıllı Bluetooth cihazı olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızda bulunan telematik ile bağlantı kuran akıllı saat, size yol boyunca performans verilerini sağlayacak. Kalp atışlarınızı izleyen akıllı saat, size biyometrik veri yakalama imkanı da sunuyor. Yani fiziksel ve davranışsal özellikleriniz bilgisayar tarafından saptanabiliyor. Nissan tarafından geliştirlen saatler, araçların verimliliğinden ortalama hızına, yakıt tüketimine kadar size veriler sunabiliyor.

Nissan Nismo'nun bir diğer özelliği de kullanıcıların sosyal medya hızlarını da ölçmesi. Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sitelerden verilerinizi çeken akıllı saat, etkileşimlerinizden yola çıkarak halihazırda faaliyet gösteren Klout gibi sosyal medya hızınızı ölçüyor.

Nismo Watch, Nissan Nismo Lab adlı projenin bir ürünü. Mobil bir laboratuar olan Nismo Lab, yarışlar esnasında atletlerin biyometrik ve telematik verilerini topluyor.

Nismo Lab, gelecekte elektrokardiyografi (ECG), elektroensefalografi (EEG) ve deri ısısını algılayabilen sensörlere odaklanmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde Bionym adlı şirket, ECG teknolojisi ile Nymi adlı bileklikleri piyasaya sürmüştü. Nissan, bu teknolojiden daha fazla yararlanarak araçların kontrolünü sağlamayı düşünüyor.

Nismo Watch, siyah, beyaz ve kırmızı-siyah renk seçenekleri ile piyasaya sürüldü. Cihaz, iki tuş ile kontrol edilebiliyor ve batarya ömrü normal şartlarda 7 gün sürüyor.

Akıllı saatin önümüzdeki yıllarda daha fazla geliştirilmesi ve ardından otomobil yarışlarında da test edilmesi düşünülüyor. Aracın ve sürücünün performansını gözlemleyen bu saatler, sürücünün kendisine ve ekibine anlık veriler sağlayabilecek.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Akıllı telefonDeepMindFacebookGoogleInstagramPinterestSamsungShow tvSiyah BeyazSosyal MedyaTwittertrend
Görüş Bildir