Neden Böyle Davrandıkları Belli Oldu: İnsanları Çılgına Çeviren TikTok Hediyelerini ve Kazanılan Paraları Öğrenince Şok Olacaksınız

64PAYLAŞIM

TikTok'ta insanların bu kadar delirmesinin sebebi de paraymış meğer.

Sosyal medyada ünlü olmanın en büyük kazanımı para biliyorsunuz.

Son yıllarda çeşitli platformlarda fenomen olan pek çok isim, inanılmaz paralar kazanıyor. Biz sadece daha küçük bir grubu görsek de aslında sosyal medyadan sadece ün ile para kazanan insan sayısı azımsanmayacak kadar çok.

YouTube dışında hiçbir sosyal medya platformu üyelerine para ödemesi yapmıyor. Ancak takipçi sayısı çok yüksek olan kullanıcılar, reklam ile para kazanıyor.

Sosyal medya fenomenlerinin en büyük geliri reklamlar. Reklam anlaşmalarıyla normal bir insanın bir aylık maaşını tek story atarak kazanan çok fazla isim var.

TikTok'un ise başından beri insanların kafasını karıştıran bir sistemi var.

Bu platformdan da direkt para kazanmak mümkün olmadığı için, insanların neden bu kadar abartılı hareketler sergilediği ve daha çok izlenmeye çalıştığı anlaşılamıyordu. İzlenmek için her şeyi yapmanın mübah olduğu uygulamada bu kişilerin de fenomen olarak reklam toplama amacında olduğu düşünülüyordu.

Uygulamaya uzak olan insanlar, TikTok kullanıcılarının canlı yayın videolarında neden böyle delirdiğini de anlamıyordu haliyle.

Canlı yayınlarda arada beliren çiçekler, böcekler, ayıcıklar aslında izleyicilerden gelen bağışlar.

TikTok'tan para kazanma şekli de bu izleyici bağışları veya hediyeleri.

TikTok'ta para birimi jeton. Her hediyenin alış ve satış fiyatı değişiyor, çünkü uygulama bu hediyelerden komisyon kesiyor.

Gördüğünüz gibi sanal hediyelerin geneli oldukça uygun fiyatlı. Ancak yat ve spor araba gibi daha pahalı hediyeler de var.

Yat fiyatı 850 TL iken, spor araba fiyatı 3200 TL. Ancak gönderilen kişi bu paraları almıyor. Yat hediye alan kişi 350, spor araba alan kişi 1300 TL kazanmış oluyor.

Bu gibi hediyeler çok sık gönderilmiyor. Sık gönderilen hediyeler genellikle yukarıdaki listenin ilk sıralarında yer alan ucuz ürünler ve bunları defalarca kez göndermek daha fazla tercih edilen bir durum.

Peki insanlar neden canlı yayınlarda hediye gönderiyor ve hediye kazananlar üç kuruş için bile inanılmaz hareketler sergiliyor?

Bunun sebebinin bilmek güç ancak bazı ön görüler var. İnsanlar takipçi sayısı yüksek kişilere hediye gönderdiğinde o sırada yayında olan binlerce insanın dikkatini çekmiş oluyor ve böylece takipçi kazanmış oluyor. Hediye gönderme amacının takipçi kazanma ve hediye gönderilen kişiyle özel iletişim kurma çabası olduğu söylenebilir. Hediye alanların sevinmesi ise büyük hediyelerde anlaşılıyor; ancak küçük hediyelerde kesilecek komisyonu bilmiyor veya daha fazlasını talep etmek için bu kadar seviniyor olabilirler.

Bu sistemin farklı yanları da var. Özellikle ellerinde cep telefonu olan küçük çocuklar bu tür hediyeleri gönderme konusunda daha rahat.

Esra Erol'un programında bu konu işlenmiş, TikTok'ta insanlara hediye gönderirken binlerce liralık telefon faturası yüzünden ailesiyle arası bozulan gençler programa konuk olmuştu. Bu programda hediye gönderme sebebi olarak takipçi kazanma isteği vurgulanmıştı.

Sadece TikTok değil; günümüzde popüler canlı yayın uygulamalarında bu tür bağışlar çok yaygın.

Kimilerine göre bu modern dilencilik, kimileri ise günlük kazanılan 100-200 liralar bile çok karlı. Bu dünyaya uzak olanlar olarak insanların neden birbirlerine bu şekilde harcama yaptığını anlamakta güçlük çekiyoruz. İhtiyacı olan veya gerçekten faydalı bir yayın yapan (örneğin eğitim veren) kişiler için böyle bir bağış sistemi düşünülmüş olabilir; ancak örneklere bakınca bu tür bir şey de görmüyoruz.

Bu durum ortaya çıkınca çok büyük bir gizem olan insanların neden TikTok'ta abuk subuk hareketler sergilediği sorusu da yanıt bulmuş oldu.

Canlı yayın açmak için en az bin takipçiniz olması gerekiyor. Kişiler ne kadar ilgi çekici videolar yüklerse izlenme ve takipçi sayıları artıyor. Bu da açılan yayınlarda para kazanma ihtimallerini ve kazandıkları paraları artırıyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Ekrana Uzun Uzun Baktıracak Yeni Bir Akımımız Var: TikTok Kadınlarından Kafanın Üstüne Eşya Koymalı 'Aşırı Seksi Dans Akımı' - onedio.com
Ekrana Uzun Uzun Baktıracak Yeni Bir Akımımız Var: TikTok Kadınlarından Kafanın Üstüne Eşya Koymalı 'Aşırı Seksi Dans Akımı' - onedio.com
Kendi Moda Akımlarını Yaymayı Başaran TikTok'ta Neredeyse Tüm Tiktoker'ların Giydiği Kıyafetler - onedio.com
Kendi Moda Akımlarını Yaymayı Başaran TikTok'ta Neredeyse Tüm Tiktoker'ların Giydiği Kıyafetler - onedio.com
2020 Yılında İnternetin Her Köşesinde Karşımıza Çıkan En Popüler TikTok Şarkıları - onedio.com
2020 Yılında İnternetin Her Köşesinde Karşımıza Çıkan En Popüler TikTok Şarkıları - onedio.com
"Yarasa Çorbasından Daha İğrenci Olamaz" Diyenleri Şaşırtacak Birbirinden Garip Uzak Doğu Yemekleri - onedio.com
"Yarasa Çorbasından Daha İğrenci Olamaz" Diyenleri Şaşırtacak Birbirinden Garip Uzak Doğu Yemekleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
despresso

13-14 yaşında oryantal yapan romanlar var başta şirin geliyor ama sapıkların da izlediğini düşünürsek o kadar da şirin olmuyor. Buna bir sınır getirilmeli. O çocuklar yalvarıyor resmen asa çiçek ayı bilmem ne diye.

juancarlos11111

Bu bir platform...platformun uygulamaları arasında yer alan yayıncıya hediye atmak kadar doğal ne olabilir ?...eğer bu platformun işleniş biçiminden rahatsız olduysanız bu platforma girmeyecek,yayın açan bayanları izlemeyeceksiniz...kimsenin izleyicilere zorla yaptırdığı bir şey asla yoktur..izleyiciler verilen emeğe ama küçük ama büyük katkı vermektedirler...Sizler o ekranda saatlerce diyalog kurmanın kolay olduğunumu sanıyorsunuz..ortada bir emek var...o emeğe lütfen saygı gösterin...saygı mecburi sevgi kafanıza göre... Juan Carlos...

ocreatus

Ben anlamadm sistemi, anlayasm da gelmedi

oflununoglu

Kirmizi winston soft ve viski icen kisiler bu tipleri asla bilmez cunku bu ikisini tuketen insanlarin bunlara ayiracak vakti yoktur zaman onlar icin cok degerlidir .

vague-gem

bir eli masada abaza güruh, nickinin kezbandan söylenişini duysa orgazm yaşıyor. son kuşağın büyük bir bölümü zaten zeka geriliğine sahip. başkasının içeriğini sunmak, video izletmek, seyahet firmalarından otel ve tatil paketleri incelemek vs vs. kimse yaratıcı değil içerikler tamamen bir diğer kanaldan. üzülmüyorum açıkçası bu skimsülfatlara.

Görüş Bildir