Akçam: 'İlle Başka Dilde mi Yazmak Gerekiyor?'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Taner Akçam: 'Türkiye’nin İnsan Hakları İki Yüzlülüğü'

Taner Akçam: 'Türkiye’nin İnsan Hakları İki Yüzlülüğü'

ABD'nin en saygın gazetelerinden The New York Times, halen Clark Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan tarihçi ve toplum bilimci Prof. Dr. Taner Akçam'ın, "Türkiye’nin İnsan Hakları İki Yüzlülüğü" başlıklı yazısını internet edisyonunda Türkçe olarak yayınladı.

Gazete, Akçam'ın yazısını resmi Twitter hesabında da Türkçe olarak tweetledi. Akçam yazısında, Osmanlı'dan bu yana uygulanan politikaları eleştirerek, "Türkiye’nin bölgede insan haklarını korumaya çalışması makbul bir gelişme olsa da, Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik kınaması büyük bir iki yüzlülük" değerlendirmesini yapıyor.

Yazıya ulaşmak için:

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye’nin ikiyüzlülüğü

Türkiye’nin ikiyüzlülüğü

New York Times, Taner Akçam’ın “Türkiye’nin ikiyüzlülüğü” başlıklı makalesini Türkçe yayımladı. Makalede Erdoğan’ın Suriye tepkisi için “makul ancak inandırıcı değil” dendi.

ABD’nin en önemli gazetelerinden New York Times (NYT), dün tarihinde ilk kez Türkçe bir makaleye yer verdi. Clark Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Akçam’ın, gazetede İngilizce yayımlanan makalesi, internet sitesinde ise İngilizcesiyle birlikte Türkçe olarak da yer aldı. Makalenin Twitter anonsu da Türkçe yapıldı. NYT’nin Twitter hesabından Türkçe, “Türkiye suriye’ye insan hakları dersi vermeden önce geçmiş suçlarını telafi etmeli” şeklinde bir tweet geçildi.

“Makul ama inandırıcı değil”

Hem tweet hem de Prof. Akçam’ın yazısı büyük yankı uyandırdı. “Türkiye’nin insan hakları iki yüzlülüğü” başlıklı makalede başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ankara’nın Suriye’de yaşanan çatışmalara gösterdiği tepkinin “makbul” olduğu ancak “inandırıcı” olmadığı dile getirildi.

Prof. Taner Akçam, makalesinde şunları dile getirdi: “Osmanlı İmparatorluğu’nun 1900’lerin başında Türk olmayan nüfusa karşı işlediği suçları inkâr etmeye devam ettiği sürece, Türkiye’nin özgürlük, adalet ve insani değerleri korumaya yönelik çağrılarının inandırıcı olmayacaktır.

Geçmişte Hıristiyanlara karşı uygulanan soykırım ve etnik temizlik ile, Arap ve Kürt halklarının maruz bırakıldığı terör mirası, Türkiye’nin yaratmak istediği küresel Müslüman hakları savunuculuğu imajına zarar veriyor. Bu suçlar, eski Osmanlı topraklarının hafızalarında hâlâ canlı. Türkiye’nin demokratik bir model olması, modern Türk devletinin temellerinin şiddet, insafsız nüfus mübadeleleri ve soykırım üzerine kurulduğunu kabul etmediği sürece mümkün değil. (...)

“Hıristiyanları da dinlemeli”

Mazlum Müslümanları destekler konuşmaları kendisine popülerlik kazandırdı. Fakat Erdoğan bölgede özgürlük ve demokrasiyi korumayı gerçekten arzu ediyorsa, Ortadoğulu Hıristiyanların meşru korkularına da kulak vermeli. 1915’te Avrupalı güçlerin ‘insanlığa karşı suçlar’ı kınayarak evrenselciliği seçtiği gibi, Erdoğan da ‘Müslümanlara karşı suçlar’ odağının ötesine geçmeli. (...)

AKP’nin Türkiye ve Müslüman dünyasındaki popülaritesi, Erdoğan’a bir hoşgörü döneminin öncülüğünü yapma fırsatı veriyor. Türkler, Hristiyanlara yapılan soykırımı ve diğer gruplara karşı işlenen suçları tanıyarak, insan hakları alanında lider olabilirler. Fakat Osmanlı’nın hataları telafi edilmediği sürece, Türkiye’nin örnek bir özgürlük ve demokrasi ülkesi olma çabaları sonuçsuz kalacak. (...)

Ortadoğu’da geçmiş zaman, şimdiki zamandır. Hakikat ve [onun ekseninde] uzlaşma insan hakları ve onuruna saygılı yeni ve istikrarlı bölgesel bir düzenin kurulması için elzemdir. Türkiye davranışlarıyla örnek olmalı.”

İLLE DE BAŞKA DİLDE Mİ YAZMAK GEREKİYOR

Prof. Dr. Taner Akçam konuyla ilgili olarak Taraf ’a ise şunları söyledi: “30 yılı aşkındır zorunlugönüllü sürgünde yaşıyorum. Yazdığım herşeyi önce Türkçe ve Türkiye insanına yönelik olarak dile getiriyorum. Ama yazdıklarım büyük ölçüde ciddi sessizlikle duvarına çarpıyor; yok sayılıyor. Ama ne zaman, aynı görüşler başka dillerde yayınlanırsa dikkat çekiyor. Ben Türkiye’nin büyük bir ülke olduğuna inanıyorum. Neyin doğru olduğunun dışardan hatırlatılmasına gerek olmasa keşke...”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerörTwitter
Görüş Bildir