Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

nazca sırrı

-
Abone ol

sizce bu sır nedir?

nazca bölgesi ilk olarak 1920'lerde peru cölleri üzerinden havayoluyla seyahat edilirken kesfedilmis. bu da cizimlerin belli bir yükseltiden görülmesi gerektiginin bir kaniti; zaten yürüyüs düzeyinden sekilleri algilamak oldukca zor. bu durumda yapilisinin da en azindan belli bir yükseltiden izlenerek gerceklestirildigi düsünülüyor ve o zamanin imkanlarini göz önünde bulundurarak balonlardan yardim alindigina inaniliyor. cizimleri balina, kus, maymun, lama, pelikan, kertenkele, köpek, örümcek, agac, eller, kanatlar, cicek, astronot, ücgen, yildiz, yamuk, spiral gibi cok cesitli sekiller olusturuyor. ücgen ve yamuklar nehirleri, spiraller okyanusu, örümcekler ve cicekler yagmuru, zigzaglar isigi, kuslar sadakati, maymun ve kertenkeleler umudu, balinalar da basariyi simgeliyormus.

1. 

90 kilometre uzunlugunda ve 8 kilometre genişliginde olan bir vadidir burasi.bulunan şekillerin ne anlama geldigi konusunda hiçbir bilgi yoktur ancak şekillerin en az 1.500 yıl önce çizildigi düşünülmektedir.

2. 

nazca'da bu enteresan cizimler disinda baska ilgi cekici seyler de varmis. bölgenin 30 km. ötesinde yer alan chauchilla'da nazca kültürüne ait insanlarin mumyalari duruyor. bu kültürde gömme gibi bir adet olmadigindan ölü insan bedeni cenin seklinde baglanarak taslarla cevrili kücük bir bölmenin icinde muhafaza ediliyor. cenin seklinde baglanmanin anlami da kisinin ölüm sonrasi tekrar hayata dönme yani yeniden dogma ihtimali. hatta bu yüzden bedenlerin hemen yanlarinda yemek kaplari bile bulunuyor.

3. 

yazar erich von daniken bu çizgilerin uzaylılar için yapıldığını iddia etmektedir. benim için de piramitlerle birlikte olayını en çok merak ettiğim tarihi "şey"dir.

4. 

greenpeace  mesaj vereceğim diye peru başkanının bile girmesinin yasak olduğu bu bölgeye girmiş, dolayısıyla alanda geri döndürülemez bir hasar oluşmuş.

sonrasında özür dileyip bu hatamızı telafi etmemiz için elimizden geleni yapmaya hazırız demişler fakat peru kültür bakanı olayın para olmadığını, verilen hasarın düzeltilebilecek bir şey olmadığını belirtmiş.

5. Bu Şekiller Nasıl Ve Neden Yapıldı?

Nasıl?: Vernikli çöl taşlarını ya kaldırarak ya da ters yüz ederek açık renkteki olan yüzeyi görünür olur. Bunu yapabilmek için aletlere ihtiyaç duymadan el ile yapılabilir ve düzenleyebilmek için de bir ızgara planı üzerinde bu şekilleri elde etmek mümkündür. 

Neden?: Arkeolog, etnolog ve antropologlar tarafından yapılan araştırmalara göre buranın belirli amaçlarla yapıldığı düşünülmektedir; güneş veya ay takvimi, sanatsal veya dinsel anlam taşıyan ya da yol niteliği taşıyabileceği ve hatta hepsi olabileceği söylenmiştir. Özetle bu çizgilerin ''nasıl'' yapıldıklarını biliyoruz, fakat ''neden'' yapıldıkları konusunda emin değiliz. Konu hakkında birkaç hipotez öne sürülmüştür.

Basit ve bazen de karışık şekillerden oluşan bu çizgilerin arasında 800'e yakın Düz Çigi, 300'e yakın Geometrik Şekil ve 70'e yakın Kuş, Balık, Maymun, Örümcek, İnsan, Ağaç ve Çiçek gibi şekiller görebiliyoruz. Düz Çizgilerin bazıları 25 kilometreden (15 mil) daha uzun iken, Biyomorfların uzunluğu ise 15 ila 360 metre (50-1200 feet) arasında değişmektedir. Bunların doğadan esinlenerek yapıldıkları çok açıktır.

Maria Reiche adında bir Alman matematikçi ve arkeolog Nazca Çizgilerini araştırmakla tanınmıştır. Bu çizgilerin bir tür "Astronomik Takvim" olarak önemli yıldızların yükselişine ve Güneş'in gündönümü gibi olaylara işaret ettiğine inanmıştı. Fakat bununla birlikte bu çizgilerin dünya dışı varlıkları tarafından oluşturulduğuna dair fikirlere de karşı çıkarak bu çizgilerin insanlar tarafından yapıldığını belirtmişti. İngiliz astronom olan Gerald Hawkins de Maria Reiche'ın astronomik teorisini kanıtlamak için bir grupla beraber bu çizgileri ziyaret etti, ancak 1968tarihinde başarısız olmuştu. National Geographic Topluluğun yaptığı araştırmaya göre Nazca Çizgilerinin bazıları 2000 sene önce Güneş, Ay ve belirli yıldızlara işaret etse bile, bunların tesadüfi olduğunu belirtiliyor. 1973 senesinde Gerald Hawkins bir bilgisayar programıyla 186çizgiyi inceleyerek sadece %20'si kadarının astronomik bir öneme sahip olduğunu tespit etti. "Antik Uzaylılar Teorisini"nin sıkı savunucularından biri olan Erich von Daniken'in ise 1968 senesinde yazdığı Chariots of the Gods (Tanrıların Arabaları) kitabında bu çizgilerin "uzaylı tanrılar" için bir iniş alanı olduğunu iddia etti.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir