Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nakşibendi Tarikatı Reklamı Nasıl ‘Kamu Spotu’ Oldu?

 > -
Abone ol

RTÜK, Aziz Mahmud Hüdai Vakfı tarafından düzenlenecek 'Nakşibendilik Sempozyumu' için hazırlanan reklam filminin, AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla 'kamu yararı olduğu' gerekçesiyle radyo ve televizyonlarda kamu spotu olarak ücretsiz yayımlanması kararını aldı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre 1986 yılında kurulan ve 2011 yılında Bakanlar Kurulu’nda vergi muafiyeti sağlanan Aziz Mahmud Hüdai Vakfı tarafından, Nakşibendiyye tarikatının kurucusu sayılan ve 14. yüzyılda yaşayan Bahaeddin Nakşibend’in 'hayatı, görüşü ve tesirinin' ele alınacağı belirtilen sempozyum için 23 saniyelik bir reklam filmi hazırlandı. 

Filmde, "Asya ve Anadolu’nun manevi mimarı, Bahaeddin Nakşibend Hazretlerinin hayatı, görüşleri ve tesirinin ele alınacağı uluslararası Nakşibendilik Sempozyumuna bütün halkımız davetlidir" ifadeleri yer aldı.

Ücretsiz olarak yayımlanması için başvuru yapıldı

Ücretsiz olarak yayımlanması amacıyla RTÜK'e başvurusu yapılan filmde ayrıca Aziz Mahmud Hüdai Vakfı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi logolarının da filmin sonunda bulunduğu tespit edildi.

Başvuru kabul edildi: 'Kamuoyunda farkındalık oluşturacak ve yayın kuruluşlarına tavsiye edilmesinde kamu yararı olacak'

Yapılan incelemede reklamın "kamuoyunda farkındalık oluşturacağı ve yayın kuruluşlarına tavsiye edilmesinde kamu yararı olacağı" görüşü savunuldu.

RTÜK üst kurulunun gündemine getirilen talep, tartışmaların ardından CHP ve HDP’li üyelerin ret oylarına karşın, AKP ve MHP’li üyelerin ortak onayı ile kabul edildi...

Reklam filmi

Söz sizde: Kamu yararı olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir