Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müziği Yapmış Olmak İçin Yapmayıp, Sokağı ve Sokak Müziğini Benimseyip, Sokak Sanatçılarına Öncü Olan Güzel İnsanlar: Siya Siyabend

Anasayfa > Video

Gerçek Sokak İnsanları Olan Siya Siyabend

2000'li Yılları hatırlayanlar, biraz dikkat etmişlerse onları mutlaka Beyoğlu'nda dinlemiştir. Sokak Müziğini icra ederlerken etraflarında muazzam güzellikte de bir kalabalık toplanırdı. O zamanlar tabii Video Kamerası olanlar şanslılar ve kayıt yapabiliyorlardı, kimisi de dinleyip 'bunlar çok iyiler neden sokakta şarkı söylüyorlar' düşüncesine giriyordu. Oysa onlar renkli ve şaşalı hayatı, müzik şirketi albümlerini reddedip sokakta müzik yapmaya devam ettiler. Tek dertleri müziği yapmış olmak için yapmayıp, hem maddi hem manevi olarak yaşayabilmek için çalar ve söylerlerdi. Aşağıdaki videoda bunu çok iyi özetliyorlar.

Sokak Müziğini "Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber" Şarkısından Önce Şöyle Özetliyorlar

Sokak Müziği Yoktur, Müzik Sokakta Olmalıdır

Sokak Müziği Yoktur, Müzik Sokakta Olmalıdır

Siya Siyabend müziği sadece yapan değil, müziği yaşayan bir grup. Sokak müzisyenliği onlar için bilinçli bir tercih. Onlara göre. Günümüzde her şeye rağmen tercih ettiği hayatı yaşamak pek de kolay bir iş değil. Bizon Murat 'Salt yaşamak solucanların harcı. Kendinizi ifade edebildiğiniz kadar yaşarsınız…” diyor. Ve ekliyor 'Bunu tercih ettiğimizi anlamıyorlar ya! Yani sokaklarda bire bir insanlara kendimizi ifade etme yolunu tercih ettiğimizi anlayamıyorlar. Çünkü anlayışları şuna müsait; kaseti çıkarıyorsun abi, parayı alıyorsun, bir şekilde konserleri de koyuyorsun, ne söylersen söyle! Söylediğinin altyapısı, mahiyeti, hiçbir şeyi olmasın önemli değil. Biraz güzel bir sesin var mı, biraz da tipin kurtarıyor mu, tamam abi seni sunarız, bu insanlar da yerler…” diyor.

Bir Kenti Kent Yapan, En Çok Sokaklarında Şarkılar Söyleyen ve Müzikler Yapan Müzisyenlerdendi Siya Siyabend

Bonus: Bizon Murat Oğuz Atay İçin de Muazzör Bir Eser Yaratmıştı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
11
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Keren chave

Daha bu gün uzun süre sonra şarkılarını dinledim, üniversite yıllarıma götürdü beni, nasıl duygulandım, içim bir garip oldu. Birkaç yıl önce de Murat abiden ... Devamını Gör