Neden Kadınlar da Sosyal Medyadaki Yorumlarıyla Tacize Ortak Oluyor?

369PAYLAŞIM

Sosyal medyadaki olumsuz yorumlar artık herkesin malumu. İlginç olan şu ki, bu yorumların önemli bir kısmı da kadınlara ait ve kadınlara karşı yapılıyor. İyi de kadınlar neden sosyal medyada böyle davranıyor?

Sosyal medyada kadın kullanıcılara kadınlardan gelen çoğu yorum negatif oluyor.

Günlük yaşamda pek olmasa da online tacizde kadınlar da kadın tacizinde önemli bir role sahip.

Özellikle kadınların vücutları hakkında aşağılamalar, hayat hakkındaki seçimlerinde acımasız eleştiriler ve inanç konusunda rahatsız etmeyi kullanıyorlar.

Bunu söyleyen bilimsel veriler de mevcut.

İngiliz düşünce kuruluşu Demos, 3 hafta boyunca yarısında kadınlardan yine kadınlara yönelen düşmanca düşünceler içeren 6 bin 500 farklı kullanıcıdan 10 bin tweet’i bu konuyu anlamak için araştırdı. Sonuç yarı yarıya çıktı; kadınların da erkekler kadar zorba cümleler kurdukları tescillendi.

22 yaşındaki profesyonel makyaj sanatçısı Bree Coffey, bu durumu gönüllü olarak paylaşanlardan.

Kendisi aslında zorbalığa alışkın. Çünkü lise döneminde disleksisi olduğu için aldığı özel dersler sebebiyle ezilmiş birisi. Bree bu kötü günlerin sona erdiğini düşünürken eğlence sektöründe yer almaya ve sosyal medyadaki varlığı büyümeye başladıkça tam tersini öğrenmiş.

Instagram hesabı büyüdükçe nefret yorumlarıyla dolmaya başlamış.

Bree’nin Instagram takipçileri 2 binden bir anda 10 bine yükselmiş. Bu hesaptan ailesinin fotoğraflarını, eğlence dünyasından ayrıntıları, gönüllü katıldığı işlerden görüntüleri, makyaj sanatı ile detayları, paylaşırken; bir anda hiç tanımadığı insanlardan nefret dolu yorumlar almaya başlamış. Bu yorumlarda onun sadece kendini önemsediğini, gönüllü yaptığı işlerde çocuklar için gerçek duygular beslemediğini ve hatta dünyanın en büyük fahişesi olduğu şeklinde cümleler bulunuyormuş. Bu yorumları silmiş ve yorumları yapanları engellemiş. Bunun üzerine yorumcular başka hesaplardan daha büyük öfke ile gelerek, nefret dolu bir şekilde hem içinin hem de dışının çirkin olduğunu söylemişler.

Hiç yabancı gelmedi, değil mi?

Uzmanlar bu tür yorumların temelinde seksizmin yattığını söylüyor.  Çünkü kadınlar içlerinde olan seksist düşüncelerin farkına varamıyorlar. Daha kolay bir anlatım yoluyla; karşımızdaki insanın ırkçı, seksist ya da homofobik olduğunu kolayca anlayabiliriz. Ancak kendimizin böyle bir eğilimde olduğunu kolaylıkla anlamayız ya da kabul etmeyiz. Çoğu zaman kadınların hemcinslerine olan eleştirilerinde bilinçsiz bir şekilde hareket ettiğini gözlemleyebiliriz.

"Kendine yapılanı başkasına yap"

Kadınlar tacize, kötü sözlere ve davranışlara zamanla bağışıklık kazanıp aynısını başkasına uygulama yoluna gidebiliyorlar. Çünkü kendilerine aynı şekilde davranıldığında nasıl hissettiklerini unutacak kadar hissizleşebiliyorlar.

Kişinin cinsiyeti ne olursa olsun tanımadığı insanlara güçlü bir öfke ya da nefret duyması normal bir durum değil.

Burada kendini değersiz hissetme, kişinin kendine olan saygısının azlığı, kontrol edilemeyen kıskançlık gibi durumlar öne çıkıyor.

Üstelik dediğimiz gibi bunu farkında olmadan yapıyorlar.

Bu kişiler sosyal medyada "vakit geçirmek, eğlenmek, trollemek" için bu tür yorumları yaptıklarını iddia ediyorlar. Zorbalığı kabul etmiyorlar. Fazla sayıda takipçisi olan birçok hesap son dönemde yorumları kapatarak ya da tek tek silerek, engelleyerek bu tür yorumlardan uzak durmaya çalışıyor. Ancak bu insanları durdurmaya yetmiyor; daha büyük nefretle, hakaretlerle, küfürlerle, beddualarla geliyorlar.

Kadınların da online tacizde erkekler kadar pay sahibi olduğunu kabullenmek ve çözüm yollarını bütünsel olarak ele almak gerekiyor.

Daha güzel, keyifli bir yaşam için; onun yansıması olan sosyal medya kullanımına da dikkat etmek zor olmasa gerek.

Sizce kadınlar sosyal medyada hemcinslerine karşı gerçekten acımasız mı?

Evet, hem de çok kötüler.
O kadar da abartılı bir durum yok.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hakan-ak6

bu durumun en büyük sebebi bana göre kıskançlık, özgüven eksikliği ve bastırılmış duyguları. acımasız şekilde saldıran kişiler emin olun eleştirdiklerinden daha kötü yaşamlar yaşıyor ve onların kurdukları hayalleri yaşayanlara olan öfkelerini kusmak ve rahatlamak istiyorlar ve bundan da keyif alıyorlar. toplumda artık herkes bir şeylerin bekçiliğini veya sahipleniciliğini üstlendikçe bu tür olaylar artmaya devam edicektir.

elaria

hic tanimadigin bir insandan nefret etmek te ne bileyim...

nisa-ozer1

Size dün karşılaştığım bir durumu paylaşmak istiyorum. İnstagramda bir itiraf sayfasında bir kadın erkekler ile ilgili düşüncelerini itiraf olarak paylaşmış gönderinin altına herkes kadının herkesi denediğini ne kadar namussuz vs. olduğunu yazmışlar bende yorumlardan birine kadın için peşin hükümlü olmamak gerektiğini düşüncelerine saygı duymamız gerektiğini anlatmaya çalıştım ama o kadar bencil ve yozlazmış ki hepsi bir anda beni o kadın zannettiler ve benide o kadına yakıştırdıkları kelimelere maruz bıraktılar anlamayacaklarını anlayınca yorumları silmek durumunda kaldım . Bahsettiğim kişi sayısı 1-2 kişi değil 100'lerce kişi anlamadığım şey, buradaki gönderiye 45.000 kişi evet çok iğrençler diye oy vermiş . Peki insanlar neden her gönderinin altında her yerde bambaşka karakterlere bürünüyor? Neden saygı duymayı öğrenemiyoruz ? Gerçekten çok üzücü.

ozok

İnsanlar sosyal medyada yorum yaparken asla kendileri gibi olmuyorlar.Bilinçaltlarındaki karanlık ögeler ortaya çıkıyor.yorumlara baktığımda ya aşırı sevgi gösterisi,yalakalık(gerçekte hiç öyle değil),ya da aşırı kıskançlıkla gelen hakaretler.

dygtdy

İnsan içine çıkıp iki kelime etseler kale alınmayacak insanların eziklik psikolojilerini bastırma biçimi. Yoklarmış gibi davranmak en yerinde harekettir.

Görüş Bildir