Mutfakların Vazgeçilmezi Bulaşık Süngeri Klozetten Çok Daha Fazla Bakteriye Sahip Olabilir!

561PAYLAŞIM

Her gün mutfakta defalarca kullandığımız bulaşık süngerinin, klozette bulunan bakterilerden çok daha fazla bakteriye sahip olabileceğini biliyor muydunuz? Araştırmanın detaylarını sizler için Popsci'den derledik.

Kaynak: http://www.popsci.com/your-kitchen-spong...

Yemeklerden veya atıştırmalıklardan sonra temizlik amacıyla kullandığımız 'bulaşık süngeri', koliform bakterisini en çok içeren malzemelerden biridir.

Almanya'da bir araya gelen birçok araştırmacı bulaşık süngerlerinin rolünü, bakteri yayma ve toplamadaki kapasitesini araştırıyor.

Araştırmanın yazarı Furtwangen Üniversitesi'nden Markus Egert, evlerden bulaşık süngerlerinin toplandığını, evlerimizin temizlik konusunda en çok kullanılan malzemelerinden birinin içerisinde bulunan bakterilerin DNA ve RNA değerlerinin incelendiğini söyledi.

'Üzerinde çalıştığımız 14 süngerde, 362 farklı bakteri keşfettik. Sünger dokusunda her bir santimetre karede bulunan bakteri yoğunluğu 54 milyara ulaşıyor. Bu da dışkı örneğindeki yoğunluğa benziyor.'

Markus, sünger dokusunun bir santimetre karesinin dünya üzerindeki insan sayısının yedi sekiz katından daha fazla bakteri içerdiğini açıkladı. Süngerin iki santimetre karelik kısmının ise, dünya üzerinde şimdiye kadar yaşamış olan insanlar kadar bakteri içerdiğini ekledi.

Araştırmaya göre bazı bakteriler özellikle bağışıklık sistemi düşük olan yaşlı, hasta bireylerde ve çocuklarda enfeksiyona sebep oluyor.

Bulaşık süngeri de bundan daha farklı değil. Araştırma on baskın bakteri türünün ikisinin ( Chryseobacterium hominis ve Moraxella osloensis) sterilize edilmiş bulaşık süngerlerinde bulunduğunu gösterdi. 

'Klasik bulaşık süngeri temizleme tekniklerinin bakterileri öldürmediğini düşünüyoruz. Kalan türler bilinmeyen sebeplerden ötürü, yok olan bakterilere göre çok daha dayanıklılar. Bunun yanı sıra yeniden üreyip, öncekine göre çok daha hızlı büyüyorlar.'

Moraxella osloensis adlı bakteri, çamaşırların kötü kokmasına neden olur. Bu da kullanılan bulaşık süngerinin neden bu kadar kötü koktuğunu açıklıyor. 🤔

Araştırma bakterinin sterilize edildikçe çoğalmaya meyilli olduğunu, dolayısıyla temizlendikçe daha da keskin kokulu hale geldiğini gösteriyor. 

Araştırmacıların bir sonraki adımı ise, bulaşık süngeri mikrobiyomunun patojenliğini araştırmayı, başka sünger temizleme tekniklerine bakmayı ve bu tekniklerin etkisini içeriyor. Şimdilik bu bakterilerin etkisini azaltmanın yöntemlerinden biri, düzenli olarak bulaşık süngerinizi değiştirmek olacaktır.

Egert 'kirli bulaşık süngerinizi' haftalık değiştirmenizi tavsiye ediyor.

Özellikle hastane veya kafeterya gibi yüksek hijyen gerektiren bir yerde çalışıyorsanız veya yaşıyorsanız, yahut evinizde hasta veya yaşlı birileri varsa haftada bir sünger değiştirmeniz şiddetle öneriliyor.

'Süngerlerinizden korkmayın, fakat bu süngerlerin milyarlarca bakteriye ev sahipliği yaptığının bilincinde olun.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ufukdiyo

Dikkat edilmesi gereken şey en son cümlede söylenmiş. Ve deterjanlanan bulaşıkların suya tutulması yeterli değil. Elimizi mutlaka her tarafına sürtüp yapışan deterjanı çıkarmak gerekiyor. Çok fazla deterjan yiyoruz. Süngeri iyi sıkıp askıda bırakın ki kurusun. Gerisi anlamsız.

bapiculo

Bu tarz bilgilerin kimseye bir faydası olamaz. Yani olmamalı. İş çıkarmayın

Gizli Kullanıcı

bu arada deterjan öldürmüyor mu diyenlere bilgi vereyim.deterjan bazı türler dışında bakteri öldürmez.sadece kir ve yağı sökerek bakterilerin bir kısmını götürür.bazı bakteri türleri dediklerim ise zaman geçtikçe deterjana direnç gösterir.yani konu önemli.çocuğunuz filan ağzına alırsa bağırsak ve mide enfeksiyonlarına neden olabilir.

Görüş Bildir