Navigasyonda Kıbrıs Krizi

-

Navigasyonda Kıbrıs Krizi

Navigasyonda Kıbrıs Krizi

Dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinden biri, araçlardaki navigasyonda Kıbrıs’ı tek parça olarak gösterince kriz çıktı. Harita Genel Komutanlığı bu başvuruyu onaylamadı. Şirket, çareyi Türkiye dışında tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu.

DÜNYANIN en büyük otomotiv firmalarından biri, araçlarında navigasyon hizmeti vermek için Harita Genel Komutanlığı’na başvurdu. Komutanlık, navigasyonu inceleyerek, Kıbrıs’ın tek parça olarak gösterildiğini gördü. Bunun üzerine firmaya, “Kıbrıs’ta iki devlet var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarını belirtin” diyerek izin vermedi.

Dünyayı sildiler

Türkiye distribütörü de firmaya başvurarak Türkiye için özel bir yazılım istedi. Firma, navigasyon üzerinde bu durumu düzeltmek için çalıştı, ancak Avrupalı yazılım firmasıyla uzun süreli bir anlaşma yapıldığı için bu değişikliği yaptıramadı. Yıllardır Türk müşterilerine navigasyon hizmeti veremeyen firma, çareyi Türkiye haricinde tüm dünyayı navigasyondan silmekte buldu. Bu şekilde başvuruda bulundu ve gereken izni aldı. Firma yetkilileri, “Müşterilerimize bu hizmeti bir şekilde vermeliydik. Çareyi Kıbrıs için dünyayı silmekte bulduk. Kısa süre sonra navigasyon hizmeti vermeye başlayacağız” dedi.

İzinsiz kullanmak yasak

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir