Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müzakereyi 9 Kişilik MİT Ekibi Yürütecek

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Müzakereyi 9 Kişilik MİT Ekibi Yürütecek

Müzakereyi 9 Kişilik  MİT Ekibi Yürütecek

Öcalan'ın Kandil'e ulaştırılan notlarında, Oslo sürecine en büyük darbeyi Silvan'dan önce 16 Eylül 2010'da Geçitli'de 9 sivilin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının vur...

Terör örgütünün 'silahsızlandırılması' müzakerelerini MİT'in PKK ile mücadele masasında görevli 9 kişilik özel ekibi yürütecek. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 16 Aralık'ta İmralı'da Öcalan ile görüşmesinde Silvan olayıyla birlikte 2011 Ağustos'unda sona eren Oslo görüşmelerinin tekrar başlatılması kararlaştırıldı. Oslo'nun tekrar başlatılmasına yönelik alınan karar gereğince önümüzdeki Şubat ve Mart aylarında PKK'nın Kandil ve Avrupa'da bulunan yöneticileriyle yarım kalan Oslo müzakereleri için tekrar masaya oturulacağı öğrenildi. MİT'in PKK ile mücadele masasında görevli 9 kişilik özel ekibinin yeni İmralı-Kandil-Oslo sürecinde yer alacakları kaydedildi. Oslo olarak bilinen görüşmelerin ya Erbil gibi Kuzey Irak'taki bir şehirde ya da Oslo benzeri bir Avrupa kentinde olacağı dile getirildi.

KANDİL OK'U GÖREVLENDİRDİ Yeniden başlayacak Oslo görüşmelerinde Kandil'in Sabri Ok'u görevlendirdiği öğrenildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın koordine edeceği 9 kişilik özel ekipten buraya MİT Müsteşar Yardımcısı başkanlığında bir ekibin katılacağı kaydedildi. Fidan'ın sadece İmralı görüşmelerinde bizzat yer alacağı vurgulandı. Kandil'in temsilcisi Sabri Ok ile MİT görüşmeleri Şubat ayının sonunda başlayacak.

PKK'nın kontrolünde olan PYD güçlerinin yeni dönemde Türkiye'yi tahrik eden tavırları sona erdirilecek.

ÜÇ AŞAMALI YOL HARİTASI Yeni Şafak'a bilgi veren kaynaklara göre, İmralı'yla bir sonraki görüşmenin Şubat ayının ilk haftası olması bekleniyor. Yol haritası çeşitli aşamalardan oluşacak. Bu aşamalar, ana hatlarıyla 'örgütün sınır ötesine geçmesi, silah bırakması ve sosyal hayata katılması' olarak sıralanıyor. Çözüm için öngörülen sürenin yaklaşık bir yıl olduğu belirtilirken, silahların bırakılmasına uzanan sürecin iki yıla yayılmasının beklendiği ifade ediliyor.

Rota değiştirten görüşme

BDP heyeti ile İmralı'daki görüşme sırasında Öcalan'ın Almanya'da tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin durumunu merak ettiğini söylediği öğrenildi. Bunun üzerine Ahmet Türk'ün Berlin'deki eşinin yanından Süleymaniye'ye dönmek üzere olan Hero Talabani'ye görüşme isteğini ilettiği ve Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Sırrı Sürreya Önder ve Aysel Tuğluk'tan oluşan 4 kişilik BDP'li grubun Hero Talabani ile İstanbul'da 1 saat görüştüğü bildirildi. Görüşmede Talabani'nin durumunun gündeme geldiği, ayrıca BDP heyetinin Öcalan'ın Turgut Özal döneminde barış görüşmeleri için çaba sarfeden Talabani'nin süreçte yer almamasını kayıp olarak gördüğünün Bayan Talabani'ye ilettiği kaydedildi.

Ciddi bir başlangıç

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Öcalan ile 4 saatlik görüşme yapması ve ardından BDP heyetinin İmralı'ya gönderilmesiyle hızlanan sürece Barzani de destek verdi. Gelişmeleri, Kürt sorununun çözümü için önemli bir adım olarak değerlendiren Irak Kürt Yönetimi başkanı Mesut Barzani, 'ciddi bir başlangıç' olmasını umut etti. Barzani adına açıklama yapan bölge başkanlığı sözcüsü Umit Sabah, 'Sayın Barzani, Öcalan ile İmralı'da gerçekleşen görüşmeyi büyük bir memnuniyetle karşıladı. Bunu olumlu ve büyük bir adım olarak tanımlıyor. Umut ediyoruz ciddi başlangıç ve barışçıl bir çözüme gider' dedi.

AVRAPA'DAN DESTEK Bu arada PKK'nın Avrupa kanadından sürece destek açıklaması geldi. Avrupa kanadını temsil eden Zübeyr Aydar, Öcalan ile başlatılan görüşmelerin kendilerinin de talebi olduğunu ifade etti. 'Buna karşı olmamız düşünülemez' diyen Aydar, Avrupa kanadının sürece karşı olduğu şeklindeki haberleri yalanlayarak, örgütün bir bütün olarak Öcalan'ın arkasında olduğunu söyledi.

Süreç iyi işliyor

Kürt sorununun çözümü için oluşturulan ve aralarında gazeteci Cengiz Çandar, Güneydoğu Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, işadamı Osman Kavala ve gazeteci Mithat Sancar gibi isimlerin de bulunduğu Temas ve Diyalog Grubu, sürecin olumlu bir platformda ilerlediğini açıkladı.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i önceki gün ziyaret eden grup adına bir açıklama yapan Güneydoğu Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, 'Görüşmenin içeriği son süreç ile Kürt meselesi ile alakalı en azından başlatılan süreci desteklediğimizi Ahmet Türk ve Ayla Akat'ın Öcalan ile görüşmesi, siyaset kurumunun bu işe müdahil edilmiş olmasını bu sürece bir meşruiyet kazandırdı.

Toplumsal destek sağlamak için bir çaba gösterilmesi gerektiğini Sadullah Ergin ifade etti. Önümüzdeki dönemde hem BDP ile hem de muhalefet partileri görüşmek istiyoruz. Bu süreç karşılığını bulan bir süreç.Taraflar temkinli davranıyor. Geçmişten ders çıkarıyor. Süreç iyi işliyor ve iyi şeyler olacak' dedi. Bediharoğlu, 'Türkiye açışından kritik bir süreç. Biz heyet olarak bu süreci olumlu bulduğumuzu ve her türlü katkıyı verdiğimizi ve vereceğimizi buradan ifade etmek istiyoruz' diye konuştu.

Somut bir haritalarının olup olmadığını sorusuna, 'Hükümetin zaten izlediği bir yol haritası var' şeklinde cevap veren Bedirhanoğlu, yol haritalarının paylaşılıp paylaşılmadığının sorulması üzerine, 'Bazılarını sohbet etme imkanı oldu. Ama bir çerçeve görüşmesi oldu. Tabii ki hükümetinin yaptığı tüm görüşmelerin bu görüşmeye yansıması beklenemez' dedi.

(YASENİN ASAN - ANKARA)

Bölge umutlu

Güneydoğu'daki kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve akademisyenler, son görüşmelerle çözüme olan inancın arttığını belirtiyorlar. Ayrıca kanaat önderleri 'Çözüm için masaya oturulacaksa, dindar Kürtlere de söz hakkı tanınmalı' diyorlar. Kürt sorunu üzerine çalışmalar yapan Ahmet Ay, görüşmelerin Diyarbakır'da heyecan oluşturduğunu söyledi. Ay, 'Şu anda herkeste farklı bir ümit var. Bu kışın baharını yaşayacağımıza inanıyoruz. Hükümetin kararlılığını da biliyoruz. Her iki tarafın görüşmesi çözüm getirecektir' dedi.

Devletin şefkat eli

Seyda Mehmet Salih Ocak: Dış güçlerin çıkardığı fitneler yüzün den bu hale geldik. Bu dinen caiz değil. Bir an önce bitmeli. Bu yüzden son görüşmeler çok gerekliydi. Biraz da fedakarlık yapmak gerekiyordu, öyle de oldu. Devletin şefkat elidir bu. Öcalan'la görüşmek gerekliydi çünkü işin başında o var. Kimin eliyle olursa olsun, yeter ki bu iş bitsin diyorum.

Şimdi çözüm zamanıdır

Hamit Yaz (Bayındır Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı): STK'lar olarak kanın durması için süreci destekliyoruz. Şunu da belirtmekte fayda var. Dindar Kürtlerin temsiliyeti noktasında sıkıntı var. Masaya oturan taraflar arasında dindarlar da olmalı. Bir de Türklerin hassasiyetleri de gözetilmeli. Şehit aileleri incitilmemeli. Kimin masaya oturacağını bildiğimiz sürece bu işin bir parçası olmaya hazırız. ( AYSEL YAŞA - İSTANBUL)

OSLO'YU GEÇİTLİ PROVOKE ETTİ

İmralı'da BDP heyeti ile görüşen Öcalan'ın notlarında önemli bir ayrıntı dikkati çekti. Öcalan'ın Kandil'e ulaştırılan notlarında, Oslo sürecine en büyük darbeyi Silvan'dan önce 16 Eylül 2010'da Geçitli'de 9 sivilin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırının vurduğunu bildirdi. Öcalan, 'Görüşmelerde güven sağlandığı bir dönemde süreci sabote etmiştir,Geçitli'de bombayı patlatan süreci tıkamak isteyen İran olabilir' dedi ve benzeri olay yaşanmaması için uyardı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAlmanyaAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiDiyarbakırİmralıIrakİranİstanbulŞehitTerörTurgut Özalmemurolay
Görüş Bildir