Nefes Almak İçin Onları Korumak Zorundayız! Dünyamızın Akciğerleri Olan 10 Orman

0PAYLAŞIM

Ormanlar, nefesimiz adeta ciğerimiz. Aldığımız her soluk biraz da onların varlığına bağlı. Ormanlar yaşadıkça doğa yaşar, insan yaşar. 

İşte dünyamızın akciğeri olan 10 orman...

1. Valdivian Ilıman Yağmur Ormanı - Güney Amerika

Güney Amerika'nın batı kıyısında, Şili ve Arjantin topraklarına doğru uzanan bir ekolojik bölgedir. İsmini ise Valdivia şehrinden almıştır. Yoğun bambu ve eğrelti otları ise ormanın en belirgin özelliklerinden biri olarak kabul edilebilir.

2. Tongass Ulusal Ormanı - Alaska (ABD)

ABD'deki kamuya ait en büyük orman olan Tongass Ulusal Ormanı, Alaska panhandle'ının çoğunu kaplar.

Dağlık açık deniz takımadalarından ve engebeli fiyort girintili kıyı şeridinden oluşan yaklaşık 26.560 mil kare, bölgedeki bakir ılıman yağmur ormanlarının en kapsamlı ve bozulmamış kalıntılarını içerir.

3. Madagaskar Yağmur Ormanları - Madagaskar

Atsinanana'da bulunan yağmur ormanı dünya mirası listesine girmiştir.

4. Sinhajara Orman Rezervi - Sri Lanka

Öneminden dolayı UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan orman Sri Lanka'da bulunuyor. Aynı zamanda biyosfer rezervi olarak da kabul edilen ormanın fotoğrafını görmek dahi ciğerlerin açılmasına yetiyor. İçerisinde de fazla sayıda endemik tür barındırmakta.

5. Daintree Yağmur Ormanı - Avustralya

Avustralya'da bulunan orman adeta antik yaşama ulaşma konusunda bir bilgi hazinesi. Pek çok kalıntı ve fosil çıkarılmıştır.

Avustralya'daki kelebek türlerinin %90'ına sahip olan orman cennetin yeryüzündeki yansıması gibi sanki.

6. Xishuangbanna Tropikal Yağmur Ormanları - Çin

Adı gibi kendisi de egzotik olan bu orman aynı zamanda pek çok farklı bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapmakta. Görenlerin aşık olmaması içten bile değil.

7. Kongo Havzası - Afrika

Ekvator tropikal iklime sahip olan bölgede çok yüksek yağışlar ve yüksek sıcaklık yıl boy etkili olur. Dünyamızın ciğerlerinden en büyük olanlarından biridir.

8. Sundarbans Ormanı - Hindistan

Hindistan'da bulunan orman dünyanın en büyük mangrov ormanıdır. Adının anlamı Bengalce "güzel orman"dır.

9. Amazon Ormanları - Güney Amerika

Amazon yağmur ormanları, Amazon Havzası'nın çoğunu kaplayan bir yağmur ormanı olmakla beraber dünyanın da en büyüğüdür. Oksijenin çoğunun üretildiği bu orman oldukça geniş bir alana yayılır. Son dönemde ne yazık ki çıkan yangınlarla gündeme gelmektedir.

10. İğneada Longoz Ormanları - Türkiye

Biraz da bizden olsun.😊  Bu geniş ekosistemde pek çok farklı ve eşine ender rastlanan bitki ve hayvan türü yaşamını sürdürmekte.

Yapılan çalışmalar sonucunda 3 farklı ormanın birleşiminden oluştuğu tespit edilmiştir.

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir