Ne Kadar Laiksin?

5.4bPAYLAŞIM

Laikliğin tartışıldığı bu günlerde Atatürk ilkelerinden olan laiklikle ilgili  bu testi hazırladık. Ne kadar Laiksin?

1. Devlet yönetiminde kanunlar yapılırken herhangi bir din esas alınmalı mıdır?

2. Devlet ve dinler arasındaki ilişki nasıl kurulmalıdır?

Devlet tüm dinlere eşit mesafede olmalıdır.
Halkın çoğunluğu hangi dindense ona daha yakın olabilir.

3. Devlet din görevlilerine maaş ödemeli midir?

4. Okullarda eğitim, tamamen bilimsel ve akılcı yöntemlerle verilmelidir.

5. Başkalarının kişisel haklarını ve özgürlüklerini kısıtlamadan her bireyin ibadetlerini yerine getirme ve ''günah işleme özgürlüğü'' vardır.

''Türkiye Laiktir Laik Kalacak!'' senin sloganın olmuş!

Verdiğin cevaplara göre tam bir laiklik neferisin. Tıpkı bireysel yaşamındaki  gibi devletin de akılcı ve bilimsel olarak yönetilmesini benimsiyorsun. Devlet düzeni ve hukuk kurallarının dini görüşlerden ayrı tutulması  gerektiği konusunda hiç şüphen yok. Devletin ya da kişilerin kimsenin  inançlarına karışamacağına,  insanların din ve vicdan hürriyeti olduğuna kanaat getirmişsin. Hayatın her alanında seküler düşünce sana yol gösteriyor. Atatürk'ün laiklik ilkesi adeta sana rehber olmuş. Karanlığı o meşale ile aydınlatıyorsun.

Laikliği tam olarak benimsememişsin!

Tam olarak düşüncelerini bilmemize imkan yok elbette ama verdiğin cevaplara  göre laiklik ilkesini tam olarak benimsememişsin! Belki laiklik ilkesini tam olarak bilmiyor belki de önemini tam olarak kavramamış olabilirsin. Ama görünen o ki bu konuda bazı eksiklerin var.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eylul-dafne-saripinarli

Verdiğin cevaplara göre tam bir laiklik neferisin. Tıpkı bireysel yaşamındaki gibi devletin de akılcı ve bilimsel olarak yönetilmesini benimsiyorsun. Devlet düzeni ve hukuk kurallarının dini görüşlerden ayrı tutulması gerektiği konusunda hiç şüphen yok. Devletin ya da kişilerin kimsenin inançlarına karışamacağına, insanların din ve vicdan hürriyeti olduğuna kanaat getirmişsin. Hayatın her alanında seküler düşünce sana yol gösteriyor. Atatürk'ün laiklik ilkesi adeta sana rehber olmuş. Karanlığı o meşale ile aydınlatıyorsun.

sema-ellibes

isteyende yok inşallah kaldırılır

ecem-bayraktar2

Türkiye Laiktir Laik kalacak!

ibrahimberkkisa

Türkiye Laiktir Laik Kalacak!

gokkusagisiyahi

''Türkiye Laiktir Laik Kalacak!'' senin sloganın olmuş! ATATÜRK'ün dediği gibi Laiklik adam olmaktır. Siyasette din dindede siyaset olmaz

Görüş Bildir