Nazi Davası Sanığından Türk Ailelere Özür

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Nazi Davası Sanığından Türk Ailelere Özür

Nazi Davası Sanığından Türk Ailelere Özür

Almanya’da Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde devam eden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasında yazılı ifadesini okuyan sanık Holger Gerlach, ırkçı cinayetlere alet olmaktan dolayı üzüntüsünü dile getirerek, kurban yakınlarından iki kez özür diledi.

NSU davasında tutuksuz yargılanan ve örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlanan Holger Gerlach, ilk önce uzun bir süre özgeçmişini sözlü olarak anlattı.

Oldukça heyecanlı olduğu görülen Gerlach, okuduğu yazılı ifadesinde zaman zaman ağlamaklı hale gelip duraksadı.

NSU terör üçlüsü ile arkadaş olduğunu kabul eden Gerlach, üçlüye pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet ve Beate Zschaepe’nin tedavi olabilmesi için sağlık sigortası kartı ayarladığını itiraf etti.

Üçlünün Hannover’deki evine gelerek, kimlik ve ehliyet konusunda yardım istediğini anlatan Gerlach, kendisinin de yardım ettiğini söyledi.

NSU üyeleriyle 1990’lı yılların başında tanıştığını ve o dönemde farklı ideolojileri olduğunu belirten Gerlach, bu ideolojiyle Almanya’da bazı şeyleri değiştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

NSU terör üçlüsüne silah götürdüğünü de itiraf eden Gerlach, bunu, tutuklu yargılanan Ralf Wohlleben’in isteğiyle yaptığını ve taşıdığı şeyin, teslim edene kadar silah olduğunu bilmediğini savundu.

Wohlleben’in evinde birkaç gece konakladığını ve bir sabah Wohlleben’in sarılı bir eşyayı Zwickau kentinde bulunan üçlüye götürmesini istediğini anlatan Gerlach, ‘‘O şeyin ne olduğunu bile bilmiyordum. Zwickau kentine gittim ve teslim ettiğim eşyanın silah olduğunu öğrendim. Hatta Uwe’lerden biri benim yanımda silaha mermi doldurdu‘‘ dedi.

Wohlleben’in gizli servis ya da polis tarafından izlendiğini hissettiği için kendisine bu görevi verdiğini vurgulayan Gerlach, üçlünün tüm bu kötülükleri yapacağını aklına bile getirmediğini kaydetti.

Holger Gerlach, savcılığın kendisine yönelttiği suçlamaları ise reddetti.

Savcı Dr. Herbert Diemer düzenlediği basın toplantısında, Gerlach'ın ifadesiyle davada ileri bir aşamaya gelindiğini ifade etti.

AA

Haberin Tamamı İçin:

NSU Davasında İlk Özür

NSU davasında tutuksuz yargılanan Holger G. kurban yakınlarından özür diledi. Suçunu itiraf eden sanık cinayetlerle ilgili ise bilgisi olmadığını söyledi.

Almanya'da 2000 – 2007 yılları arasında sekiz Türk, bir Yunan ve bir polis memurunun ölümünden sorumlu tutulan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle ilgili davaya Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada cinayetleri işleyen NSU üyelerine yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılanan Holger G. dinlendi.

Yaptıklarından dolayı pişman olduğunu ve kurban ailelerinden özür dilediğini dile getiren Holger G. suçunu da itiraf etti. Cinayetlerden sorumlu tutulan üçlüye pasaport, para, nüfus cüzdanı, ehliyet ve Beate Zschaepe'nin tedavi olabilmesi için sağlık sigortası kartı ayarladığını söyleyen sanık, NSU üyeleriyle 1990'lı yılların başında tanıştığını ve o dönemde farklı ideolojileri olduğunu belirtti.

NSU üçlüsüne silah götürdüğünü de itiraf eden G., bunu, tutuklu yargılanan Ralf Wohlleben'in isteğiyle yaptığını ve taşıdığı şeyin silah olduğunu ancak trende fark ettiğini savundu.

Wohlleben'ın sarılı bir şeyi Zwickau kentinde bulunan üçlüye götürmesini istediğini anlatan G., "Zwickau kentine gittim ve Beate Zschaepe beni tren istasyonundan aldı. O şeyin ne olduğunu başta bilmiyordum. Trende fark ettim. Hatta üçlünün yaşadığı evde Uwe'lerden biri benim yanımda silaha mermi doldurdu“ dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaPolisTerörYunanistan
Görüş Bildir