Ne Yani Şeyma Subaşı'nın 'Herkesi Mutlu Edemezsin, Çünkü Pizza Değilsin!' Yazan Kitabını Eleştirme Hakkımız Hiç mi Yok?

1.6bPAYLAŞIM

Bal gibi de eleştirilir!

Keyifli okumalar!

Bildiğiniz gibi bir süredir Şeyma Subaşı'nın 'Sadece Şeyma' isimli kitabı konuşuluyor. İlk önce kitap yazmaya karar vermesi, daha sonra kitaba verilen isim ve son olarak da 40 bin adet satması gündemdeydi.

Kitap çıkar çıkmaz bazı bölümleri sosyal medyaya düştü ve okuyucular tarafından da edebiyatın geldiği son nokta sorgulandı.

Peki haklı bir sorgulama mıydı? Evet, birileri tarafından eleştirilecekti ki zaten her kitaba yapıldığı gibi "Sadece Şeyma'ya" da yapılması gerekiyordu.

Tabii Reha Muhtar gibi bu eleştirilerin ağır olduğunu, aşağılama seviyesine kadar geldiğini düşünenler de vardı. Peki ne yapsalardı? Kitap olduğu gibi kabul edip, sarmalayacaklar mıydı?

Elbette böyle bir şey olmayacaktı. Dünyanın en iyi yazarlarının bile eserleri, edebiyat eleştirmenleri tarafından tartışılırken, Şeyma Subaşı'nın kitabı neden eleştirilmeyecekti ki?

Kitabı yazanın Şeyma Subaşı olmadığını, onun aktarımları sonucu editörlerin ortaya bu kitabı çıkardığını da biliyoruz. Bu da kitabın tartışılmasına engel bir durum değil. Keza sosyal medya kullanıcıları Şeyma Subaşı'nı değil, kitabın içinde yazılanları eleştiriyor.

Yani burada kişinin aşağılanması söz konusu değil, tamamen ortaya çıkartılan 'eser' ele alınıyor. Tıpkı, edebiyat eleştirmenlerinin yaptığı gibi.

Bırakın edebiyat eleştirmenleri yapsın bunu da diyebilirsiniz. E peki o kitabı para verip satın alan okuyucuların hiç mi iki çift laf söylemeye hakkı yok? Tabii ki de var ve insanlar da bu haklarını kullanıyor.

Dolayısıyla, kullanılan dil, kitabın kurgusu ya da anlatılmak istenene dair okuyucuların eleştirme özgürlükleri var. Bırakın o kadar hakları da olsun...

Kitap yayınlayanların/yazanların da her türlü eleştiriyi göze alarak bu yola çıkmaları gerekiyor. Yani buna alışsalar iyi olur. Her kitap gibi bu kitap da bal gibi eleştirilecekti.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aaabbbcccddd

güzel ülkemde bir metres nasıl da gündem olabiliyor, hayret valla :D

papatyafelan

Bir yerde duymuştum; konuşmadan önce, sözleri üç kapıdan geçirmek gerekirmiş. Bu doğru mu? Bu gerekli mi? Bu nazik mi? Söyleyeceklerim bu kadar.

sibel-d-snck

Şeyma Subaşı çok hazzettiğim sosyal medyada takip ettiğim biri değil, kitabı okumadım okumayı düşünmüyorum eleştirenlere de birşey diyemem bu yüzden fakat Şeyma Subaşı Acun Ilıcalı ile evliyken ONEDİO 'nun adeta gözbebeği, tüm yaşantısı, gezmesi, yemesi giymesi sayfalarca içerik üretilir bu içeriklerde de övülürdü. nedense Boşandıktan sonra ti ye alınmaya başlandı. doğru gelmiyor bu tavır.

erhan-armada-ozsoy

EGO WİN... dünya genelinde şu zihniyet asla bitmez"başkalarının yaşadığı hayat" o merak o haset görünmek istenir sürekli böyle insanlar/programlar türer durur aslada bitmez kendini biraz havalı ayakları yere basmayan insanları aşağılayan bir tip oldunuzmuda özgüven adı altında milleti öpebilirsiniz....

heisenbug

Babası: Evladım kendinizi el aleme güldürmeyin. Şeyma Subaşı: Sadece Şeyma

Görüş Bildir