Nabi Avcı: 'SBS Kalkıyor, Dershaneler Kapanıyor'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Nabi Avcı: 'SBS Kalkıyor, Dershaneler Kapanıyor'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan SBS açıklamaları...

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “SBS gelecek yıldan itibaren kalkıyor, dershaneler kapanıyor" dedi. Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi için düzenleme yapıldığını belirtti. Bakan Avcı ayrıca, bu yıl uygulamaya konulan 4+4+4 uygulamasında bazı sorunlar olduğunu, ancak yine de özverili çalışmalar ile bunları aştıklarını söyledi.

ŞÜPHESİZ SORUNLARIMIZ OLDU

Bakan Avcı, eğitim muhabirleri ile yaptığı kahvaltılı sohbet toplantısında eğitim dönemini değerlendirdi. Avcı, yeni uygulama ile ilgili olarak, “Şüphesiz sorunlarımız oldu. Gerek öğrenci uyumu, gerek velilerin sisteme adaptasyonu ve gerekse okulların birden veya çok kısa süre içinde talep baskısı nedeniyle sorun yaşadık. Ama öğretmenler ve idarecilerin özverili çalışmalarıyla bunlar çözüme kavuştu” dedi.

SBS KALKIYOR, DERSHANELER KAPANIYOR

Avcı'nın açıklamalarından önemli satır başları şöyle:

Normalde derslik içerisinde çocuklara matematik, Türkçe, tarih gibi derslerden yazılı yoklamalar yapılıyor. Bu sınav sonuçlarının çocuklarının derslerde gördükleri başarıdan oluşmasını öngörüyoruz. Çocukların okul başarılarına göre bir şey olsun istiyoruz. Okullarda sınavlara ilişkin değerlendirmeler her zaman çok sağlıklı olmuyor. Geçmiş yıllarda gördüğümüz kadarıyla. Öğretmenlerimizin not verirken bazılarının çok cömert, bazılarının tutumlu olduğunu görmüşüz geçmişte. Şimdi bu sınavlardan bazılarının merkezden yapalım yani Bakanlık olarak biz yapalım. Değerlendirmenin de nasıl yapılacağını biz belirleyelim. Not havuzu oluşsun. Bunları okullara girişlerde kullanabilelim diye çalışma yapıyoruz.

GELECEK YIL SBS OLMAYACAK

Gelecek yıl SBS olmayacak. Dershanelerle ilgili Başbakan’ın daha önce net açıklamaları oldu. Ben bunu Meclis’te paralel bir eğitim sistemi diye açıkladım. Bazı yayın organlarında paralel paralı diye çıktı. Paralel olmasın diye dershanelerin özel eğitim kurumlarına dönüşmesi çalışması devam ediyor. Çocuklarımızı dershaneye ihtiyaç duymayacak şekilde yetiştirelim. Çocuklarımız sınıf içinde aldıkları eğitimi ciddiye alıp sahiplenirlerse dershanelere olan ihtiyaç da azalacaktır.

DERSHANELERİ DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Dershaneleri dönüştüreceğiz demek daha doğru olur belki. Özel okullara dönüştürülmesi için çalışmalar yapıyoruz.

Öğrencilere dershanelere kayıt yaptırmayın diye 1,5 yıldır konuşuluyor. Ben şu anda yürürlükte olan mevzuat yürürlükte kaldığı sürece çağrı yapamam. Ama söylediklerimden çıkan sonuç belli.

SENE İÇİ SINIFLAR 8’NCİ SINIFLARLA SINIRLI İLK ETAPTA

Sene içi sınavlar daha sonra 5.6. 7’nci sınıflarda da uygulanacak şekilde geliştirilecek. Şu anda sadece 8’nci sınıflar için çalışma var. 5-6 dersi ilgilendiren bir çalışma olacağı için…. Türkiye genelinde olacak.

VELİLER KAYIT İÇİN ACELE ETMESİN

Haberin Tamamı İçin:

Eğitimde Köklü Değişiklik

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: SBS önümüzdeki yıldan itibaren kaldırılıyor, dershaneler kapatılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Avcı, "Çocuklarımızın dershanede edinecekleri becerilerden daha çok sınıfta edinecekleri bilgi ve becerilere ihtiyaçları olacak" diyerek SBS'nin önümüzdeki eğitim yılında kaldırılacağını ve dershanelerin de özel okullara dönüştürüleceği belirtti.

SBS'nin kalkması

SBS'nin kaldırılmasıyla ilgili bir soru üzerine "Böyle bir eleştiri geleceğini biz biliyoruz. SBS'yi kaldırdınız ama sene içindeki sınavları merkezileştirerek Yeni SBS'cikler icat ettiniz gibi bir eleştirinin gelmesini bekliyorduk zatenö diyen Avcı konuşmasına şöyle devam etti: “Ama bu doğru bir eleştiri olmaz. Sene içerisinde zaten çocuklarımız bu derslerden sınava giriyorlar. Dolayısıyla zaten girdikleri bu sınavların daha düzenli bir biçimde yapılması ve alacakları notların daha objektif değerlendirmeye elverişli olmasını sağlayacağız. Dershaneler konusunda da velilerimiz çok acele etmesinler. Mevcut mevzuat çerçevesinde söyleyebileceğim şimdilik bu. Ama çok acele etmesinler. "

"Serbest kıyafette olsun, forma da olsun"

Serbest kıyafet uygulamasıyla ilgili olarak, genel olarak özellikle kız çocuğu olan annelerden gelen yoğun talepler üzerine bir açıklama yapma zorunluluğu duyduğunu söyleyen Avcı, kamuoyu yoklamalarından edindiği izlenime göre serbest kıyafet uygulamasının olumlu karşılandığını, ancak formanın da talep edildiğini belirtti.

Avcı konuşmasının devamında serbest kıyafet ile ilgili şunları söyledi: "Yani velilerimiz, öğretmenlerimiz diyorlar ki “Tamam serbest kıyafet olsunö. Ne demek serbest kıyafet öğrencilerin hangi kıyafetleri seçeceklerine kendilerinin karar vermesi. Bu seçim seçenekleri içerisinde “Formada olsunö diyen geniş bir kitle var.

“Biz veliler olarak çocuklarımızın forma giymesini de seçebilelim' gibi bir talep, nitekim şu anda yürürlükteki yönetmeliğe göre biliyorsunuz özel okullarda velilerin yüzde 60'ı ne diyorsa o oluyor. Yani veliler okul aile birlikleri toplanıyor ve veliler “önümüzdeki ders yılında çocuklar okula forma ile gelsinö dedikleri zaman bu uygulanıyor. Bizim öğretmenlerle, velilerle ve öğrencilerle yapmış olduğumuz görüşmeler, temaslar, kamuoyu yoklamaları gösteriyor ki özel okullara tanınmış olan bu tercih hakkı devlet okullarına da tanınsın gibi bir talep var.

Şimdi biz bu talebi de dikkate alarak yönetmeliği değiştiriyoruz ve ister özel ister resmi olsun bütün okullarımızda okul aile birliklerimizin, yani velilerimizin yüzde 51'inin tercihi doğrultusunda okullar kıyafet seçebilsinler. Bunu serbest kıyafetten biri geri adım olarak görmüyoruz, öyle de yorumlanmaması gerekir. Bu velilerin aynı zamanda eğitim sürecine demokratik katılımları anlamına da geliyor."

Anadil de eğitim

Avcı, anadilde eğitim konusunda "Kırmançe ve Zazake eğitimi seçmeli ders olarak geçtiğimiz yıl başladı biliyorsunuz. Büyük çoğunluğu Kırmançe, daha az sayıda Zazake ana dili olan veya anadili olamasa da seçmeli ders olarak alan öğrencilerimiz var. Onlarla ilgili ders kitabımız var. Ancak ana dilde eğitim dediğimiz yani doğrudan doğruya eğitim dilinin farklı, Türkçeden farklı bir dilde olması konusunda öncelikle bir anayasa değişikliği gerekiyorö dedi ve “Anayasanın 42'inci maddesinde eğitimde Türkçe dışında hiçbir başka dilin anadil olarak, eğitim dili olarak okutulamayacağının belirtildiğini söyledi.

Gezi parkı olaylarına da değinen Avcı, yasaların çok açık olduğunu ve bunun durumdan vazife çıkarmak olarak nitelendirilmemesi gerektiğinin söyledi ve “Bu konulardaki incelemeleri yapan İl Milli Eğitim müdürlerimiz görevlerinin gereğinin yapıyorlar. Çünkü aldığımız duyumlar, kendilerine ulaşan bilgiler bazı okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin öğrencilerini yasadışı veya yasal ama her halükarda derste olmaları gereken saatlerde topluca gösterilere götürdükleri, gösterilere gitmek için teşvik ettikleri konusunda aldıkları duyumları değerlendiriyorlar, değerlendirmek zorundalar. Bu yasaların onlara yüklediği görevdir. Bunun için bizim ayrıca hatırlatmamıza gerek yok" dedi.

Dershaneler

Dershanelerin yasa ile tanımlanmış kurumlar olduğunu ifade eden Avcı, bu konuda yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Avcı, dershanelerin kaldırılması ile ilgili şu açıklamaları yaptı: "Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının dışındaki bakanlıkların, Adalet Bakanlığı başta olmak üzere ve bakanlar kurulunu ilgilendiren bir tarafı var. Onun için kesin bir tarih telaffuz edemiyorum. Demek ki önümüzdeki yasama yılının başında böyle bir düzenleme yapabilecek durumdayız. Ama şunu söyleyebilirim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

4+4+4BaşbakanGezi ParkıÖğretmenTercih
Görüş Bildir