Myanmar'dan Kaçanlar Nehrin Üstünde Yaşıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Myanmar'dan Kaçanlar Nehrin Üstünde Yaşıyor

Myanmar'dan Kaçanlar Nehrin Üstünde Yaşıyor

Myanmar'daki Arakan Müslümanları'nın üzerindeki devlet ve yerel halk şiddetinin boyutlarını, Myanmarlı öğrenci Ömer Tarık Haber7'ye anlattı.

Betül Yurtseven'in röportajı

  • Myanmar'daki olaylar 2 ay önce başladı. Evlerimizi ve camilerimizi yaktılar.

  • Rohingya Müslümanları'nı öldürüyorlar ya da tutukluyorlar.

  • Kaçan Arakanlılar'ı Bangladeş de kabul etmiyor.

  • Evleri yakılan Müslümanlar nehir üzerinde yaşıyor.

  • Türkiye'nin yardımlarına minnettarız ama ihtiyacımız olan şey politik bir çözüm.

  • Arakanlı Müslümanlar'ın siyasi bir gücü ve lideri yok.

Son haftalarda Türkiye kamuoyuna yansıyan Myanmar'daki katliam görüntüleri üzerine Türk hükümeti ve sivil toplum kuruluşları harekete geçti. Olaylarla ilgili merak edilenleri, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde okuyan Myanmarlı Ömer Tarık'a sorduk.

Rohingyalı Müslümanlar'la ilgili olaylar ne zaman başladı?

Myanmar'da Müslüman Arakan halkının yaşadığı ayrımcılık 30 yıldır var. Fakat artık olaylar çok daha tehlikeli ve tuhaf. İki ay önce bir Budist, Müslümanlar tarafından öldürüldü. 3 Haziran'da başlayan olaylar, askeri yetkililerin de desteğiyle Arakanlılar'ı öldürerek, evleri yakarak ve yağma yaparak devam ediyor.

Arakanlılar'ı neden öldürüyorlar?

Myanmarlılar bizi nüfuslarına kabul etmedikleri için öldürüyor. Bizim Myanmarlı olmadığımızı düşünüyorlar. Amaçları bizi Myanmar'dan sürmek. Bizim inançlarımızı paylaşmıyorlar. Onlar Budist, biz Müslüman'ız. Devlet bize vatandaşlık vermiyor. Durumumuz tıpkı köleler gibi.

Ramazan'ın olaylara etkisi var mı?

Ramazan'da bu olayların olması Müslümanlar için daha zor. Evlerimizi ve camilerimizi yakmaya devam ediyorlar. Erkek ve kız kardeşlerimizi tutukluyorlar. Adalete göre hareket etmiyorlar. Ramazan'da nefretleri daha da şiddetlendi. Ramazan'da diğer aylardan daha çok sayıda kardeşimizi öldürdüler.

Burada bulunma amacın nedir?

İnsanlarımın seslerini dünyaya duyurmamız gerekiyor. Ben burada farkındalık yaratmak için bulunuyorum. Benim şu anda Myanmar'a girmem yasak. Buraya başka bir ülkeden geldim. Ailem ve akrabalarım Myanmar'da yaşıyor. Benim görevim, Türkiye'de okuyan bir öğrenci olarak halkımın çektiklerini anlatmak.

Arakan'dan kaçanlara ne oluyor?

Arakan'dan kaçan Müslümanlar'ı Bangladeş kabul etmiyor. Çünkü Bangladeş'te 500 binden fazla sığınmacı var. Myanmar'a dönmemiz de yasak. Bu yüzden Rohingyalılar'ın çoğu nehrin üzerinde yaşıyorlar.

Yaşayamıyorlar yani?

Evet yaşayamıyorlar. Çoğu öldü. Yemek yok. Hiçbir şey yok.

Türkiye'nin bu olaylardaki rolü nedir? Yardımlar ve oluşturulan kamuoyu neyi ifade ediyor?

Türkiye bize yardım ediyor. Bunun için minnettarız. Türkler Bangladeş'teki sığınmacılara gıda yardımı yapıyor. Fakat bu çok kısıtlı. Daha çok yardım lazım. Yiyecek dağıtmak bir çözüm değil. Biz bir çözüm istiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Türkiye'nin bize siyasi olarak yardımcı olması lazım.

Myanmar'da Arakanlılar'ı temsil eden bir siyasi oluşum var mı?

RSO (Rohingya Solidarity Organisation) vardı ama varlığını koruyabildi mi bilmiyorum. Zaten asıl sorun siyasi temsilimizin olmaması. İnsanlarımızın bir siyasi lidere ihtiyacı var.

Devletin Arakanlılar'a gösterilen şiddete göz yummasının nedeni ne olabilir?

Devlet bizim vatandaş olduğumuzu düşünmüyor. Arakanlılar'ın başka bir ülkeden geldiğine inanıyorlar. Bizim inançlarımızı kabul etmiyorlar.

İnternette dolaşan Arakan'la ilgili görüntüler hakkında ne düşünüyorsun?

Görüntüler gerçek. Arakan'da yaşanan şeyler.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

yiyecek
Görüş Bildir