Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Neonazi Davasına Türk Basınının Alınmaması Yargıya Güveni Sarsar

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Neonazi Davasına Türk Basınının Alınmaması Yargıya Güveni Sarsar

Türklerin katledildiği Neonazi davasında Türk medyasına duruşma salonunda yer ayrılmamasına tepkiler giderek artıyor. Almanya’daki siyasiler ve STK’lar, bu karardan geri dönülmezse Türklerin Alman yargısına güveninin sarsılacağı uyarısını yapıyor. Mahkeme ise sert eleştirilere rağmen kararından geri dönmüyor.

Almanya’da sekizi Türk, 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Neonazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü ile ilgili davaya bakacak Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, duruşma salonunda Türk medyasına yer verilmemesi kararından geri adım atmıyor. Mahkeme tepkilere rağmen davayı izlemesine izin verilen 50 kişilik basın mensubu listesinin değişmeyeceğini açıkladı. Mahkeme, akreditasyon işlemlerinin yeniden yapılması, duruşmaların daha büyük bir salona alınması veya canlı video bağlantısı ile takip edilmesi tekliflerine de olumsuz cevap verdi.

Eyalet mahkemesinin hukuki prosedürleri gerekçe göstererek Türk kamuoyunun büyük ilgi gösterdiği davada Türk gazetecilere yer vermemesine ilişkin tepkiler ise giderek büyüyor. Siyasiler ve sivil toplum kuruluşları, Neonazilerle ilgili bilgilerin Alman yetkililerce imha edilmesi, NSU ile istihbarat arasındaki yakın ilişkiler gibi soruşturma sırasında ortaya çıkan skandallarla polise güvenin sarsıldığını hatırlatarak, akreditasyon kararının bu kez yargıya olan itimadı yaralayacağına vurgu yapıyor.

Kuzey Ren-Vestfelya Eyalet Uyum Meclisi Başkanı Tayfun Keltek, Türkiye’deki bir davada yabancı basına yer verilmemesi halinde Avrupa’da kıyametler koptuğunu belirterek, “Duruşma şeffaf yapılacaksa, 50 kişilik gazeteci kapasitesinin 30’u Alman, 20’si yabancı basına verilebilirdi. Türk basınına yer verilmemesi Türk toplumunun güvenini daha da zedeleyecektir.” dedi.

Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Başkanı Ali Kızılkaya da mahkemenin tutumunu eleştirerek, Türk medyasından bir tek temsilciye bile yer verilmemesinin izah edilebilecek bir şey olmadığını söyledi. Türk medyası için bir formül düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Kızılkaya, “Yoksa, güven yitirilir.” uyarısı yaptı.

Almanya’nın Bavyera bölgesinden Avrupa Parlamentosu’na (AP) milletvekili seçilen İsmail Ertuğ ise davanın 1970’li yıllardan bu yana ülkedeki en kritik dava olduğunu ifade ederken, “Bence Alman yargısı, bunun uluslararası bir dava haline gelmesini istemiyor.” yorumunu yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBavyeraTerör
Görüş Bildir