Musul Operasyonu: Türkiye'nin B ve C Planı Ne?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süre önce Musul operasyonu ile ilgili dile getirdiği Türkiye'nin B ve C planını yazdı. Selvi'nin yazısına göre B planı, Barzani'nin daveti üzerine Türkiye'nin operasyona dahil olması. C planı ise Musul'daki Sünni Arapların daveti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Konya'da yaptığı açıklamada "Koalisyon güçleri içinde olmakta kararlıyız. Koalisyon güçleri Türkiye’yi istemiyorsa B planımız, C planımız devreye girer" ifadelerini kullanmıştı.

Musul Operasyonu: 'Türkiye'yi İstemiyorlarsa B Planımız Devreye Girer' - onedio.com
Musul Operasyonu: 'Türkiye'yi İstemiyorlarsa B Planımız Devreye Girer' - onedio.com

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde (17 Ekim 2016) Erdoğan'ın söylediği, Türkiye'nin B ve C planını yazdı.

'Davet üzerine'

"Henüz yürüyen bir süreç olduğu ve pazarlıklar sürdüğü için çok ayrıntıya girmeyeceğim" diyen Selvi, B planının Peşmerge formülü olduğunu ifade ederek yazısına şöyle devam ediyor: 

"Barzani’nin daveti üzerine Türkiye’nin operasyona dahil olması. Erbil, Bağdat gibi merkezi bir yönetim değil ama Musul operasyonunda Barzani önemli roller üstleniyor. Peki C planı ne? Musul’daki Sünni Arapların daveti üzerinde duruluyor. Başika Kampı’nda, ‘Musul gücü’nü eğittik. Musul’un eski valisi Nuceyfi’ye bağlı olan yerel birlikler Ninova gücü adını aldılar.

C planı olarak Musul’un yerel güçleri Türkiye’yi yardıma çağırabilir. Gelen bilgiler, A planının büyük ölçüde geçerli olduğu yönünde ama B planı ve C planı da her an lazım olabilir."

Irak Başbakanı: Musul Operasyonu Başladı - onedio.com
Irak Başbakanı: Musul Operasyonu Başladı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Recep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir