Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nevşehir İl Müftüsü: 'Piyango Bileti Dinimizce Haram'

-

Yılbaşına çok az bir süre kala milli piyangonun 50 Milyon TL'lik büyük ikramiyesi bir çok kişinin hayallerini süslerken Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk'ten ilginç bir piyango çıkışı geldi. Müftü Yakup Öztürk, "Bilet almayın, bu günaha ortak olmayın. Piyango dinimizin onaylamadığı kumar çeşitlerinden biridir" dedi.

2014 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde hemen hemen her cadde ve sokakta satılan milli piyango biletleri bu yılki 50 Milyon TL tutarındaki büyük ikramiyesi ile büyük ilgi görüyor. Banknot olarak uç uca eklendiğinde, 200 liralık banknotlardan 40 kilometre, 100 liralık banknotlardan 77 kilometre ve 50 liralık banknotlardan ise 148 kilometre uzunluğa ulaşan büyük ikramiyeyi kazanarak 2015 yılına zengin olarak girme hayalleri kuran bir çok kişi bilet satıcılarından biletlerini alırken bilet satıcıları ilgiden bir hayli memnun.

"İslam dininde helal kazanç yolları belli"

Buna karşın Nevşehir İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı açıklamada; piyangonun bir çeşit kumar ve piyango bileti ile elde edilen kazancın da haram olduğunu belirterek vatandaşların zengin olma hayalleri ile bu yola başvurmamalarını istedi. İslam dininde helal kazanç yollarının açık bir şekilde belirtildiğini ifade eden Öztürk: "Emek olacak, ticaret olacak, hibe veya bağış olacak, hediye veya ikram olacak. Belki şuan da yok ama ganimette helal yollardan biridir. Bunlar helal rızık yollarıdır. Bunların dışına çıktığınız anda İslamiyet ona onay vermez. Bunlar nedir? İşte; aldatma, kandırma, dolandırma, yalan ve yeminin karıştığı alış verişler ve kumar." dedi.

Kumarın her cinsinin İslam'da haram kılındığını kaydeden Öztürk, bu yolla elde edilecek gelirin kişiye hayır getirmeyeceğini vurguladı. Geçtiğimiz yıllardaki piyango talihlilerini de örnek gösteren Öztürk, " Çünkü kumar haksız bir kazançtır. Bu da kumar mıdır? Evet kumarın bir çeşididir ve Kuran'da yasaklanmıştır. Cenabı Allah Kuran'da dört şeyin şeytanın pis amellerinden olduğunu ifade ediyor ve bunlardan kaçınılması durumunda kurtuluşa erileceğini haber veriyor. Bunlardan birincisi içki, ikincisi kumar. Hatta geçmişte fal okları şeklinde yapılıyormuş.

Bir torbaya atılıyor, altı tane boş bir tane dolu çekiliyor. Dolu çeken ortaya konulan deveyi, koyunu, koçu alıyormuş. Altı tanesi hava alıyor bir tanesi deve alıyor. Allah bunu yasaklamış 'bundan kaçının, bu şeytan işi, haksız kazanç' demiş. Bu günkü piyangoya bakıyoruz buna benziyor veya tombala o da buna benziyor. Dolayısıyla Allah herkesin rızkını tayin ve takdir etmiştir ama kişi bazen acele ederek helal rızkını harama çevirir. Rızkı olmayanı asla elde edemez. Hiçbir din kardeşimiz hiçbir şekilde haram yollara başvurmasın. Zaten elde edemez etse de hayrını göremez. Böyle bir yola girmesin. Piyangoda dinimizin onaylamadığı kumar çeşitlerinden biridir. Bilet almasın, bu günaha ortak olmasın diyoruz" diye konuştu.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir