NATO Genel Sekreteri: 'Türkiye Kendini NATO Olmadan Savunabilir'

 > -

NATO Genel Sekreteri "Türkiye, kendini NATO olmadan savunabilir" dedi. BBC’ye telefon bağlantısıyla konuşan Stoltenberg, Türkiye’nin ABD’nin öncülüğünde IŞİD’e karşı savaş için kurulan uluslararası askeri koalisyona büyük katkısı olacağını düşünmediğini söyledi. Ayrıca Stoltenberg Ankara'yı PKK operasyonları konusunda uyardı ve "Savunma ölçüler içinde kalmalı ve gereksiz yere sorun daha da büyütülmemelidir" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg  Türkiye'nin, ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı savaş için kurulan uluslararası askeri koalisyona büyük katkısı olacağını düşünmediğini söyledi.

Stoltenberg “Türkiye'nin büyük bir ordusu ve güçlü güvenlik güçleri var. Bu nedenle gelecekte Türkiye'ye askeri bir destek söz konusu değil. Türkiye kendini NATO olmadan da savunabilir" dedi.

PKK uyarısı

Stoltenberg, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu PKK'ya karşı yapılan hava saldırıları konusunda uyardı.

NATO Genel Sekreteri hava saldırılarının PKK ile olan barış sürecini tehlikeye soktuğunu söyledi.

Stoltenberg "her ülkenin kendini savunma hakkı vardır. Türkiye'nin de terörist saldırılara karşı savunma hakkı vardır. Ama, bu savunma ölçüler içinde kalmalı ve gereksiz yere sorun daha da büyütülmemelidir" dedi.

Stoltenberg, “bir terörsit saldırı, sorunun barışçıl ve siyasi yollarla çözüm çabalarını engellememelidir" dedi.

 Ahmet İncel / Almanya / DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir