Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'dan Bir Büyük Adım Daha: Jüpiter'i Keşfetmesi İçin Gönderilen Juno Yörüngeye Girdi!

-

Sene 2011, Ağustos ayı.

NASA tarafından tam 1.1 milyar dolara inşa edilen ve amacı Jüpiter gezegenini araştırmak olan Juno mekiği, yolculuğuna başlamıştı.

İnsansız bir uzay aracı olan Juno güneş sistemini daha iyi tanıyabilmek amacıyla üretilmiş ve uzaya gönderilmişti, neredeyse tam 5 sene önce.

Ana amaç ise sistemde yer alan en büyük gezegen olan Jüpiter'in ortaya çıkışı ve evrimi hakkında detaylıca veri toplamak idi.

Geçtiğimiz aylarda Juno uzay mekiği, Jüpiter'in yörüngesindeki yerini alabilmek için Mars gezegenini geçti.

Ve çok yakın bir zamanda -belki birkaç saat- Jüpiter gezegeninin yörüngesine oturan ikinci mekik olarak tarihe geçecek.

Adını Roma mitolojisindeki Jüpiter'in eşi Juno'dan alan mekik sayesinde Güneş Sistemi’ndeki en büyük gezegen hakkında da pek çok şey öğreneceğiz.

Jüpiter’in iç yapısı, atmosferindeki su miktarı, gezegenin manyetik alanları, yer çekimsel alanları, manyetosferi vs araştırılarak hem Jüpiter hem de Güneş Sistemi hakkında daha ayrıntılı bilgiler elde etmeye çalışılacak.

Juno hakkında birkaç önemli bilgi vermek gerekirse, mekik ile alakalı belki de en önemli ve en değerli şey, güneş enerjisiyle çalışabilecek şekilde tasarlanması.

Aracın üzerine yerleştirilen üç güneş panelinde 18.000 güneş alıcı hücrecik bulunuyor. Juno'yu tasarlayan araştırma ekibinden Scott Bolton, güneş enerjisiyle beslenen Juno’nun, Jüpiter'in karanlık yüzünde kalmayarak güneş ışınlarından sürekli olarak faydalanacağını belirtiyor.

Saatte 250 bin kilometre hızla ilerleyen Juno, tamamen otomatik pilot tarafından yönetiliyor.

Jüpiter’e yeterince yaklaştıktan sonra 250 bin kilometrelik hızını düşürmesi için de ana roket motorunu ateşlemesi ve bu süreçte hiçbir sorun yaşanmaması bekleniyor elbette.

1 Temmuz’dan beri Jüpiter’in manyetik alanında bulunan ve oldukça şiddetli bir radyasyon ortamında ilerleyen Juno’nun, görevini başarıyla yerine getirip getirmeyeceği de merakla bekleniyor.

Uzay mekiğini inşa eden programın yöneticisine göre tüm bu olumsuz uzay ortamına rağmen Juno’nun yakın zaman içerisinde Jüpiter’e inmesi neredeyse kesin.

İniş sırasında Juno’nun kameraları ve diğer ekipmanları kapalı olacağı için, Jüpiter’in yüzeyinden herhangi bir görüntü veya fotoğraf alınamayacak.

Konu ile alakalı bir diğer ilginç bilgi ise, sadece 4 gündür Jüpiter’in manyetik alanında bulunan Juno’nun, Jüpiter’in yörüngesine oturacağı günün tam olarak 4 Temmuz’a, yani Bağımsızlık Günü’ne yetişmesi için NASA oldukça yoğun bir çalışma yapmış.

Juno'nun, Jüpiter'in manyetik alanında iken kaydettiği ilginç sesler:

Juno ile alakalı hem önemli hem de eğlenceli bir ilginç bilgi daha var.

Juno; Galileo'nun Jüpiter'in dört büyük uydusunu gözlemlediği notlarının yazılı olduğu bir levhayı ve birisi Galileo'yu, diğer ikisi mitolojideki Jüpiter ile Juno'yu temsil eden üç adet aluminyum lego figürünü de Jüpiter'e götürüyor tam şu anlarda.

Bu önemli gelişme nedeniye bizler de oldukça heyecanlıyız ve Juno’nun sağlayacağı bilgileri ve bu bilgilerin insanlığı nereye götüreceğini merakla bekliyoruz!

Juno'nun boyutunu merak edenler için:

Son Güncelleme:

Saat 06.56 itibari ile Juno, Jüpiter'in yörüngesine başarıyla oturdu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetcan.oral.5

pics or didn't happen.

mehmed-yanik

yuh 250 binmi ulan bi 100 bin km daha hızlansa ışık hızına ulaşan ilk araç olacak

melekk-acar

ya bi tek ben mi sevindim buna tebrikler valla

Gizli Kullanıcı

Şimdi BİLİM diyen ama Bilim Yapmayan,Bilim ile nokta kadar alakası olmayan Türk Ateist tayfası gelecek ve Amerikalı Hristiyan,Deist,Agnostik insanların yaptığı şeyler ile kendi Götlerini kaldıracaklar. Ama yinede siz umursamayın onları bir çoğu yeni Ateist olmuş ergenden başka bir şey değil nede olsa :) çokta şey yapmamak gerek

xari-vi-kashwakamak

aferin bunu da dine bağla

Gizli Kullanıcı

Habiktirrrrrrrrrrr lan :) her şeyi dine bağlayan adam gelmiş bana ne diyor hacı ŞİZOFRENİ falan mısın ? her bilimsel şeyin vb şeyin antına dine laf atanlar sen,ve pizza lı kedili medili olan 16 yaşındaki bebe değil misiniz :) AHAHHA adamlara bak hem suçlular hem güçlüler

xari-vi-kashwakamak

pek bilgili olduğumu iddia etmiyorum ama müslüman olup çok iyi işler yapan bilim insanları olduğunu biliyorum. benim laf attığım tübitakın başındaki, hayvanat bahçesi müdürü olan herif ve onu oraya getiren herif. yeni ateist olmuş ergen dediklerin müslümanlık kötü diyenler. ben niye müslümanlığa laf atayım amk bana ne ki, ayrıca hristiyan adamın yaptığı şey niye benim götümü kaldırsın en fazla bizim ülkedeki salakların aksine bilime katkı yaptıkları için mutlu olurum

xari-vi-kashwakamak

genelleme yapmayıp sadece komple müslümanlara laf atanları diyorsan bir şey diyemem gider mal mal onedio gönderilerine yorum yapmaya devam ederim

Gizli Kullanıcı

abi o zaman onunla dalga geçersin çıkıp dinle dalga geçme eğer sorunun dine inanlara bunu hiç çekinmeden belirt mesela ben Müslümanım ama ne zaman Müslüman bir ortamda bilim zıt saçma sapan konuşulsa bende çıkıp bunu diyorum "Şu anki Müslümanlardan bir b*k olmayacak vsss vss" diyorum bu sorun değil ama siz bunu yapmıyorsunuz ki siz direk dine saldırıyorsunuz kafanızda da şu fikir var "Dini kaldırırsak bu tarz insanlar biter" HAYIR BİTMEZ ! bitmez abi bitmiyecek bunun dinle alakası yok bende eskiden Agnostik Ateistim o zamanda "biz Türk Ateistlerinden bir B*k Olmaz diyordum" çünkü olmuyor :) bunun nedeni inancımız değil halkımızda toptan bir tuhaflık var bu ülkenin ateist tide ayrı bir kafa Müslümanı da !

xari-vi-kashwakamak

son cümlede sana acayip katılıyorum ülkeye yağan yağmurun içinde bonzai var akepelisinden cehapelisine, mehapelisinden hedepelisine kafa güzel. dine saldıran da ben değilim pizzalı olan saldırdıysam anlık öfkedir

Gizli Kullanıcı

peki

juno

kalpkalpkalp

Başlıklar

Uzayilginç bilgiroket
Görüş Bildir