Müslümanların Seçimi : Obama

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Müslümanların Seçimi

Müslümanların Seçimi

ABD’nin en büyük Müslüman hakları örgütü CAIR’in yaptığı ankete göre Amerikan Müslümanları’nın yüzde 68’i Obama’ya oy verecek. “Romney” diyenler sadece yüzde 7 çıkarken kararsızlar ise yüzde 25.

ABD’nin en büyük Müslüman hakları örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), önceki gün Amerikan Müslümanlarının 6 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerindeki eğilimini ortaya koyan geniş çaplı bir araştırma yayınladı. Düzenlenen ankete göre Amerika’daki İslam toplumunun yüzde 68’i seçimde Başkan Obama’yı destekleyeceğini söylerken, yüzde 25 kararsız olduğunu açıkladı. Romney’ye oy vereceğini söyleyenler ise sadece yüzde 7’de kaldı.

300 milyonluk ABD’de 5-7 milyon arasında bir nüfusa sahip oldukları düşünülen Müslümanlar, geleneksel Amerikan seçmeninin aksine sandığa gitme konusunda da daha istekli çıktı. CAIR’in anketine katılan, kayıtlı Müslüman seçmenin yüzde 91’i, seçim günü oy vermeye gideceğini söyledi. Araştırmanın ardından örgüt adına bir açıklama yapan direktör Nihad Awad da, “Sonuçlar Amerikan Müslümanlarının büyük bir kısmının halen adayların vaatlerine açık olduklarını gösteriyor. Ayrıca, Amerikalı Müslümanların potansiyel olarak bu seçimin belirleyisi olabileceklerini ortaya koyuyor” dedi.

Örgüt, araştırmanın sonuçlarını şöyle sıraladı:

• Amerikalı Müslümanlar için bu seçimde en önemli beş konu, istihdam ve ekonomi, eğitim, sağlık politikaları, sosyal güvenlik ve sivil haklar.

• Ankete katılanların yarısı ayda en az bir kez camiye gittiğini söylerken, Müslüman seçmenin yüzde 55’i kendini ılımlı, yüzde 26’sı ‘liberal’ olarak tanımlıyor. Yüzde 16’sı ise “Muhafazakârım” diyor.

• Demokrat Parti’ye yakın olduğunu söyleyenlerin oranı son dört yılda yüzde 49’dan yüzde 66’ya yükseldi. “Cumhuriyetçi Parti” diyenler ise yüzde 8’den 9’a çıktı.

• Amerikalı Müslümanların yüzde 51’i Cumhuriyetçi Parti’nin Müslümanlara dostça davranmadığını düşünüyor. Demokrat Parti için bu oran sadece yüzde 6.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obama
Görüş Bildir