Neler Yaşanmıştı? Gözaltına Alınırken Başörtüsünün Çıkarıldığını İddia Eden Şeyma Altundal Serbest Kaldı

3bPAYLAŞIM

Gözaltı ifadesi nedeniyle sosyal medyada infial yaratan ve Emniyet'in de olaya dahil olmasıyla üzerine daha çok gidilen Boğaziçi Üniversitesi göstericisi Şeyma Altundal dün gece serbest bırakıldı. Peki neler olmuştu?

Boğaziçi protestoları sırasında pek çok öğrenci gözaltına alınmıştı. Bu öğrencilerden birinin ifadesi sosyal medyada kısa süreli bir infial yarattı.

İddiasına göre Şeyma Altundal gözaltına alınırken yerde sürüklenmiş ve başörtüsü açılmış. Ardından kendisine ters kelepçe uygulanmış ve başını örtmesine de izin verilmemişti.

Olayın ardından Türk Polis Teşkilatı resmi sayfası bu ifadelerin yalan olduğunu öne sürdü.

#YalancıŞeyma hashtag'i bir anda popüler oldu.

Yalnız Emniyet'in paylaştığı görüntülerle ilgili yoğun itirazlar geldi.

Ardından Emniyet tarafından paylaşılan görüntülerin gözaltına alınırken değil sağlık kontrolü esnasına çekildiği ortaya çıktı.

BBC Türkçe'nin eşleşen görüntüleri verdiği haber için kullanılmış.

Bir yandan da Boğaziçi Dayanışması'ndan Şeyma'ya destek geldi.

Ardından tesadüf eseri Nevşin Mengü'nün canlı yayınında gözaltı anına denk gelindi.

En az Boğaziçi Protestoları kadar konuşulan Şeyma Altundal dün gece çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Serbest kalan diğer arkadaşlarıyla birlikte bu pozu verdi.

Arkadaşlarıyla birlikte serbest bırakılan Şeyma Altundal son olarak şunları söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
patavatsizmelek

Arkadaş hala başörtüsü yasağından bahseden gerzeklere bir bilgi verelim; Başörtüsü anasaya düzenlendiğinden beri bir kez yasaklandı. Üniversitelerde yasaklandığı dönem yıl 1984'tür. Fakat 1980'ler ve 1990'lar boyunca, yasağın uygulanması yaygın değildi. Sonrada yasak kaldırıldı. Bu yıllar arasında Kenan Evren ve Turgut Özel Cumhurbaşkanlığı yaptı. Her ikisi de Anavatan Partisindendi. Kenan Evren'in Cumurbaşkanı olduğu yıllarda 1983- 1989 Başbakan Turgut Özal'dı. Yeterince açık mı?

balkan34

Tekrar yazıyorum.Tane tane.Bunlar istiyorlar ki başörtülü insanlar Akp ve yarattığı yolsuzluk ağına ömür boyu diyet ödemeye devam etsin.Bakın benim başörtülü öz ablam 28 Şubat döneminde okuduğu okula perukla gitmek durumunda kaldı.Dindar insanlara yapılan bir baskı vardı.Buna karşı çıktık.Ailece ilk yıllarında Akp'yi destekledik.Ancak ne zaman iş dindar insanların özgürlüğünü kazanmaktan çıkıp diğerlerinin özgürlüğüne müdahele etmeye geldi o zaman vazgeçtik.Bugün ablam başörtülü ve bunun mağduriyetini yaşamış olmasına rağmen asla Akp'ye oy vermiyor.Ekrem İmamoğlu'na oy verdi mesela.Neden çünkü hakkı yendi.Bir yerde haksızlık,adaletsizlik zulüm varsa vicdanlı insanlar karşı çıkar.Zulmün kimden geldiğine ya da kime gittiğine bakmazlar...

narrutoo

Yıllarca Arap diye hor gördünüz kapalı insanları okullara almadınız şimdi başının açılmasına tepki gösteriyorsunuz. Döneksiniz

kullanici-turkcell-1623

Sadece Allaha kul olsan gerçekten teröristlerin arasında mı olursun acaba?

luffyop

Yalnızca Allah'a kul olduğu için İslamı kullanan puştlara karşı vatanını satanlara karşı vatanını savunan geleceğe dair umut veren bir genç sizin gibi vatan haini teröristler anlamaz

ersaglamnihat

Bunlar mi terorist? Vay arkadas biz bitmisiz..

Görüş Bildir