Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Network Nedir?

3PAYLAŞIM

Network Nedir ?

Birden fazla bilgisayar, server, yazıcı gibi sistemlerin birbiri ile haberleşmesi için yapılan bağlantıya network denir.

Network başlangıçta bir bilgisayardan başka bir bilgisayara data transferi yapabilmek için oldukça yararlıdır. Günümüzde sadece bir ofis içindeki bilgisayarların bağlantısının yanısıra gerek internet gerekse özel hatlar üzerinden sistemlerin bağlantısı gerçekleştirilmiş ve bir tuşa basmak sureti ile yüzlerce dosya ve veriler kilometrelerce ötedeki diger bilgisayar ortamlarına kolaylıkla ve hızlı olarak aktarılabilmektedir.

Bilgisayarlar Network içinde kabiliyetlerine göre Client (İstemci) ve Server (Sunucu) olarak çeşitli görevleri üstlenebilirler.

Bir network ortamında bir bilgisayarın içindeki programlar diğer bilgisayarlar tarafından paylaşılıyor ise bu bilgisayara Sunucu veya Ana bilgisayar denir. Bunun yanısıra diğer bilgisayarlardan tüm verileri toplayıp depolayan bilgisayarlar da ana merkez bilgisayar konumundadır.

Bir network ortamında ihtiyacı olan programları kaynak yada veri olarak isteyen bilgisayarlara da Client (İstemci) adı verilir. Client lar sadece serverlardan değil gerekirse diğer Client lardan da data ve ve kaynak talebinde bulunabilirler.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir