New York Eyaleti Regl Dönemi Ağrıları İçin Tıbbi Esrarı Serbest Bırakmaya Hazırlanıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Şiddetli regl dönemi ağrısı çeken New Yorklu kadınlar, yerel sağlık komitelerinin tıbbi esrarın serbest bırakmasından sonra sancılarını artık bu yolla da hafifletebilecek. Dismenore olarak bilinen ağrılı dönemler, Amerikan Aile Hekimleri Akademisi'ne göre, kadınların yaklaşık yüzde 20'sini, günlük hayatlarına etki edebilecek seviyede etki ediyor.

New York Eyalet Meclisi'nden Demokrat Milletvekili Linda Rosenthal tarafından teklif edilen ve geçtiğimiz salı günü sağlık komitesi tarafından onaylanan yeni kanuna göre, 'kişilerin tıbbi esrarı satın alabilme koşulları listesine' dismenore yani regl sancılarının yaşandığı belirtiler de eklenecek...

Haberin Tamamı İçin:

Demokrat vekil Linda Rosenthal tarafından meclise sunulan tasarı eyalet meclisinin sağlık komitesinde 21 evet 2 hayır oyu alarak onandı.

Şimdiyse kanun tasarısı New York Senatörü'ne ve Eyalet Valisi Andrew Cuomo'nun onayına sunulacak.

Bu tasarıyla birlikte tıbbi esrar almasına izin verilen epilepsi, enflamatuar barsak hastalığı, Parkinson, MS ve kronik ağrılı hastalıklar listesine regl sancıları da eklenecek.

Bayan Rosenthal'ın Newsweek dergisine yaptığı açıklamaya göre 'bu ağrılı regl dönemlerinin henüz bu listede yer almayışının sebebi kadınlar ile ilgili bazı konularda değişikliklerin eksik kalması ve bunun iktidarda çoğunlukta olan erkeklerin kadın hayatı konusunda günlük bilinç sahibi olmaması'.

New York eyaletinde tıbbi esrarın kullanımında sadece vaporizatör, CBD yağı veya hap olarak kullanımı yasalara uygun.

Dünya piyasasında kadınların kullanımı için cannabis maddesi bulunduran tamponlar ve yağlar bulunuyor fakat bu ürünler henüz ABD'de onaylanmış değil.

Bu tür ürünlerin klinik testleri halen sürüyor.

Linda Rosenthal daha önce de kadın hijyeni ürünleri üzerindeki tüketici vergisini kaldırtmıştı.

Şimdi aynı zamanda bu tür ürünlerin cezaevindeki, sığınma evlerindeki ve okullardaki kadınlar için ücretsiz olması üzerinde çalışıyor.

Eyalet meclisi kadın hakları için çalışmalarını sürdürürken bu yasa ABD ve uluslararası seviyede tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletlerikadınlar
Görüş Bildir