Ne Kariyerler Sona Erdi: Müzik Dünyasında Çok Sık Yaşanan Haksızlıklara Örnek Olabilecek 15 Olay

113PAYLAŞIM

Meğer müzik dünyasında ne olaylar dönmüş.

1. Gökçe Kırgız olayı müzik dünyasının son dönemdeki en büyük skandallarından biri.

Bilmeyenler için 2006'da internette büyük bir hit olan 'Kalbime Gömerim O Zaman' şarkısıyla dikkat çeken amatör müzisyen Gökçe Kırgız, kariyerine müzikte devam etmek istemeyince o dönem Merve Doğan adlı bir başka genç kız bunu fırsat bilerek kendini Gökçe Kırgız olarak tanıtarak müzik dünyasına giriş yapmıştı. İnsanların şüphelenmesinden sonra mahkeme kararıyla adını da değiştirdi ve doğru bağlantılarla zamanla gerçek Gökçe Kırgız'dan çok daha popüler oldu. Bugünlerde gerçek Gökçe Kırgız bir hukuk mücadelesi veriyor.

👇

Türk Müzik Camiası Bunu da Gördü! Gökçe Kırgız Hem Şarkısını Hem de Adını Çaldığını İddia Ettiği Merve Doğan'la İsim Mücadelesi Veriyor - onedio.com
Türk Müzik Camiası Bunu da Gördü! Gökçe Kırgız Hem Şarkısını Hem de Adını Çaldığını İddia Ettiği Merve Doğan'la İsim Mücadelesi Veriyor - onedio.com

2. Bu konu tıpkı 2004'te yayınlanan ve ilk Almanca arabesk şarkı olarak bilinen 'Zu Spat'ı anımsattı.

Şarkı Muhabbet lakaplı Murat Erşen'e aitti. Ancak internette insanlar Muhabbet veya Çetin Çetinkaya ismiyle karşılaşıyordu. Bunun karmaşa Murat Erşen'le çalışan müzisyen Çetin Çetinkaya'nın şarkı yayınlanmadan önce kendi adıyla kendi internet sitesinden şarkıyı sızdırması yüzünden olmuştu.

👇

Arabesk Rap Yokken O Vardı: Bir Neslin Hafızasından Yıllardır Silinmeyen Şarkı Zu Spät - onedio.com
Arabesk Rap Yokken O Vardı: Bir Neslin Hafızasından Yıllardır Silinmeyen Şarkı Zu Spät - onedio.com

3. Dilek Budak, 2003 yılında 'Aşka Yürek Gerek' şarkısıyla çok popüler olmuştu.

Aşka Yürek Gerek Despina Vandi'nin Yunanca bir şarkısının sözleri Sibel Alaş tarafından yazılmış Türkçe versiyonuydu. Şarkı her yerde çalmaya başlayınca Mustafa Sandal hiçbir izin almadan hızlıca aynı şarkıyı kendisi de söyledi ve ikinci Aşka Yürek Gerek geldi. Dilek Budak hakkını aramaya çalışsa da bu kadar ünlü bir isme karşı yeni bir şarkıcı olarak başarılı olamadı ve bu olay böylece kapandı.

4. Prestij Müzik döneminde yedikleri içtikleri ayrı gitmese de, daha sonraları Mahsun Kırmızıgül'le ilgili farklı iddialar ortaya atıldı.

Mahsun Kırmızıgül'ün Özcan Deniz ve Alişan'ı çekemediği ve albümlerine engel olmak istediği Prestij Müzik sahibi Hilmi Topaloğlu'nun oğlu tarafından açıklanmıştı. Aynı dönemde İbrahim Tatlıses'in de Mahsun Kırmızıgül'ü piyasadan silmek için hiçbir televizyon programına çıkmaması için ambargo koydurduğu ve bu yüzden Mahsun Kırmızıgül'ün müziği bıraktığı da iddia edilmişti.

👇

Bir Dönem 'Müzik Dünyasına Hükmeden' Prestij Müzik Ailesi'nin Hikayesi - onedio.com
Bir Dönem 'Müzik Dünyasına Hükmeden' Prestij Müzik Ailesi'nin Hikayesi - onedio.com

5. Demet Akalın, yıllar sonra kariyerine taş koyan ünlü bir isimden bahsettiğinde herkes o ismin Pınar Aylin olduğunu anlamıştı.

1997'de mankenlik yaparken müzik albümü için anlaşma imzaladığını ve o sırada müzik şirketine gelen ünlü bir ismin "Senin ne işin var burada?" diyerek 10 dakika içinde anlaşmasını bozduğunu anlatmıştı. O ismin o dönem zirvede olan Pınar Aylin olduğu öğrenildi.

6. Berkay'ın da evliliğin eşiğinden döndüğü eski sevgilisi Derya Uluğ'un kariyerine taş koyduğu söyleniyor.

İzmir'deyken evlilik aşamasında olan, Berkay ünlü olup Derya Uluğ'u terk ettikten sonra Derya Uluğ da hırslanıp İstanbul'a taşınmış. Ancak Derya Uluğ'un sahne alacağı mekanları arayan Berkay'ın şarkıcıya engel olmaya çalıştığı iddia ediliyor.

7. Yeşim Salkım Hakan Uzan'la evli olduğu dönem Gülben Ergen'e ambargo uyguladığını kabul etmişti.

O dönem Uzan grubu kanallarında Gülben Ergen'e yer vermediğini yıllar sonra açıklamıştı.

8. Niran Ünsal 90'larda çok popüler bir isimken, 2000'lerde daha çok özel hayatıyla gündeme gelir olmuştu.

Sık sık Sezen Aksu'nun önünü kestiği yönünde açıklamalar yapan şarkıcı Aysel Gürel'in anıldığı ve pek çok ünlünün katıldığı bir televizyon programında iddiasını bir nebze de olsa ispatlamış oldu. Yayına telefonla bağlanması beklenen Sezen Aksu, Niran Ünsal'ın da orada olduğunu görünce bağlanmaktan vazgeçmişti.

9. Yıllar önce yakın arkadaş olan ve müzik dünyasına birlikte giriş yapan Şebnem Ferah ve Özlem Tekin'in birbirlerinden pek hoşlanmadığını herkes bilir.

Şebnem Ferah solo kariyerinde hep daha ön plandayken Özlem Tekin hep geride kaldı. Şehir efsanesine dönüşen iddiaya göre Sezen Aksu'nun ilk albümünden itibaren kanatları altına aldığı Şebnem Ferah hızla yükselirken, Özlem Tekin'in önüne engeller konuldu. Televizyonda olması, konserleri engellendi ve o da müzikten uzaklaşmak zorunda kaldı.

👇

Müziklerinden Çok Hakkındaki Dedikodularıyla Efsaneleşen Kadınlardan Kurulu Rock Grubu: Volvox - onedio.com
Müziklerinden Çok Hakkındaki Dedikodularıyla Efsaneleşen Kadınlardan Kurulu Rock Grubu: Volvox - onedio.com

10. Petek Dinçöz, ünlü televizyoncu Can Tanrıyar ile birlikteyken her şey rüya gibiydi.

Modellikten şarkıcılığa adım attığında en büyük destekçisi sevgilisiydi. Neredeyse her gün televizyona çıkan bir isimdi. Ancak yaşadıkları olaylı ayrılık sonrası tehdit aldığını ve kariyerine engel konduğunu söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahmut-demirelli

Sezen Aksunun müzik dünyasının mafyası olduğu söylenir Kral tv de kimin müziklerinin yayınlanacağı yada yayınlanmayacağını sezen belirler iddaa bu

kaan-ergen

#4 ibonun "seni pezevenklerin elinden aldım" dediğinde kastettiği pezevenkler bunlardı bu arada :) #9 eskiden arkadaş olup şimdi konuşmuyorsa kadınlar, %100 erkek meselesidir. biri birininkine hallenmiştir vs.

tc-ahmet-ozan-sen

9. madde şehir efsanesi evet. Madem öyle, Sezen Aksu sırf öğrencisi Şebnem'in rakibi diye Özlem'i yok etti, kendisine büyük bir kazık atmış Yıldız Tilbe ne oluyor? Onu piyasadan silmeyi geçtim, öldürüp betona gömmesi gerek bu mantıkla. Saçmadır yani... Evet Şebo'yla Özlem'in araları açık, ama Özlem Tekin yıllarca hep popülerdi. Sabah programı mı yapmadı, diziler filmler mi çekmedi (hem de Cem Yılmaz'la)... Piyasadan silinmiş biri bunları yapar mı? Biraz kafasına göre yaşayan, dağınık biri açıkçası, öyle düzenli albüm yapmaz, her albümünde farklı bir sound ve tarzda olur... Müziği çat diye bırakıp Bodrum'a yerleşmesi de bundan.

gizemakay

4. kokulu adamlar.....

arneo

Game of Thrones'ta bu kadar entrika yok.

Görüş Bildir