Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nasrallah'tan Suriye Resti

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Nasrallah'tan Suriye Resti

Nasrallah'tan Suriye Resti

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlenen "Yaramız direnişin nabzıdır" adlı kutlamaya telekonferansla katılan Nasrallah, "Birçok ülke ve grup Suriye meselesine müdahil oldu. En son müdahil olanlar ise biziz. Basının yoğun saldırılarına maruz kalmamıza rağmen Suriye konusunda tavrımızı değiştirmeyeceğiz. Kusayr'da yaşananların öncesinde de sonrasında da tutumumuz aynıdır" dedi.

"ABD, Avrupa, Körfez ülkeleri ve genel olarak Arap ülkelerinin bölge üzerinde kurduğu planlar var" diyen Nasrallah, "Biz Suriye, Lübnan ve Irak'ı hedef alan bu planlara karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Suriye'deki çatışmanın mezhep eksenli olmadığına ve Lübnan topraklarına saldırıların devam ettiğine dikkati çeken Nasrallah konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hermel'de mezhep kozunu kullanmaya çalışanlar var. Bu oyunlara fırsat vermememiz gerekir. Suriye'deki silahlı gruplar da Lübnan'ın kuzeyini bombalıyor. Biz Lübnan halkının bir parçasıyız. Kimse bizi topraklarımızdan söküp atamaz."

Beyrut'un güneyinde, taraftarlarına hitaben yaptığı konuşmada, Suriye rejimini "sonucu ne olursa olsun desteklemek konusunda yerinde bir karar verdiklerini" belirten Nasrallah, "Olmamız gereken yerde olacağız. Üzerimize aldığımız sorumluluğu taşımayı sürdüreceğiz. Ayrıntılara girmeye gerek yok, detayları savaş alanının gerektirdikleri belirleyecek" dedi.

Hizbullah'ın desteğindeki Suriye hükümet güçleri 5 Haziran'da stratejik önemi olan Kusayr kentini geri alarak Suriyeli muhaliflere büyük bir darbe indirmişti.

Kusayr kentinin geri alınmasının ardından hükümet güçleri tüm dikkatini muhaliflerin elindeki Humus kentinin iç bölgeleriyle kuzeydeki Halep kentine yöneltmiş bulunuyor.

Konuşmasında oldukça sinirli olduğu görülen Nasrallah, Hizbullah savaşçılarının Halep'e kadar gideceğini doğrudan söylemese de seçtiği sözlerle örgütün sonuna kadar savaşmaya kararlı olduğunu güçlü bir şekilde gösterdi.

"Bizim için Kusary'dan sonrası, Kusayr'dan öncesiyle aynıdır. Proje ve kanaatlerimiz değişmemiştir" diyen Nasrallah, ABD ve İsrail'in, İran ile Suriye'yi yıkmaya yönelik "tekfir projesi"ne engel olmak için Suriye'de savaştıklarını söyledi.

Nasrallah'ın sözleri, örgütün Kuseyr alındıktan sonra da Suriye'deki iç savaşa dahil olmayı sürdüreceğine ilişkin ilk işaret olarak yorumlandı. Haberin alındığı kaynak » www.cnnturk.com

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDarbeHizbullahIrakİranİsrailLübnanSavaşSuriyehumus
Görüş Bildir