Neruda'nın Cenazesi Mezarından Çıkarıldı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Neruda'nın Cenazesi Mezarından Çıkarıldı

Neruda'nın Cenazesi Mezarından Çıkarıldı

Şili'de Pinochet rejimi döneminde zehirlendiği iddia edilen Neruda'nın cenazesi ölüm nedenini araştırmak için mezardan çıkarıldı.

Şili'de Nobel ödüllü şair ve yazar Pablo Neruda'nın ölümüyle ilgili 40 yıllık sır perdesi aralanıyor.

Şilili adli tıp uzmanları, General Augusto Pinochet rejimi döneminde zehirlenerek öldürüldüğü iddialarını araştırmak için Neruda'nın cenazesini mezarından çıkardı.

Şili'deki adli tıp servisinin müdürü Patricio Bustos, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir saat süren çalışmadan sonra çıkarılan Neruda'nın tabutunun iyi durumda olduğunu belirtirken, yetkililer ünlü şairin cenazesini başkente götürdü.

Bustos, laboratuvarda yapılacak ilk incelemeden sonra süreçle ilgili bir takvim belirleyecekleri ifade ederek, işin en karmaşık yanının, bilinen zehirlerin yanı sıra şaire zarar verecek kadar yüksek dozlardaki tıbbı içerikleri kapsayan toksik maddeleri aramak olacağını söyledi.

Neruda'nın ölüm nedeni resmi kayıtlarda, çok sayıda arkadaşının ölümüne ve işkenceye uğramasına neden olan 1973'teki askeri darbeye tanıklık etmesinin yol açtığı travma ve prostat kanseri olarak gösteriliyordu.

Öte yandan Neruda'nın şoförü ve koruması Manuel Araya ile diğer birçok Şilili, Neruda'nın Pinochet'nin casusları tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Neruda Öldürüldü Mü?

Neruda Öldürüldü Mü?

Latin Amerika'da yirminci yüzyılda Neruda'nın hayatı, eserleri ve düşüncelerinden haberdar olmayan azdı.

Ama şairin ölümünün nedenleri hakkında bugün bile soru işaretleri bulunmakta.

Nobel ödüllü Neruda'nın Şili'de 1973 askeri darbesinden sonra kanserden öldüğüne inanılmaktaydı. Ama yeni açılan bir soruşturma şairin General Augusto Pinochet'in askeri rejiminin kurbanı olup olmadığını cevaplamayı hedefliyor.

Siyasi görüşlerinden dolayı öldürüldüğü iddiaları üzerine başlatılan soruşturma çerçevesinde Şili'de bugün büyük bir adli tıp ekibi şairin mezarını açtı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Nobel
Görüş Bildir