Mütevazılığa Gerek Yok! Başarılı Olduğunuzun 9 Kanıtı

509PAYLAŞIM

Çok hırslı olan insanların başarı konusunda kriterleri farklıdır. En ufak bir başarısızlıkta kendilerini dibe vurmuş gibi hissederler. Hayatta başarısızlıkların da olabileceğini kabul etmek istemezler. Yapılan araştırmalara göre, insanlar başarının kriterini sahip oldukları arabalara, evlere ve bankadaki para miktarına göre belirliyorlar. Fakat insanların başarısı bu kriterlere göre belirlenemez. İnsanlarla olan ilişkileriniz, hayattan aldığınız keyif ve bu noktaya gelene kadar ne kadar yol aldığınız sizin gerçek başarınızı gösterir. Eğer kendinizi başarısız olarak görüyorsanız, belki de kriterlerinizi bir daha gözden geçirmelisiniz. İşte size kriterlerinizi yeniden belirleme konusunda yardımcı olabilecek 9 başarı kriteri...

Kaynak: http://www.businessinsider.com/youre-suc...

1. Artık evrenin merkezinde olmadığını biliyorsun.

"Başarılı" insanların, kendilerini evrenin merkezi olarak gördüğünü biliyoruz. Onlar evrenin merkezi, geriye kalanlar da sadece o evrende yaşayan sıradan insanlar, değil mi? Bu, başarı değildir. Gerçek başarı empati yeteneği kurmayı, başkalarının duyguları ve hayallerini en az kendi duygularımız ve hayallerimiz kadar önemsemeyi gerektirir. Onlar olmadan başaramayacağımızı fark etmemiz gerekir.

2. Her zaman pozitifsin.

Umut ve iyimserlik, mutlu bir hayatın en önemli bileşenleridir. Eğer yanlış giden şeylerin üzerinde çok fazla durursanız, mutsuz ve kızgın olursunuz. Hal böyle olunca da, neyi başarmış olursanız olun kaybetmiş olursunuz. Gerçek başarı, her zaman her şeyin iyi tarafını görmek ve en kötü durumları bile en iyi hale dönüştürecek gücü kendimizde görmektir.

3. Başarısızlığın sonsuza dek sürmeyeceğini biliyorsun.

Asla başarısız olmayanların, asla denemeyenler olduğunu öğrendin. Fakat herhangi bir hata yaptığında da bunu yıkım olarak görüyorsun. Bunun yerine her hatanı bir şeyler öğrenmek için bir fırsat olarak kucaklamalı ve yoluna devam etmelisin.
Hala bunu yapamıyor ve kendinle mücadele ediyorsan, asla başarılı olamayacağını fark etmelisin. Hataların, başarıya giden bir yol olduğunu unutmamalısın. En büyük kırılma noktaları, en çok köşeye sıkıştığın ve en çok hayal kırıklığına uğradığın anlarda olur. Çünkü olaylara farklı bakmayı, at gözlüğünü çıkartıp kaçırdığın noktaları görmeyi en çok böyle zamanlarda öğrenirsin.

4. Olaylara farklı açılardan bakarsın.

Bazen, olaylar beklediğimiz şekilde gelişmez. Bir şeyler ters gider. Bu da hayatın bir parçasıdır. Hayatının en kötü gününü geçirirken, daha da kötü durumda olanları düşünmelisin; savaşta sağ kalmaya çalışanları veya yiyecek yemeği olmayanları mesela. Sana çok büyük gelen sorunların, başkalarının asla sahip olmayacağı avantajlar olabileceğini unutma. Bakış açını değiştirmeyi öğrendiğin an, hayattaki en büyük başarıyı yakalamış olursun.

5. İhtiyacın olduğunda yardım istemekten çekinmezsin.

İnsanlardan yardım istemeyi reddetmek, mükemmel olma çabasından başka bir şey değildir. Ne kadar çabalıyor olursan ol, yardım istemekten kaçınmak duygusal olarak olgun olmadığının göstergesidir. İhtiyaç duyduğunda yardım istemekten çekinmemelisin. Kimsenin yalnız başaramayacağını ve insanların zayıflıklarını başkasına göstermesinin kötü bir şey olmadığını anlamalısın.

6. Hayatın, birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bir oyun olmadığının farkındasın.

Hayatta birileri kazanırken, diğeri kaybetmez aslında. Birinin büyük bir başarı elde etmesi, senin büyük bir başarı şansını kaybettiğin anlamına gelmez. Başkalarının başarılarını, içinde kıskançlık olmadan kutlamayı öğrenmelisin.

7. Dram ve heyecan arasındaki farkı söyleyebilirsin.

İstikrarlı ilişkilerin sıkıcı geldiği ve sana davranmaları gerektiği gibi davranan herkesten sıkıldığın günleri hatırla. Eğer bu çeşit bir "dram" geçmişin bir parçası haline geldiyse, tebrikler! Eğer kararlılık hayatının bir parçası haline geldiyse, başarıyorsun demektir.

8. Artık başkalarının ne düşündüğünü önemsemiyorsun.

Birilerine bir şeyler kanıtlamak zorunda hissediyorsan, başkalarının düşüncelerini hala umursuyorsun demektir. Aksine hayatla, kendinle ve prensiplerinle barışık olduğunda, hayattan keyif aldığında, kendin olduğunda her şeyin olması gerektiğini gibi olmaya başladığını göreceksin.
İnsanların düşüncelerinin, yalnızca onlara ait olduğunu fark etmelisin. Başkalarının senin üzerinde bir etkisi olmadığını, senin kim olduğunu veya ne olduğunu değiştiremeyeceklerini anlamalısın.

9. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul ediyor, değiştirebildiklerinizi değiştiriyorsunuz.

Kötümserlik ve pratiklik arasında bir fark var. Fırtınanın geldiğini görürsün, fakat onu durdurmak için yapabileceğin hiçbir şey yoktur. Bu durumda karalar bağlamak yerine durumu kabul edip, fırtınanın etkisini en aza indirmek konusunda çalışmalar yapmaya başlamalısın.
Eğer iş yeriniz sizi işten çıkarıyorsa, gerçeği kabul edip neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Neler yapabileceğinize dair planlar yapmalı, bir sonraki adımda neler olacağını düşünmelisiniz.
Hayatında hoşlanmadığın şeyleri değiştirmek için gereken sorumluluğu almak, hayattaki en büyük başarıdır.

Hepsini bir araya getir şimdi!

Başarının iyi bir arabadan, büyük bir evden veya çok paradan geldiğini düşünmenin hiçbir faydası yok. Gerçek başarının içten ve karakterden gelen bir şey olduğunu ve şartlardan tamamen bağımsız olduğunu bilmelisin.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

#8 shigatsu wa kimi no uso anime izleyen bilecektir

tugce-tiras

aynen bi bakmamla kalp krizi geçirdim :D

abdul-hamit

Fazla para insanı ne mutlu eder ne başarılı, Allah can sağlığı versin, yürü ya kulum dedikten sonra başarılar sıra sıra olur dizilir.

maskeliduygular

Eğer her şeye rağmen umut edebiliyorsanız, mutlu olabiliyor ve mutlu edebiliyorsanız, seviyorsanız, içinizden geldiği gibi gülebiliyorsanız, bir tane de olsa gerçek arkadaşınız varsa, siz gerçek ve en büyük başarıyı yakaladınız demektir. Yaşadığımız bu yerde en büyük başarı insan olmaktır.

red-factor

"Başarı; iyi bir arabadan, büyük bir evden veya çok paradan gelir." Paran yoksa başarısızsındır bu kadar basit.

badasspsycho

Yanlış

red-factor

Doğru. Paran olmadıktan sonra ne yaparsan yap boş. Para etmeyen bir şeyi de yapmak boş. Dünyada hayatta kalmak zorundaysanız kurallara göre oynamanız lazım. İlk kural : Para olacak

maskeliduygular

Başarının bu kadar sığ bir şey olduğunu düşünmeniz çok saçma. İnsan olarak da başarırsın mesela, başka bir insanı mutlu ederek, ya da kendi içindeki umutsuzluğu ve karamsarlığı değiştirerek. Birine tebessüm ettirmek ya da değişmek için para gerekmez. Para, ancak yüzeysel başarıyı getirebilir ama sen kendi içinde başaramazsan zaten o da başarıdan sayılmaz, boşa gider.

red-factor

Başarının sığı çoğu yok. Ya da metaforlaştırılacak bir tarafı. Polyannacılık oynamayın. Paranız yoksa başarısızsınız. Bu kadar basit. Herkes NLP kitaplarından fırlamış gibi konuşuyor ama söylenilen şeylere değer veren kimse yok. Para ve Bilgi güçtür, başarıdır. Ötesi yok.

maskeliduygular

Bilgi güçtür, evet ama para değildir. Paradan daha değerli şeyler de var bu dünyada. Ötesi yok mu? Sence başarı sadece paran olmasından mı ibaret? Kusura bakma ama bu gerçekten sığ bir düşünce. Ha, şöyle düşünebilirsin mesela, çok çalıştın, çok yaşadın, diğer insanlara karşı iyi oldun ve en sonunda parayı kazandın. Bu bir başarıdır, evet ama para tek başına bir başarı olamaz. Çalışıp kazanmak ve bu süreçte kimsenin ahını almamak bir başarıdır.

red-factor

Yok, para başlı başına başarıdır. Nasıl kazanıldığının önemi yok. Gerçekten çok çok fazla paraya sahip olduğunuzda bu durumu anlarsınız. Karakter, yaşayış, hedefler, çaba ya da yaptıklarınızın hiç bir önemi yoktur. Paranız varsa varsınızdır. Yoksa yoksunuz. Ve evet ötesi yok. Hayat böyle. Yarın para diye bir şey olmasa ve yerine başka bir şey kullanılsa, aynı fikrim onun için geçerli olur. Satın alma gücünüz ne kadar yüksekse, her şeysinizdir...

maskeliduygular

Esnek bir anlayış yapım yok, sanırım orta yolu bulamayacağız. Bu son cevabım olsun. :) Bak, para günümüzde tapılan bir şey olabilir, her şey parayla olabilir ama başarı değildir. Başarmak, çok geniş bir kelime ve hakkında birçok görüş var. Başarı her şey olabilir ama tek başına para olamaz. Başarı o kadar sığ bir şey değil çünkü. Ama para çok sığ bir şey... Dünyada basılan milyonlarca para var ama sevgi yok mesela. Parayla sevgiyi ya da umudu satın alamazsın. Bu dünyada mutluluk da bir başarıdır örneğin. Zor olsa da bir şekilde parayla mutlu oldun diyelim, bir süre sonra parayla yapılabilecek her şeyi yaparsın ve bu kez öylece kalırsın. Çünkü O güne kadar hep parayla yapılabilecek yüzeysel şeyleri düşünmüşsündür, bu kez daha derin düşünmen gerekir ama başaramazsın ve bu çok büyük bir mutsuzluğa, belki depresyona kadar gider. Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir, Onedio'da tartışırken küfür etmeyen ve düzgün yazan ilk insansın, teşekkür ederim. İyi günler. :)

red-factor

Asıl ben teşekkür ederim. Güzel bir muhabbet oldu, orta yolu bulamasak ta :)

mukaddes-baykara

hayatında istediği yere gelememiş benim gibiler için züğürt tesellileri. başarı para, nüfuz, itibar sahibi olmak ve insanların hayatıyla oynayabilecek güce sahip olmak demektir.

Görüş Bildir