Mustafa Balbay İçin 4 Farklı İhtimal

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mustafa Balbay İçin 4 Farklı İhtimal

Anayasa Mahkemesi kararının ardından CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın avukatları tahliye talebinde bulundu. Mahkemeden 4 farklı karardan birinin çıkması bekleniyor.

Ergenekon davası tutuklu sanığı CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından tahliye talebinde bulundu. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen 4 sayfalık dilekçede avukatlar Anayasa Mahkemesi kararını gerekçe gösterdi. Mahkeme heyetinin gerekçeli kararın yazımı için Silivri Cezaevi Yerleşkesi içinde bulunan odalarında bulunması sebebi ile Silivri’ye giden avukatlar gün boyunca kararın açıklanmasını beklediler. Ancak mesai saatleri içinde mütaala için duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’e giden talepten herhangi bir yanıt gelmedi. Vatan gazetesinin haberine öre; savcının mütaalası ve mahkemenin kararı merakla beklenirken çıkabilecek 4 karar ise şöyle:

1 TALEBİ REDDEDEBİLİR “Anayasa Mahkemesi kararı bireysel hak ve özgürlüklerle ilgilidir. Ceza yargılamasında mahkemenin kararını ancak Yargıtay değerlendirebilir” diyerek talebi değerlendirmez.

2 TAHLİYE VEREBİLİR : Gerekçeleri yerinde görüp tahliye edebilir.

3 TUTUKLULUĞA DEVAM ÇIKABİLİR Anayasa Mahkemesi’nin kararını içeren tahliye talebini işleme alır. Ancak “tutukluluk yerindedir” diyerek devamına karar verebilir.

4 YARGITAY’A BAŞVUR DİYEBİLİR “Biz dava ile ilgili kararımızı verdik. Şu an sadece o kararın gerekçelerini hazırlıyoruz. Dosya fiziken bizde olsa da hukuki açıdan bizden çıkmıştır. Bu konuda Yargıtay yetkilidir. Yargıtay’a başvurun” diyebilir.

Gazeteport

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiErgenekonİstanbulYargıtaytahliye
Görüş Bildir