Mars'tan İlk Renkli Fotoğraf!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

NASA'nın En Zeki Dedektifi Mars'ta

NASA'nın En Zeki Dedektifi Mars'ta

Nükleer güçle işleyen, yaklaşık 900 kilogram ağırlığındaki Curiosity, son derece hassas olarak tasarlanmış ısı kalkanı ve gezegen yüzeyine inişini yavaşlatmak için kullanacağı sesten hızlı açılan paraşütü yardımıyla bugün TSİ 08.30'da Mars'a inecek. HAYAT iZLERi ARAYACAK

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robot olan Curiosity, Mars gezegenine doğru yoluna devam ediyor. Curiosity, 12'den fazla kamerası, bir meteoroloji istasyonu, delme ve çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla Mars'ta hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışacak.

YARDIM ALMADAN iNECEK

Curiosity, Mars ile Dünya arasında, 14 dakikayı bulan sinyal ulaşma farkı nedeniyle Earthlings adlı bilgisayar yazılım şirketince geliştirilen yarım milyon bilgisayar kodunu izleyerek Mars'a inişini, dünyadan hiçbir yardım almadan kendi başına gerçekleştirecek. NASA, kesintili iletişim nedeniyle Mars'a inişinin teyidinin 5-6 saat veya belki de günler sonra alınabileceğini bildirdi.

HEDEFi GALE KRATERi

Curiosity'nin Mars'ta daha önce tabanında su olduğuna işaret eden mineral izlerine rastlanan, etkileyici bir dağın üzerinde yükselen Gale Krateri olacak. Hayatın oluşması için gerekli üç unsur olan su, enerji ve karbon arasındaki kayıp parçanın karbon olduğuna işaret eden bilim adamları, Curiosity'nin görevlerini ise dev dağa ulaşmak, kayaları yontmak, toprağı deşerek karbon izlerini aramak ve radyasyon algılayıcılarını açmak olarak sıraladı.

HAVASI DA BiZDEN YANA

Haberin Tamamı İçin:

Ve 'Meraklı' Mars'ta...

Ve 'Meraklı' Mars'ta...

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından şimdiye kadar üretilmiş en zeki gezegenler arası gezginci robot olan Curiosity (Merak), Mars gezegenine indi.

Şimdiye kadar Mars gezegenine gitmek için üretilmiş en gelişmiş uzay aracı olan Curiosity, 12'den fazla kamerası, meteoroloji istasyonu, sondaj ile çevreyi "tadarak ve koklayarak" incelemesine olanak sağlayan araçlarıy...

Haberin Tamamı İçin:

NASA’da tarihi gün

NASA’da tarihi gün

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Mars'tan İlk Renkli Fotoğraf!

Mars'tan İlk Renkli Fotoğraf!

NASA’nın Curiosity uzay aracı, sekiz buçuk aylık yolculuğun ardından ulaştığı Kızıl Gezegen'den ilk renkli görüntüleri Dünya'ya gönderdi.

Curiosity’nin Mars’tan Dünya'ya gönderdiği ilk renkli görüntüler Gale Krateri’nin iç yüzünün fotoğrafları oldu. Curiosity kısa bir süre içinde bu kraterde yaşam izi de aramaya başlayacak.

MAHLI kısa adıyla bilinen “Mars El Lens Görüntüleyicisi”nin çektiği bu görüntülerin tarihi de Mars operasyonları takviminin birinci gününe işaret eden “1 Sol” olarak atıldı.

Dünyaya ulaşan ilk renkli görüntüde Gale Krateri’nin kuzey duvarı ve kenarı görülüyor. Görüntünün karlı olmasının nedeni MAHLI’nin değiştirilebilir toz koruyucusunun iniş sırasında kapanmış olması.

Önümüzdeki hafta toz koruyucu olmadan çekilecek daha net görüntülerin de dünyaya ulaşması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimCuriosityRobotUzay
Görüş Bildir