Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müslüman Mültecilere Karşı Skandal Öneri: 'Tel Örgülere Domuz Kafası'

 > -

Avrupa Parlamentosu'nda görev yapan Macar parlamenter tarafından gönderilen bir tweet mülteciler konusunda son dönemlerin en büyük skandalına neden oldu. Aynı zamanda bir tarihçi olan Schöpflin György, Müslüman mültecilerin Macaristan'a girmesini engellemek için tel örgülere "domuz kafası" asılmasını önerdi.

BBC Türkçe'den Tarık Demirkan'ın haberine göre György Schöpflin tarafından mültecilerle ilgili ifade edilen öneri, Avrupa basınında yaygınlaştı ve eleştirilere neden oldu.

Eleştirilerin ardından György Schöpflin, mültecilerden özür dilemedi ve mesajının içeriğinin yanlış okunduğunu savundu.

Macar parlamenter bu mesajı, Macaristan Sırbistan sınırına birilerinin mültecilere karşı korkuluklar astığını konu alan bir haberi okuduğunda attığını söyledi.

'Bu bir olgu, hakaret değil'

György Schöpflin

Schöpflin mesajıyla "korkulukların işe yaramayacağını, domuz kafalarıyla çok daha kesin sonuç alınacağını dile getirdiğini, ve şimdi de bunun doğru olduğunu düşündüğünü" vurguladı. 

Schöpflin söylediklerinden birilerinin neden alındığını anlamadığını da söyledi, "Domuz bilindiği gibi haramdır. Domuz kafası orada dururken Müslümanlar sınırdan girmez, bu bir olgu, hakaret değil, dolayısıyla yanlış bir şey söylemedim" dedi.

Schöpflin'in açıklamaları eleştirilere neden oldu. 

Human Rights Watch (HRW) temsilcisi Andrew Stroehlei bu "tiksinti verici" sözleri ilk duyduğunda bunların ırkçı bir nazinin sözleri olduğunu düşündüğünü, ama bu cümleleri söyleyenin bir AP üyesi olduğunu sonra öğrendiğini" söyledi.

Domuz kafasıyla Müslüman mültecileri 'ürkütmek' düşüncesi Avrupa'da yeni değil

Geçen sene Hollanda'nın Enschedeb kentinde hükümet tarafından "mülteci kampı" yapılması düşünülen bir alana kimliği belirsiz kişiler tarafından domuz kafaları asılmış ve bunun üzerine de soruşturma başlatılmıştı.

Bu yıl Avusturya'nın Graz kentinde İslam Kültür Merkezi'nin kapısına domuz kafası asılmış ve duvarlara kan sürülmüştü. Bu olayda sanıklar ele geçirilmişti.

Bu yılın Mayıs ayında da Almanya'da Stralsund 'da Angela Merkel'in seçim bürosunun kapısına domuz kafası bırakılmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir