Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Navalnıy'ı Zehirlediği Belirtilen Maddenin Kaldığı Oteldeki Su Şişesinde Bulunduğu İddia Edildi

0PAYLAŞIM

Navalnıy'ı Zehirlediği Belirtilen Maddenin Kaldığı Oteldeki Su Şişesinde Bulunduğu İddia Edildi

MOSKOVA Anadolu Ajansı - Almanya'da rehabilitasyon gören Rus karşı Aleksey Navalnıy'ı zehirlediği belirtilen Noviçok grubuna ait kimyevinin daha evvel Tomsk kentinde kaldığı otel odasındaki su şişesinde bulunduğu ileri sürüldü.

Almanya’nın başşehri Berlin’deki Charite Sağlık Kurumunda rehabilitasyonu süren Navalnıy'ın sosyal medya hesabı üzerinden görüntülü paylaşım yapıldı.

Navalnıy'ın Almanya'ya götürülmeden evvel Tomsk kentinde kaldığı otel odasının görüntülerinin yer aldığı paylaşımda, odadaki malzemelerin ambalajlandığı görülüyor.

Görüntünün altında yer alan açıklamalarda ise Navalnıy'ın kurduğu Yolsuzlukla Gayret Vakfı çalışanlarının kendisinin başına gelenleri dinlediğinde harekete geçtiği belirtildi.

Paylaşımda, "Çalışanlar, hemen avukatı çağırdı ve Navalnıy'ın parçaladığı odaya girdi. Odada su şişeleri dahil buldukları her şeyi kayıt altına almaya ve ambalajlamaya başladı." ifadesi kullanıldı.

Noviçok kimyevisinin su şişesinde bulunduğu ileri sürülen paylaşımda, "Alman Laboratuvarı, iki hafta sonra Noviçok izlerini otel odasındaki su şişesinde buldu. Ardından incelemeleri yapan 3 laboratuvar daha Navalnıy'ın bu maddeyle zehirlendiğini teyit etti. Şimdi bunun Navalnıy'ın odasından çıkmadan ve havaalanına gitmeden evvel yapıldığını kavrıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Noviçok'u geliştirenlerden Leonid Rink, Rus Ria haber ajansına mevzuyla alakalı yaptığı açıklamada, "Tüm su şişeleri aynı ve hangi şişenin Tomsk'taki otelden olduğunu kanıtlamak olası değil. Bu, şişenin dünyanın rastgele bir yerinde hazırlanabileceği anlamına geliyor." yorumunda bulundu.

  • Navalnıy'ın zehirlendiği iddiası


Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalnıy'ın uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.


Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.


44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla Berlin'deki Charite Sağlık Kurumuna nakledilmişti.


Alman Hükümet Lafçısı Steffen Seibert, 2 Eylül'de, Navalnıy'ın asap hastalıklarıyla çabada kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyevi ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.

Seibert, 14 Eylül'de de Navalnıy'ın zehirlendiğinin İsveç ve Fransa'daki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

Charite Sağlık Kurumu 7 Eylül'de, Navalnıy'ın sıhhat gidişatının iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir