Nargiledeki Tütün Daha Zararlı

 > -

Nargiledeki Tütün Daha Zararlı

Nargiledeki Tütün Daha Zararlı

Nargile içenlerin sudan geçen dumanın zararının azaldığı yönündeki yargılarının doğru olmadığı belirtildi.

DENİZLİ - İbrahim Süzer

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Kıter, nargile kullanımının halk arasında sigaraya göre daha az zararı bulunduğu, tiryakiliğe neden olmadığı gibi yanlış düşünceler bulunduğunu söyledi.

Yapılan bilimsel çalışmalarda nargile tüketiminin sigara tüketimiyle aynı zararı verdiğinin net bir şekilde ortaya konduğunu ifade eden Kıter, şöyle konuştu:

'' Nargile kullanımının sağlığa olan etkilerini araştırmak üzere tiryakilerle yaptığımız görüşmelerdenargile içenlerin, kendilerini sigaraya göre daha güvende hissettiklerini gördük. Nargile dumanının sudan geçtikten sonra ciğerlere çekilmesi nedeniyle zararını azaldığı yönünde çok yanlış bilgiler var. Nargilede kullanılan suyun analizini yaptık. Bu su iddia edildiği gibi filtre görevi yapmıyor. Daha kötüsü nargilede kullanılan tütün özel bir tütün ve içinde sigaraya göre 10 kat daha fazla nikotin içeriyor.

Sigara içme yaşı gibi nargile içme yaşının da son yıllarda düştüğünü söyleyen Kıter, bunda nargile kahvelerinin özendirici etki yaptığını savundu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir